Banner Branding Banner Branding https://novostavby.com/ - Rezidence Blizka

Realitní zprávy

13.7.2024

Vivus Žižkov: byl spuštěn prodej bytů v projektu

11.7.2024

Viladomy Zličín: v prodeji jsou byty na Praze 5

4.7.2024

Rezidence Kandertova: byl spuštěn prodej jednotek 1+kk na Praze 8

3.7.2024

Dvůr Mělnická: v prodeji jsou byty v okrese Praha-východ

25.6.2024

Albatros Kbely: v prodeji jsou byty ze III.etapy

Více aktualit
Zobrazeny všechny 8 výsledky
Seřadit podle:
Všechny doporučené developerské projekty

Čtvrť a její charakteristika

Součástí městského obvodu Praha 6 je čtvrť zvaná Ruzyně, která se nachází v západní části města. Jde o okrajovou městskou čtvrť, která na západě vymezuje hranice Prahy. Na severu ji obklopuje Přední Kopanina, na východě Liboc a Břevnov, na jihu Řepy. Žije zde celkem 7,5 tisíc obyvatel. Rozlohou s 1500 ha je druhou největší pražskou městskou čtvrtí. Jádro čtvrti tvoří stará zástavba s mnoha příklady lidové architektury, která je od roku 1995 vesnickou památkovou rezervací. Později ve 20. století došlo v Ruzyni k významné výstavbě, vzniklo zde v 80. letech 20. století sídliště Na Dědině. Kromě toho zde stojí Letiště Václava Havla a také věznice Ruzyně.

Kulturní památky

V katastru Ruzyně se nachází bojiště na Bílé Hoře, kde byla 8. listopadu 1620 svedena bitva, v níž proti sobě stála česká stavovská armáda a armády katolické náležející císaři Svaté říše římské Ferdinandovi II. Štýrskému a německé Katolické lize. Po dvou hodinách bylo jasno. Čeští stavové utrpěli porážku a krátce poté už v Čechách nastoupila tvrdá rekatolizace pod taktovkou Habsburků. Ovšem často se území Bílé hora začleňuje do Liboce, protože je na hranici obou čtvrtí. Kromě toho se v Ruzyni nachází celá řada dobře dochovaných venkovských usedlostí (č. p. 4, 5, 6, 8, 9, 10 a 13) a sýpka. Za jedno z vůbec nejstarších zdejších venkovských stavení je ovšem považován Kubrův statek. Zmiňovaný byl už v roce 1568. Nejdříve ho tvořily celkem čtyři budovy a ohrada, na vše navazovaly chlévy a další hospodářská stavení, stodola. V současnosti je budova zahrnuta do hotelového komplexu. Do dnešních dnů se z původní podoby statku dochovala už pouze obytná budova, stodola a kus zdi, která celý objekt ohraničovala. Jak už bylo zmíněno, v Ruzyni se dochovala část staré vesnické zástavby, pod tím rozumíme právě popisované usedlosti. Kromě toho na území čtvrti najdeme i odbavovací a administrativní budovu starého ruzyňského letiště. Budova věznice je bývalým cukrovarem, přebudovaným v roce 1935 na své nynější účely.

Zábava

Chcete-li, můžete si v oblasti této čtvrti užít i dostatek zábavy. Například přímo na letišti Václava Havla se nachází kino. Jedná se o stálou promítací místnost, kde mohou cestující čekající na svůj spoj využít volný čas. Promítá se zde denně od 10 do 23 hodin a pestrá škála filmů pro diváky všech věkových kategorií a zaměření od thrillerů až po dětské filmy. Za divadlem ovšem musíte vyrazit do centra města, protože se přímo v Ruzyni žádná stálá scéna nenachází. Nejblíže je několik divadel v Dejvicích poblíž Vítězného náměstí. Diváky nadchne Dejvické divadlo, které sídlí v Zelené ulici přibližně 700 metrů vzdušnou čarou severně od stanice metra Dejvická. Mezi členy zdejšího hereckého souboru jsou i nejrůznější herecké hvězdy jako například Ivan Trojan, a z toho vyplývá, že lístky je velký zájem. Divadelní legendou je Divadlo S+H, čili divadlo Spejbla a Hurvínka. Příznivci si na představení s loutkami, které si zamilovala už řada generací dětských diváků, mohou zajít do Dejvické ulice. A do třetice ještě jedna další dejvická legenda, a sice Divadlo Semafor, které rovněž před několika lety zapustilo kořeny v Dejvické ulici, co by kamenem dohodil od stanice metra. Na Letišti Václava Havla také probíhají různé výstavy.

