Banner Branding Banner Branding https://novostavby.com/ - Trigema Paprsek Stodůlky

Realitní zprávy

11.6.2024

Habitat: v prodeji je I.etapa nové nízkoenergetické čtvrti v Malešicích

11.6.2024

Kozojedka: v prodeji jsou jednotky v komorním BD ve Středočeském kraji

10.6.2024

Bydlení Hořovice: v prodeji jsou byty v projektu ve Středočeském kraji

9.6.2024

Domy Dolín: v prodeji jsou RD ve Středočeském kraji

6.6.2024

Nový Rohan: byl spuštěn prodej bytů

Více aktualit
Zobrazeny všechny 8 výsledky
Seřadit podle:
Všechny doporučené developerské projekty

Čtvrť a její charakteristika

Hostavice najdeme na mapě metropole v její středovýchodní části. Patří do městské části Praha 14 a městského obvodu Praha 9. Rozlohou jde o malou čtvrť, zabírá pouhých 198 ha. Žije zde 2,7 tisíce obyvatel. Na severu s Hostavicemi sousedí Černý Most, na východě Dolní Počernice, na jihu Štěrboholy, na západě Kyje. Charakterem se řadí mezi původní vysloveně zemědělské vesnice. Zemědělský ráz zde převládal až do poloviny 19. století, teprve potom se vesnice začala měnit.

Kulturní památky

Jde o velmi starou vesnici, jejíž prvopočátky sahají až do roku 1432. Významný je pro ni rok 1934, kdy se známý podnikatel v obuvnictví Tomáš Baťa zde koupil Kolmanův velkostatek včetně všech jeho přilehlých budov a hospodářských stavení a také sousedících pozemků a přilehlého parku. Měl v úmyslu v blízkém okolí budovat zahradní město, ovšem na tento projekt už nedošlo. Mezi významné zdejší památky zámek. Tvoří ho jednoduchá, ale pěkná a účelná budova, kterou v jejím průčelí zdobí rizalit zakončený trojúhelníkovým štítem. Zámek patřil už ve 30. letech 20. století ke Kolmanově velkostatku, který koupil Tomáš Baťa a jeho firma. Stal se proto také majetkem Baťovy firmy. Počínaje 50. lety 20. století se v zámku nachází mateřská a základní škola pro část prvního stupně, tedy 1-3. Třídu. Dále zde od roku 2005 sídlí soukromá Vysoká škola tělesné výchovy a sportu Palestra.

Zábava

Zábavu vám obstará například Astra Praha, taneční škola se sídlem v Novozámecké ulici. Dále v Baštýřské ulici v Jahodnici má sídlo Rockový klub U Ozzyho určený hlavně pro mladé lidi. Jinak musíte za kulturou do centra, což je městskou dopravou zhruba 45 minut přímo na Václavské náměstí, kde je řad kin, divadel i hudebních klubů. V Dolních Počernicích na ulici Národních hrdinů je otevřená knihovna. Nejbližší kino najdete v Obchodním centru Černý Most, jedná se o Cinestar.

Příroda

V Hostavicích se nacházejí hned dva vodní toky. Protéká tudy Šterboholský potok a také říčka Rokytka. Vodní plochy zastupují nedaleké rybníky Vidlák a Čeněk. Na území Hostavic se rozkládá přírodní park Klánovice-Čihadla a dále přírodní rezervace V pískovně. Park Klánovice-Čihadla je vůbec největším přírodním parkem na území Prahy. Velkou část tohoto parku tvoří lesy. Rezervace V pískovně je v podstatě zahrnuta také do parku Klánovice-Čihadla, tvoří ji bývalá dnes zatopená pískovna s úsekem údolí říčky Rokytky. Rostou zde květiny typické pro mokřady, žijí obojživelníci i vodní ptáci. Kromě toho zde najdete i březové porosty. Pískovna je ohrazena říčkou Rokytkou a Svépravickým potokem, spadá do ní i rybník Martiňák, louky a rákosí kolem Svépravického potoka. Rezervací také vede naučná stezka.

Sportoviště

I když jsou Hostavice poměrně malé, najdete zde také velká sportoviště, TJ Sokol Nova Jahodnice v ulici U Hostavického potoka je sportovní halou a tělocvičnou. Milovníci bílého sportu si zde přijdou na své. Nachází se tu totiž Tenisová hala TS Lucie Hradecké, uvidíte ji v ulici V Ráji, ke hře ji může využít i široká veřejnost. Dále se v ulici V Ráji nalézá i jezdecký klub Počin, kde si v případě zájmu zajezdíte na koni.

Radnice, zdravotnická střediska, školy

Úřad městské části Praha 14 sídlí na ulici Bratří Venclíků na Černém Mostě. Úřední hodiny zde jsou v pondělí a ve středu od 7.30 do 18.00 hodin. V blízkosti Hostavic najdete celkem tři mateřské školy, a sice MŠ Duha ve Svatoňovické ulici, dále dvě mateřské školy Jahodnice v Kostlivého ulici a v Osického. Základní škola je v ulici Národních hrdinů v Dolních Počernicích a základní škola v Šimanovského ulici v Kyjích. Nejbližším zdravotnickým střediskem je Poliklinika Parník v Himrově ulici na Černém Mostě a Poliklinika Bioregena ve Vajgarské ulici.

Nákupní možnosti

Samozřejmě jsou velmi důležité i možnosti k nákupům. Na Českobrodské ulici najdete prodejnu obchodního řetězce Albert, další prodejna stejného řetězce se nalézá v Breitcetlově ulici na Černém Mostě. Nepříliš daleko se nachází také Obchodní centrum Černý Most v Chlumecké ulici, kde najdete široké spektrum zboží, nejenom potraviny, ale i elektroniku, oděvy, spotřební zboží, na Černém Mostě je rovněž prodejna nábytku Ikea.

Doprava

Do Hostavic je doprava zajištěna pomocí autobusových linek. Zajíždí sem linky číslo 110 a 224, 263. Linka číslo 110 jezdí z Třeboradic do Dolních Počernic. Linka číslo 224 míří z Nádraží Horní Počernice na Sídliště Petrovice. Poslední z trojice linek, která jezdí tentokrát po okraji Hostavic, je linka 263 spojující Depo Hostivař a Bezděkovskou. Kromě toho kolem Hostavic vede železniční trať, nejbližší zastávkou jsou nedaleké Dolní Počernice. Pro automobily je velmi důležitou dopravní tepnou Českobrodská ulice a ulice Národních hrdinů, která Hostavice propojuje s Dolními Počernicemi.