Banner Branding Banner Branding https://novostavby.com/ - Geosan Rezidence Radimova 1

Realitní zprávy

11.6.2024

Habitat: v prodeji je I.etapa nové nízkoenergetické čtvrti v Malešicích

11.6.2024

Kozojedka: v prodeji jsou jednotky v komorním BD ve Středočeském kraji

10.6.2024

Bydlení Hořovice: v prodeji jsou byty v projektu ve Středočeském kraji

9.6.2024

Domy Dolín: v prodeji jsou RD ve Středočeském kraji

6.6.2024

Nový Rohan: byl spuštěn prodej bytů

Více aktualit
Zobrazeno 136 z 82 výsledků
Seřadit podle:
Všechny doporučené developerské projekty

Čtvrť a její charakteristika

Pražská čtvrť Smíchov je součástí obvodu Praha 5. Rozkládá se na ploše 705 ha a obývá ji 33,5 tisíc lidí. Mezi její sousedy patří Malá Strana, Hlubočepy, Barrandov a Radlice, Motol a Košíře. Přes řeku se potom nachází Nové Město, Vyšehrad a Podolí. Součástí Smíchova jsou také ostrovy Císařská louka a Dětský ostrov. V minulosti na Smíchově sídlilo hodně průmyslových podniků, což už dnes tolik neplatí. Charakter čtvrti se už dávno změnil z průmyslového předměstí na obytnou část, na konci 20. století přibylo také velké množství novostaveb, především obchodních a administrativních center.

Kulturní památky

Setkáte se zde s pestrou škálou kulturních památek. Mezi ty nejzajímavější patří bezesporu dvě vily. První z nich je vila Portheimka, barokní letohrádek dobudovaný roku 1728, jde o dílo architekta Kiliána Ignáce Dienzenhofera. Stavbu v dnešní Štefánikově ulici přímo pro účely rodiny Porgesů z Portheimu. Druhou je Bertramka, někdejší vila manželů Duškových přestavovaná po roce 1743. Během svého pražského pobytu v ní bydlel známý rakouský hudební skladatel Wolfgang Amadeus Mozart. Podle něj nese dnes i adresu – vila se nachází v Mozartově ulici. Pozoruhodná je ovšem i Ringhofferova vila. Obdiv budí hned několik kostelů, mezi nimi například novorenesanční kostel svatého Václava z let 1881-1885 vybudovaný podle návrhu architekta Antonína Barvitia stojící na Arbesově náměstí, nebo kostel Nejsvětější Trojice U nesypky na Malostranském hřbitově i kostel svatého Gabriela v Holečkově ulici, kdysi součást ženského benediktinského opatství. Neobvyklý je Karpatský chrám svatého archanděla Michaela postavený v Kinského zahradě, byl sem totiž převezen z Podkarpatské Rusi. V Kinského zahradě stojí také klasicistní letohrádek Kinských z 1. poloviny 19. století, dnes sídlo Národního muzea a jeho sbírek lidové kultury. Neméně pozoruhodný je i klasicistní letohrádek Klamovka na Podbělohorské ulici, Smíchovská synagoga u Anděla nebo Malostranský hřbitov.

Zábava

Známým kulturním centrem je Národní dům Smíchov na Náměstí 14. října. Pořádá se zde řada kulturních akcí včetně koncertů populární i vážné hudby nebo plesů. V katastru Smíchova jsou umístěny také dvě pobočky Městské knihovny, jedna z nich sídlí také na Náměstí 14. října, druhá v ulici Na skalce. V obchodním centru Nový Smíchov se zabydlelo také velké multikino Cinema City. Jeho součástí je i sál určený pro 4D promítání, který je jediný v republice. Na své si zde přijdou i milovníci divadla, protože ve Štefánikově ulici sídlí Švandovo divadlo s dlouhou historií i zajímavým repertoárem. Je zde stálý divadelní soubor a divadelní sál s kapacitou 300 míst. Kromě souboru Švandova divadla tu má své působiště i loutkové divadlo Buchty a loutky, které hraje pro děti i dospělé.

Příroda

Příležitostí, kde narazit na přírodu, dostanete na Smíchově více. Veřejnosti přístupný je park s usedlostí Bertramka, a to od dubna do října. Nový park Sacré-Coeur je možné navštívit buď po schodech z Kartouzské ulice, nebo z ulice Kobrovy či z prvního patra obchodního centra Nový Smíchov. Stojí na místě někdejší zahrady konventu a znovu vybudován byl v roce 2004. Dnes se tam nachází i několik dětských hřišť a sportovišť. Ovšem nejoblíbenější je park Kinského zahrada na svahu Petřína o rozloze 17 ha. Založil ji už v letech 1827-1831 kníže Rudolf Kinský jako anglický park. Kromě toho v katastru Smíchova narazíte ještě na parky Skalka, Klamovka, Mrázovka, Zahrada Portheimka, Sady Na Skalce, Zahrada Santoška.

