Banner Branding Banner Branding https://novostavby.com/ - Skanska ČEK

Realitní zprávy

21.5.2024

Žižkovské zahrady: v prodeji jsou byty na Praze 3

20.5.2024

U Práčského dvora: v prodeji jsou byty v pražkých Záběhlicích

18.5.2024

Rezidence Laurová: v prodeji jsou byty na Praze 5

15.5.2024

Pozemky Nedomice: v prodeji jsou pozemky ke stavbě RD ve Středočeském kraji

14.5.2024

Slezská Lofts: v prodeji jsou byty na pražských Vinohradech

Více aktualit

Podívejte se na nabídku těch nejzajímavějších bytů v Praze 1 z kategorie novostaveb a developerských projektů.

Zobrazeny všechny 31 výsledky
Seřadit podle:
Všechny doporučené developerské projekty

Čtvrť a její charakteristika

Městský obvod Praha 1 leží v centru města a zahrnuje čtvrti Hradčany, Staré Město, Josefov, Malou Stranu a část Nového Města, dále maličkou část Vinohrad a Holešovic. Rozlohou jde o území velké 553 ha. Na této ploše žije 29,6 tisíc obyvatel. Sousedí s Prahou 2, 5, 6, 7 a 8. Jde o nejstarší část Prahy, její historické jádro, kde je nová výstavba omezená, ale dochází k rekonstrukci řady budov a bytové výstavbě v nich.

Kulturní památky

Na Praze 1 najdete zřejmě největší koncentraci památek v rámci celé Prahy. Nejvýznamnější je Pražský hrad, jehož nejstarší části pocházejí už z 9. století a jde o soubor staveb různých historických stylů. Zároveň jde rozlohou o jeden z největších hradů na světě. Další významnou stavbou je Karlův Most, který byl založen českým králem a římským císařem Karlem IV. v roce 1357 a spojuje Malou Stranu a Staré Město. Významným centrem je i Staroměstské náměstí, vůbec nejstarší náměstí v Praze. Dále sem spadá Židovské město, vůbec nejvýznamnější židovská obec v Čechách. Dominantou je potom Petřínská rozhledna.

Zábava

V tomto městském obvodě je velké množství divadel. Z historického pohledu jsou nejvýznamnější tři: dnešní Stavovské divadlo v Železné ulici, jehož historie sahá až do roku 1783. Dále Národní divadlo v Ostrovní ulici, poprvé otevřené roku 1881 a podruhé roku 1883. Do třetice jde o sousední Novou scénu na Národní třídě. Z mnoha kin na Praze 1 je významným centrem především Palác Lucerna na Václavském náměstí a ve Vodičkově ulici. Nachází se tu i spousta hudebních klubů, mezi ty s delší tradicí patří například Reduta na Národní třídě. Z významných galerií můžeme jmenovat například Muzeum Kampa v ulici U Sovových mlýnů.

Příroda

Lokalit plných zeleně je na Praze 1 hned několik. Nejrozsáhlejší jsou Petřínské sady. Na Petřín vede lanovka, je zde hvězdárna. Řada lidí sem například chodí rekreačně běhat, je to oblíbené místo pro milostná dostaveníčka. Na Petřínské sady ze smíchovské strany navazuje Kinského zahrada. Z malostranské strany zde je Lobkovická zahrada a Vrtbovská zahrada. Přes Petřínské sady je možné se dostat až ke Strahovskému klášteru. Mezi drobnější lokality určené k odpočinku patří menší park obklopující Národní muzeum v horní části Václavského náměstí a také park rozkládající se přímo před Hlavním nádražím. V obou parcích se nacházejí lavičky k posezení. Oázou přímo uprostřed živelného turistického ruchu je Františkánská zahrada nacházející se ve vnitrobloku domu u kostela Panny Marie Sněžné hned u stanice metra Můstek v dolní části Václavského náměstí. Poskytuje odpočinek obyvatelům i turistům, jsou udržované květinové porosty a také velké množství laviček stvořených k odpočinku. Mezi zelené zóny Prahy 1 patří také Slovanský ostrov a Střelecký ostrov. Na obou se dá odpočívat přímo u řeky, na Střeleckém ostrově jsou navíc sportovní možnosti. Romantický park se nachází i na Malé Straně na Kampě, kde je spousta příjemných zákoutí k odpočinku u řeky. Na Malé Straně jsou další zahrady přístupné veřejnosti, například zahrada Na Valech, Fürstenberská zahrada. Na procházku obdivovat dokonale upravenou zeleň se můžete vydat i do zahrad pod Pražským hradem. Pozoruhodné jsou i Chotkovy sady, Královská zahrada, Jelení příkop, Lumbeho zahrada nebo Park Charlotty Garrigue Masarykové v ulici Na Valech.

Sportoviště

V samém srdci města se nachází také několik sportovišť. Mezi nejdůležitější patří Sportcentrum YMCA v ulici Na Poříčí, kde najdete i bazén pro veřejnost. V Masné ulici narazíte na Sportovní areál Masná, jedná se o sportovní halu. V Kozí ulici je potom veřejnosti k dispozici Veřejné hřiště Na Františku. Na Střeleckém ostrově funguje Tenisová škola Petra Štěpánka, v Hellichově ulici Energy studio – Home Praha 1, studio jógy.

Radnice, zdravotnická střediska, školy

Úřad Městské části Praha 1 má sídlo ve Vodičkově ulici na Novém Městě. Veřejnosti je otevřen v úředních hodinách každé pondělí a středu od 8.00 do 19.00 hodin. Ze škol na Praze 1 je nejvýznamnější Karlova univerzita, která má své hlavní sídlo na Ovocném trhu. Ze zdravotnických zařízení jsou zde nejvýznamnější dvě nemocnice. První z nich je Nemocnice Na Františku ve stejnojmenné ulici, která je vůbec nejstarší nemocnicí v Čechách. Druhá je Nemocnice Milosrdných sester svatého Karla Boromejského ve Vlašské ulici.

Nákupní možnosti

Velkými obchodními centry jsou Palladium a Kotva na Náměstí Republiky na Novém Městě. Za návštěvu stojí také obchodní dům MY na Národní třídě. Na Příkopě se nachází obchodní centrum Myslbek, v ulici Na Poříčí Obchodní dům Bílá labuť. Ve všech obchodních centrech je k dispozici rozsáhlý sortiment zboží včetně oblečení a obuvi, samozřejmě zde nechybí supermarkety.

Doprava

Prahou 1 prochází všechny tři linky pražského metra. Na lince A se v tomto katastru nachází stanice Muzeum, Můstek, Staroměstská a Malostranská. Na lince B jde o stanice Můstek, Náměstí Republiky, na lince C potom Hlavní nádraží. Páteří dopravy jsou také tramvajové linky, například linka číslo 22 (průjezd od Národní až po Pražský hrad) nebo linka 18 (průjezd přes Národní, dále nábřežím kolem Karlova mostu na Staroměstskou, na Malou stranu a Hradčany. Významnou dopravní tepnou pro automobilisty je Národní třída a také Vltavská nábřeží od Masarykova až po Nábřeží Ludvíka Svobody, na Malostranské Straně potom Újezd, Karmelitská a Letenská. Směrem na Hradčany pak Chotkova a Jelení ulice, odkud je pak nájezd na Městský okruh a Brusnický tunel.