Banner Branding Banner Branding https://novostavby.com/ - IP Polna

Realitní zprávy

11.12.2024

Lihovar Smíchov: byl spuštěn prodej další části bytů

10.12.2024

U Krkavců: v prodeji jsou byty na Praze 1

9.12.2024

Rezidence Gotthardská: v prodeji jsou byty na Praze 6

8.12.2024

Přípotoční 17: v prodeji jsou byty na Praze 10

7.12.2024

Rezidence Velehradská 24: v prodeji jsou byty na pražském Žižkově

Více aktualit
Zobrazeno 136 z 42 výsledků
Seřadit podle:
Všechny doporučené developerské projekty

Čtvrť a její charakteristika

Městský obvod Praha 7 se nachází lehce severním směrem od středu města. Zahrnuje v podstatě celé území katastru Holešovic, dále polovinu katastrálního území Bubenče, menší část katastru Libně a také jihozápadní části Troji. Rozkládá se na ploše celkem 714 ha a žije zde 42,9 tisíc stálých obyvatel. S Prahou 7 sousedí pražské městské obvody 1, 6 a 8. Charakterem jde především o činžovní zástavbu, která se v mnoha případech rekonstruuje. Jsou zde ale i místa, kde probíhá nová výstavba.

Kulturní památky

Zřejmě nejvýznamnější kulturní památkou, která se nalézá v katastru Prahy 7, je Trojský zámek postavený v letech 1683-1695. Pyšní se bohatou malířskou výzdobou a je přístupný veřejnosti. Druhým z historického hlediska velice hodnotným objektem je Letenský zámeček a také Letenský kolotoč. Letenský zámeček je novorenesanční stavbou z roku 1863 a vyhlášenou technickou památkou. Dále se na Letné nachází i známý Hanavský pavilon, v tomto případě jde o novobarokní stavby z roku 1891, která byla vytvořena pro Jubilejní zemskou výstavu v Praze v roce 1891. Letenský kolotoč je vůbec nejstarším dochovaným podlahovým kolotočem ve střední Evropě, pochází z let 1892-1893. Ovšem tím výčet letenských pamětihodností ještě nekončí. Poslední je Bruselský pavilon, čili restaurace Praha, jenž byl vytvořený pro Světovou výstavu v Bruselu Expo 58, která se konala v Bruselu v roce 1958. Technickou památkou je zdymadlo na řece Vltavě v Troji.

Zábava

U Letenských sadů v Kostelní ulici najdete budovu Národního technického muzea, která dokumentuje rozvoj velkého množství technických a přírodních věd. Zaměřuje se i na vývoj průmyslu v Čechách. Hned vedle něj objevíte ve stejné ulici i Národní zemědělské muzeum. Na Výstavišti v Holešovicích se pravidelně koná spousta různých akcí včetně odborných veletrhů, přednášek a koncertů (GOJA Music Hall, Tipsport Arena) a také Matějská pouť. Velkou a známou galerií zaměřenou na moderní současné umění je galerie DOX, která má své sídlo v Osadní ulici. V ulici Františka Křížka najdete kino Bio Oko. V prostoru Holešovic také narazíte na několik zajímavých divadel, a to La Fabrika, divadlo zaměřené na moderní cirkus. Na Bubenském nábřeží areálu Holešovické tržnice najdete proslavený hudební klub SaSaZu. Kurzy, přednášky, koncerty a různé volnočasové aktivity pořádá Kulturní centrum Vltavská v Heřmannově ulici. Divadlo Alfred ve dvoře najdete v ulici Františka Křížka. Pod Národní galerii potom patří výstavní prostor Veletržního paláce na ulici Dukelských hrdinů.