Příroda

Samozřejmě, že zde narazíte také na přírodu. Na Litovicko-Šáreckém potoce je údolní nádrž Jiviny. Jižní břeh nádrže má parkovou úpravu. Roste zde spousta okrasných dřevin, je možné sem vyrazit na procházku za relaxací. Severní břeh nádrže obrůstá rákos, je zde také sportovní rybářský revír. Hnízdí zde kachny, labutě. Kromě toho zde roste řada vrb. Jedná se o chovnou nádrž pro ryby, kde je povolen lov. Kromě toho je možné z Ruzyně vyrazit do obory Hvězda, která se nalézá kolem letohrádku Hvězda na Bílé hoře. Objekt sice formálně spadá už do Liboce, ale řada ruzyňských občanů sem často chodí. Rozsáhlou zelenou lokalitou je samozřejmě také Přírodní park Šárka-Lysolaje, který se svým okrajem dotýká Letiště Václava Havla. Rozkládá se na ploše 1005 ha a je zde celkem osm chráněných území, a sice rezervace Divoká Šárka, dále přírodní památka Vizerka, Jenerálka, Zlatnice, Nad Mlýnem, Dolní Šárka, Baba a Housle. Na Šáreckém potoce, který se vlévá do Vltavy je zde přehrada Džbán. Území zahrnuje i les, Šárka je zřejmě přírodně nejzachovalejší území v celém katastru Prahy. Nejsou zde ovšem lokality zajímavé jenom z pohledu přírody, ale i archeologie.

Sportoviště

Ve Ztracené ulici v katastru Ruzyně se nachází lezecká stěna, to ale samozřejmě není jediná sportovní příležitost v celé čtvrti. Sportovní centrum TJ Ruzyně se nachází rovněž ve Ztracené ulici. Na Náměstí Českého povstání je Tělovýchovná jednota Ruzyně, která provozuje čtyři antukové kurty pro tenisovou hru. Zde je rovněž sportovní hala. Sportovní středisko TJ Ruzyně sídlí také na Drnovské ulici. Je zde fitness centrum, posilovna pro veřejnost, umělá stěna, tělocvična. Na této adrese se také nachází fotbalové hřiště.

Radnice, zdravotnická střediska, školy

Úřad městské části Praha 6, kam spadá i Ruzyně, se nachází nedaleko Vítězného náměstí v Dejvicích, přesně na ulici Československé armády. Občanům Prahy 6 je připraven pomoci vždy v pondělí a ve středu od 8.00 do 18.00 hodin, kdy jsou zde úřední hodiny. Velké zdravotnické středisko T&H centrum s.r.o. se nalézá v Ruzyni v ulic Žukovského. Dvě polikliniky jsou ve Veleslavíně ve Veleslavínské ulici (Canadian Medical Care) a Poliklinika Pod Marjánkou ve stejnojmenné ulici v Břevnově. V Ruzyni jsou mateřské školy na Náměstí Českého povstání (MŠ T. G. Masaryka), dále mateřská škola Smolíkova ve stejnojmenné ulici, MŠ Za Oborou a MŠ Stochovská a MŠ Hvězda v Jinočanské ulici, což je soukromá mateřská škola. Jde o celkem pět mateřských škol. Základní školy najdete na Bělohorské ulici a na Náměstí Českého povstání, čili zde sídlí celkem dvě školy. V Ruzyni na ulici K letišti najdete také Střední odbornou školu civilního letectví., Střední policejní školu Ministerstva vnitra na Náměstí českého povstání a Vojenské gymnázium Jana Žižky z Trocnova v ulici Pilotů. Tedy jsou zde tři střední školy.

Nákupní možnosti

Dostatečné jsou i zdejší nákupní možnosti. Ve Fajtlově ulici se nachází hypermarket Albert., který je zahrnut do Obchodního centra Šestka, které se nachází hned u letiště. Najdete tu celou řadu obchodů od potravin přes módu až po elektroniku. Ve Vlastině ulici narazíte na supermarket Billa. Přímo v hale ruzyňského letiště je také další supermarket Billa.

Doprava

Jak už bylo vícekrát zmíněno, nalézá se zde Letiště Václava Havla, která nabízí letecké spoje do nejrůznějších destinací po celém světě. Mimo to čtvrť protíná také železniční trať číslo 120, která se nazývá Buštěhradská dráha. Vede z Masarykova nádraží Dejvicemi do Hostivic, na Kladno a dále do Rakovníka. Dopravu sem zajišťují především autobusy. O stavbě rychlodráhy na letiště a dále na Kladno se totiž stále jenom mluví a zatím není jasné řečeno, kdy a jak bude realizována. Diskutovalo se také o tom, že bude linka metra A prodloužena až na letiště, ale místo toho byla prodloužena do Motola. Nejbližší přestupovou stanici pro cesty na letiště je proto dnešní stanice metra Veleslavín na trase metra A. Až k letišti jezdí autobus číslo 100, 119, 191. Linka číslo 100 spojuje Zličín a Letiště, linka číslo 119 Nádraží Veleslavín a Letiště a linka číslo 191 Na Knížecí a Letiště. Dále Ruzyní projíždí autobus číslo 108, 142 a 168. Linka číslo 108 propojuje Sídliště Na Dědině a Bořislavku, linka číslo 142 Nové Butovice a Nové Vokovice a konečně linka číslo 168 Nové Butovice a Bílou horu. Velice snadné to zde mají i automobilisté, protože se po Evropské třídě dostanou až k letišti. Hned u letiště potom mohou najet na Pražský okruh a dostat se kam potřebují.