Ceny bydlení v Praze dál rostou. Byty v developerských projektech se vyprodají takřka okamžitě

8 srpna, 2021
0 komentářů
Ceny bydlení v Praze dál rostou. Byty v developerských projektech se vyprodají takřka okamžitě

Podle analýzy developerů Central Group, Trigema a Skanska Reality dosáhla letos v červnu cena za metr čtvereční nového bytu 118 480 korun. Meziročně jde o nárůst o 9,4 %. Růst cen podpořila trvale nedostatečná nabídka i zdražení stavebních materiálů a prací.

Podle Dušana Kunovského, šéfa největšího českého developera Central Group, zaznamenala společnost během posledních devíti měsíců rekordní prodeje. Na byty se dělají pořadníky a nové projekty se prodají takřka okamžitě. Vysoký zájem podporují stále levné hypotéky.

Podle Petra Michálka, generálního ředitele Skanska Reality, dojde k nápravě tohoto stavu jen při zvýšení nabídky. Přispět by k tomu mohlo rychlejší povolování nových staveb.

Ceny za metr čtvereční bytu jsou na historických maximech u všech kategorií

Za letošní půlrok se v Praze prodalo 4750 nových bytů, což je v meziročním srovnání téměř dvojnásobek. Nejoblíbenější jsou byty 2+kk, druhé místo obsadily třípokojové byty.

Skokově se zvýšila cena jednopokojových bytů. Průměrná cena za metr čtvereční dosáhla 128 278 korun. O něco nižší je cena za metr čtvereční u pětipokojových bytů, a to 123 823 korun. Nejoblíbenější dispozice 2+kk se prodává za 116 848 korun a 3+kk za 113 079 korun za metr čtvereční. Cena v případě čtyřpokojového bytu je jen o něco nižší než u dispozice 2+kk, a sice 116 315 korun.

Investiční apetit podporují obavy z inflace a levné hypotéky

Odborníci očekávají v důsledku stále nejisté ekonomické situace vyšší inflaci. Lidé proto investují většinu volných finančních prostředků do nemovitostí, které jsou vnímány jako bezpečná investice. Tento trend podporují stále ještě levné hypotéky. Je pravděpodobné, že ceny v následujících měsících dál porostou.

zdroj: byznys.ihned.cz

Může Vás zajímat:  Poptávku po bytech koronakrize neoslabila. Vloni se jich prodalo nejvíce od roku 2016

Zanechat komentář