Sportoviště

Řada sportovišť určených pro veřejnost má sídlo právě na Smíchově. Například Lokal Blok, největší boulderová stěna v České republice se nachází na náměstí 14. října. Lezecké centrum Smíchoff najdete na Křížové ulici. Na Zatlance se nachází Contours Fitness pro ženy, další ženské fitness centrum Ladies Fitness je v ulici Svornosti, na Plzeňské se chodí do Equinoxe Bowling centre na bowling. Velká posilovna Fitcentrum Oto je ve Stroupežnické ulici. Sportovně-relaxační komplex se ukrývá na ostrově Císařská louka. DTJ Santoška v Xaveriově ulici nabízí multifunkční sportovní areál včetně například antukového hřiště. Další sportovní areál Mrázovka láká zájemce o sport do svých prostor v ulici U Mrázovky. Pestrou škálu sportovišť doplňuje například i Dům jógy v Ostrovského ulici. Jezdit se zde dá i na kole, Smíchov je součástí cyklotrasy A1 Vltava levobřežní z Řevnic a Černošic přes Újezd do Holešovic až do Podbaby, Sedlce a Roztok.

Radnice, zdravotnická střediska a školy

Úřad městského obvodu Praha 5, pod který Smíchov patří, má své sídlo na Náměstí 14. října. Standardní úřední hodiny zde mají každé pondělí a středu, a to až do 18. hodiny. Zdravotní péči zajišťuje Poliklinika v Kartouzské ulici, Poliklinika Anděl v ulici Karla Engliše, Poliklinika profesora Řeháka, celkem tři ústavy s komplexní péčí. Na Smíchově se nacházejí tyto mateřské školy: Grafická, U Santošky, Kořenského, Nad Palatkou, U Železničního mostu a Kroupova a speciální škola pro sluchově postižené v Holečkově, celkový počet činí sedm. Základních škol je šest a jde o následující: Drtinova, Grafická, Kořenského, Podbělohorská, U Santošky a v Holečkově – základní škola pro sluchově postižené. Střední školy zde naleznete tyto: Střední škola, základní škola a mateřská škola speciální pro sluchově postižené v Holečkově ulici, Gymnázium Nad Kavalírkou, Gymnázium Na Zatlance, Smíchovská střední Průmyslová škola v Preslově ulici, Střední odborná škola v Drtinově, Gymnázium Christiana Dopplera ve Zborovské, jedna soukromá škola – Soukromé gymnázium Josefa Škvoreckého, tedy v součtu sedm středních škol. Nacházejí se tu také čtyři soukromé vysoké školy, a sice Vysoká škola mezinárodních a veřejných vztahů Praha, o.p.s. v ulici U Santošky a Vysoká školy finanční a správní o.p.s. ve Vltavské ulici, dále Vysoká škola podnikání a práva a.s. ve Vltavské ulici a Vysoká škola zdravotnická.

Nákupní možnosti

V místech zrušené továrny ČKD Tatra u stanice metra Anděl na lince B v nedávných letech vzniklo rozsáhlé Obchodní centrum Nový Smíchov, které tvoří jádro nákupních možností smíchovských obyvatel. Nachází se zde hypermarket Tesco, ale řada dalších obchodů s různým sortimentem zboží. Výhodou je, že se nachází právě u zmiňované stanice metra, která dnes tvoří jeden z nejdůležitějších pražských dopravních uzlů. Ve Smíchovské tržnici na Náměstí 14. října se nachází supermarket Tesco, další Tesco najdete i na Arbesově náměstí. V ulici U Šalamounky vábí zákazníky pro změnu supermarket Albert, který najdete i na Plzeňské ulici.

Doprava

Nádraží Praha-Smíchov spojovalo čtvrť s ostatními částmi města, kromě toho odsud jezdí vlaky směrem na Zbraslav, Mníšek pod Brdy, Štěchovice, Plzeň a Písek. Ze severního nástupiště jezdí vlaky takzvaný Pražský Semmering (spojení do Rudné u Prahy). Smíchovem vede trasa metra B, dvě velké dopravní křižovatky tvoří stanice Anděl a Smíchovské nádraží. Výstup u Anděla směrovaný Na Knížecí nabízí rozsáhlé autobusové nádraží, ze kterého vyjíždí autobusy na dálkové trasy na jihozápad a jih Čech. Jde především směry na Příbram, Písek, Plzeň, Beroun, Rokycany, Klatovy, Strakonice, Domažlice, Sušici. Ze Smíchovského nádraží potom odjíždí velké množství autobusových linek do příměstských lokalit. Kromě toho se u Anděla kříží dvě páteřní tramvajové trasy, a sice jedna směřující z Újezda přes Anděl do Hlubočep a dále na Barrandov, tuto trasu kopírují linky číslo 14 a 20, v druhém směru potom z Palackého náměstí na Plzeňskou ulici přes Kotlářku dále do Řep, kam jezdí linky číslo 4 a 9 a 10. Samozřejmě stranou nezůstává ani automobilová doprava, protože jsou zde dvě výpadovky – Plzeňská a Zbraslavská. Poblíž také ústí dva tunely Městského okruhu, Mrázovka a Strahovský tunel.