Příroda

Královská obora, zvaná také Stromovka, je tradičním parkem s velmi dlouhou historií. Založil ji už roku 1268 český král Přemysl Otakar II. Zřejmě největší rozkvět zaznamenala obora v době vlády Rudolfa II. ve čtvrté čtvrtině 16. Století. Na jeho příkaz zde byla vytvořena řada rybníků, vznikaly parkové úpravy, došlo k proražení štoly, jež Velký rybník napájela. Došlo k přestavbě dnešního Císařského mlýna na západním okraji Stromovky. Počínaje rokem 1804 je park přístupný veřejnosti. Velmi rychle se stává oblíbeným výletním cílem Pražanů a zůstává jím dodnes. V roce 1885 zde byla zakončena koněspřežná tramvaj. Dodnes je Stromovka pro obyvatele cílem vycházek, je zde možné posedět na lavičkách, nebo si zaběhat či zajezdit na kole. V roce 1891 se zde konala Jubilejní zemská výstava. Rozsáhlé travnaté plochy, spousta vzrostlých stromů, směs nejrůznějších dřevin, stráně, platanovou alej, lavičky k relaxaci a posezení. To vše nabízí Letenské sady rozkládající se mezi Nábřežím Edvarda Beneše a Dejvickým tunelem a ulicí Milady Horákové. Po Stromovce jsou druhým největším parkem na Praze 7. Vzhledem k tomu, že z části jedná o stráň nad řekou Vltavou, je možné se odsud dívat na významná místa Prahy, nechybí výhled na Pražský hrad, Petřín a Staré Město. Základ sadů vznikl už na počátku 19. století. V sadech se také od roku 1955 krátce nacházel pomník sovětského vůdce Josifa Vissarionoviče Stalina, ovšem v roce 1962 byl odstraněn. Je zde také dost prostoru k odpočinku, posezení lavičkách, relaxaci. Menší parčík najdete také u stanice metra Vltavská a na Ortenově náměstí. Celkově má Praha 7 velký podíl zeleně právě zásluhou dvou velmi rozsáhlých parků – Stromovky a Letenských sadů.

Sportoviště

Ve Stromovce na jejím západním okraji najdete areál Tenisového klubu Sparta Praha. Na výstavišti Holešovice je bazén. Zároveň se zde nachází i komplex Centra sportu MV ČR, a to lehkoatletická hala Otakara Jandery. V Dobrovského ulici narazíte na Jógu Letná, studio jógy. Nedaleko dopravní tepny Argentinské, konkrétně v ulici V Zákoutí najdete FITINN Fitnessstudio. Samozřejmě v žádném případě nesmíme zapomenout na to, že na ulici Milady Horákové se nalézá fotbalový stadion Sparty. V ulici U Studánky sídlí TJ Sokol Praha 7 se svými sportovními oddíly.

Radnice, zdravotnická střediska, školy

Úřad městské části Praha 7 má své stálé sídlo na Nábřeží kapitána Jaroše. Úřední hodiny pro veřejnost jsou zde vyčleněny vždy v pondělí a ve středu od 7.30 do 18.00 hodin, dále v úterý a ve čtvrtek od 7.30 do 15.00 hodin a v pátek od 7.30 do 14.00 hodin. Samozřejmě zde najdete mateřské, základní a střední školy, z vysokých škol je potom důležitá Akademie výtvarných umění v ulici U Akademie a také soukromá vysoká škola Bankovní institut v Ovenecké ulici. Ze zdravotnických zařízení má velký význam Poliklinika Praha 7 sídlící na Strossmayerově náměstí. Velice široké spektrum ambulantních služeb poskytuje také Lékařský dům Holešovice v Tovární ulici.

Nákupní možnosti

Velkým a tradičním nákupním centrem sídlícím na Praze je Holešovická tržnice. Najdete zde široký sortiment zboží od potravin, zeleniny až po obuv, oděvy a elektroniku. Je rozprostřena mezi ulicemi Jateční, Argentinská, Komunardů a Bubenským nábřežím. Areál vznikl v letech 1893-1895, vyznačuje se prvky secese. Sídlila zde také Ústřední jatka královského města Prahy. V Holešovicích v prostoru nad Parkhotelem vznikl Palác Stromovka, velké nákupní centrum s hypermarketem a řadou dalších obchodů.

Doprava

Samozřejmě i pro dopravu v rámci Prahy 7 je velice důležité metro, v tomto případě linka metra C. Na území této části Prahy se nachází stanice Vltavská a Nádraží Holešovice. Jezdí tudy i tramvajové linky číslo 1, 2, 12, 17, 25, 26. Pro automobilisty je velmi důležité, že do prostor Prahy 7 zasahuje městský okruh, Dejvický a Bubenečský tunel, tyto komunikace odvádějí dopravu. Velice důležitou ulici je Argentinská, která převádí dopravu z vltavského nábřeží směrem na Městský okruh. Poměrně frekventovanou dopravní tepnou je i ulice Dukelských hrdinů. Významným dopravním uzlem je rovněž Nádraží Holešovice, přes které vede trať na sever Čech a směrem do Německa na Drážďany.