Nedostatek bytů v Praze zvýšil cenu v regionech s dobrou dojezdovou vzdáleností

10 srpna, 2021
0 komentářů
Nedostatek bytů v Praze zvýšil cenu v regionech s dobrou dojezdovou vzdáleností

Dostupnost bytů na hypotéku poklesla od loňského března v celém Česku o 25 %. Vyplývá to z indexu dostupnosti bytů na hypoteční úvěr, který vytvořil portál Seznam Zprávy ve spolupráci se společností EMA.

Cílem indexu je sledovat změnu dostupnosti bytů nejen v rámci celého Česka, ale i v regionech. K analýze se používají úrokové sazby hypotečních úvěrů a průměrné ceny nemovitostí v jednotlivých krajích.

Pro stanovení dostupnosti počítá index s průměrnými hodnotami

Pro výpočet se standardně používá splátka 80% hypotéky s dobou splatnosti 30 let na průměrně velký byt s plochou 65 m² v osobním vlastnictví. Rozhodným obdobím je měsíční klouzavý průměr.

Výsledná hodnota se porovná se srovnávací hodnotou 1 stanovenou na začátku března 2020. Hodnota indexu nad úrovní 1 znamená menší dostupnost bytů než před začátkem pandemie. Naopak hodnota pod úrovní 1 znamená, že jsou byty dostupnější.

V celém Česku se byty od začátku pandemie staly méně dostupnými

Podle indexu se dostupnost bytů snižuje jak v rámci celého Česka, tak i ve všech jednotlivých krajích. Důvodem je růst úrokových sazeb i výše hypotéky potřebné ke koupi bytu z důvodu rostoucích cen.

Nejpříznivější situace je prozatím v Karlovarském kraji, kde je index na úrovni 1,010. Znamená to, že se dostupnost bytů snížila o 1,05 %. V hlavním městě byla v době výpočtu hodnota indexu 1,095, od té doby ale trvale roste.

Ceny bytů na Královéhradecku a Liberecku díky dobré dostupnosti do Prahy značně vzrostly

Od počátku sledování se podle hodnoty indexu dostupnost bytů nejvíce snížila v kraji Hradec Králové (1,474) a v Libereckém kraji (1,463). Rozvoj home office v období pandemie a nepříznivá situace ohledně dostupnosti bydlení v Praze způsobila, že lidé hledají bydlení v lokalitách s rozumnou dojezdovou vzdáleností. Jmenované dva kraje tuto podmínku splňují a došlo zde tedy k prudkému růstu cen nemovitostí.

Může Vás zajímat:  Bydlení v cenově nejdostupnějších regionech zdražuje nejrychleji

Nejnižší splátky hypoték jsou v Ústeckém kraji

Na to, jak jsou byty dostupné má samozřejmě vliv i výše splátek hypotéky v poměru k platu. Průměrná měsíční splátka hypotéky za byt v Praze je 22 tisíc korun. V Jihomoravském kraji je to 14 137 a ve Středočeském kraji 12 580 korun. Nižší splátky platí lidé v regionech Hradec Králové (11 309 Kč), Liberec (10 781 Kč) a Pardubice (10 055 Kč). Nejnižší splátky jsou ovšem v Ústeckém kraji, a to 5 575 korun měsíčně.

zdroj: seznamzpravy.cz

Zanechat komentář