Banner Branding Banner Branding https://novostavby.com/ - Geosan Rezidence Radimova 1

Realitní zprávy

11.6.2024

Habitat: v prodeji je I.etapa nové nízkoenergetické čtvrti v Malešicích

11.6.2024

Kozojedka: v prodeji jsou jednotky v komorním BD ve Středočeském kraji

10.6.2024

Bydlení Hořovice: v prodeji jsou byty v projektu ve Středočeském kraji

9.6.2024

Domy Dolín: v prodeji jsou RD ve Středočeském kraji

6.6.2024

Nový Rohan: byl spuštěn prodej bytů

Více aktualit
Zobrazeny všechny 2 výsledky
Seřadit podle:
Všechny doporučené developerské projekty

Čtvrť a její charakteristika

Na jihovýchodě Prahy se nachází katastrální území Dubeč, které spadá do městského obvodu Praha 10 a správního obvodu Praha 15. Rozloha této městské části činí 860 ha, její součástí je nejenom Dubeč jako takový, ale i místní část Dubeček a také přiléhající díl katastrálního území Dolních Měcholup. Na severu Dubeč sousedí s Dolními Počernicemi a Běchovicemi, na východě s Kolodějemi a Hájkem u Uhříněvsi, na západě Dolními Měcholupy a Štěrboholy. Ve čtvrti probíhá výstavba nových domků, Dubeč se stále rozrůstá. Jde o vesnici s velmi dlouhou historií, zmiňovanou už v 11. století. Šlo o dřevařskou osadu, která dřevem zásobovala Prahu.

Kulturní památky

Za nejvýznamnější památku Dubče můžeme považovat gotický kostel sv. Petra, který se nachází na území Dubečku a pochází již z roku 1362. V období let 1867-1868 byl přestavěn na novogotický. Dalším pozoruhodným historickým objektem je Dubečský špýchar vybudovaný v barokním stylu v 17. století na místě někdejší gotické tvrze ze 14. století. Nacházejí se tam i zbytky druhé tvrze postavené už v 15. století, ale v roce 1508 už byl tento objekt bohužel opuštěný. Ve výčtu by nemělo chybět ani bývalé tvrziště Lítožnice. I tato tvrz má za sebou velmi dlouhou historii, zmínky o ní pocházejí už z roku 1351, opuštěna byla roku 1506. Došlo dokonce k i k zániku vsi Lítožnice, kde stával kostel sv. Gotharda.

Zábava

Nouze není v Dubči ani o zábavu. Probíhají zde nejrůznější kulturní akce jako oslava Masopustu, Maškarní ples, Dětský karneval, slaví se Den dětí, Čarodějnice. V kostele probíhají mše a koncerty. Za další kulturou musíte vyrazit do centra Prahy. Funguje zde také Dům dětí a mládeže Praha 10, který nabízí řadu různých kurzů a volnočasových aktivit pro děti a mládež. Z kulturních stánků v Dubči můžeme dále ještě jmenovat místní knihovnu, otevřenou na Starodubečské ulici. V Historickém Špejcharu v ulici U Dubečské tvrze se nachází přednáškový sál, který je možné pronajmout, konají se zde příležitostně různé akce.

Příroda

Dubeč je bohatý i na přírodní krásy. V jeho katastru najdete dokonce hned tři chráněná krajinná území. Prvním z nich je Rohožník-lom v Dubči. Jde o dva opuštěné lomy mezi Dubečkem a Dubčí, leží přímo v kopcích ukrytých na pravém břehu Říčanského potoka. Spojuje je ochranné pásmo. Dříve se v těchto lomech těžil kámen používaný na dláždění Prahy. Patří do přírodního parku Říčanka. Dalším chráněným územím je soustava rybníků Lítožnice a také chráněné území Říčanka. V Říčance žije celá řada živočichů, z obojživelníků hlavně žáby, dále spousta žab, ze stromů tu je masivní porost borovice černé. V Dubči bylo vybudováno Terárium Praha s největší sbírkou jedovatých hadů v České republice. Toto terárium je zde otevřeno od roku 2011.

Sportoviště

Široké možnosti nabízí obec Dubeč i v oblasti sportovního vyžití. Najdete tu fotbalový klub Čechie Dubeč, který má své hřiště na Městské ulici. Dále šikovné hráče košíkové určitě potěší basketbalový oddíl Basketbal Sokol Dubeč. Nechybí ani sportovní centrum Sport Arena Praha v Kalašově ulici. Můžete si zde zahrát tenis, squash, bowling, mimo to se zde dá využít sauny nebo masáží. Kromě toho Dubeč protíná hned několik cyklostezek, vedou tudy rovněž turistické značené cesty.

Radnice, zdravotnická střediska, školy

Úřad Městské části Praha-Dubeč má své sídlo na adrese ve Starodubečské ulici. Úřední hodiny jsou zde vždy v pondělí a ve středu od 8.00 do 12.00 hodin a potom od 12.30 do 17.00 hodin. V Dubči najdete mateřskou školu ve Starodubečské ulici. Mateřská škola Pro Family je soukromou školkou, která nabízí i řadu nadstandardních programů, například angličtinu, tenis, plavání, koně na vlastním ranči, judo, školky v přírodě u moře i na horách. Školka Pro Family se nalézá v Netlucké ulici. Jde tedy o dvě mateřské školy přímo v Dubči, z toho jednu státní příspěvkovou a jednu soukromou. Základní škola se v Dubči nalézá na Starodubečské ulici, je zde jenom jedna základní škola. Kromě toho je zde ale i Základní umělecká škola Music Art Univerzity Karlovy v Praze. Nacházejí se zde ale dokonce tři střední školy, dvě státní a jedna soukromá. Střední škola elektrotechniky a inženýrství a dále Střední odborné učiliště technické sídlí v Dubečské ulici. Ve stejné ulici má svoji budovu i Soukromé gymnázium Minerva. Navíc tu v Dubečeské ulici narazíte i na jednu vysokou školu, a sice Metropolitní univerzitu Praha. Zdravotní středisko působí v Dubči rovněž na Starodubečské ulici, najdete zde praktického lékaře i zubaře.

Nákupní možnosti

Supermarket řetězce Tesco je otevřený na Starodubečské ulici, dále je zde na stejné ulici také supermarket Ascartuning. Nejbližším velkým obchodním centrem Je Europark Štěrboholy, kde najdete hypermarket Albert a řadu dalších obchodů nabízejících nejenom potraviny, ale i další zboží, hlavně oděvy, obuv, či elektroniku.

Doprava

Spojení do Dubče městskou hromadnou dopravou funguje od stanice metra Skalka na trase A. Jde o autobusové linky číslo 111 a 329. Další autobusovou linkou, důležitou pro přepravu cestujících v této lokalitě je linka číslo 240, která míří na Černý Most, stanici metra na lince B a stanici metra Háje na lince C. Linka číslo 111 spojuje Skalku a Koloděje, linka číslo 240 Černý Most a Háje, linka číslo 329 propojuje Sídliště Skalka a Náměstí ve Škvorci. Tepny pro automobilovou dopravu představuje ulice V Křížkách, Slatiny a K Lesíku, jež spojuje Dubeč se Štěrboholy. Ulice Ke Kolodějskému zámku míří z Dubče do Kolodějí, Městská a Dolnoměcholupská zase spojuje Dubeč a Dolní Měcholupy. Na železnici musíte do Horních Měcholup.