Novostavby a nové byty Hradčany, developerské projekty Hradčany
20.11.2024 | Idylka Lochkov: v prodeji jsou byty na Praze 5 |
14.11.2024 | Green Oak Residence: v prodeji jsou byty na Praze 4 |
14.11.2024 | Pod Ostrovcem: v prodeji jsou byty ve Středočeském kraji |
10.11.2024 | Viladomy Uhříněves: v prodeji jsou byty v pražské Uhříněvsi |
10.11.2024 | Zahrady Škvorec: v prodeji jsou RD v okrese Praha-východ |
Čtvrť a její charakteristika
Katastrální území Hradčan najdete ve střední části Prahy, patří zčásti pod Prahu 1 a zčásti pod Prahu 6. Do Prahy 6 spadá území, které vymezují tramvajové tratě na Dlabačově, v Jelení, Keplerově ulici, na Mariánských hradbách, v ulici Badeniho, Milady Horákové, Patočkově a Myslbekově. Rozlohou nejde o příliš velkou čtvrť, zabírá jenom 152 ha. Svoje trvalé bydliště tu má přihlášeno 1,79 tisíce osob. Na severu s nimi sousedí Dejvice a Střešovice, na západě Břevnov, na jihu a jihovýchodě Malá Strana, na východě Holešovice. Velkou část plochy zabírá Pražský hrad a stavby s ním související, proto je zde nová výstavba velmi omezená.
Kulturní památky
Nejvýznamnější památkou je zde Pražský hrad. Ostroh nad Vltavou si za svoje sídlo vybrali už první Přemyslovci, konkrétně Bořivoj ve 2. polovině 9. století. Už tehdy zde začaly vznikat první stavby, i když se v letech 1070-1140 přesunulo sídlo vladařů na Vyšehrad. Nejstarší stavby dnes najdeme kolem Jiřského náměstí – baziliku a klášter sv. Jiří, Starý královský palác. K výraznému rozkvětu dojde na přelomu 15. a 16. století, kdy hrad zvelebuje český král Vladislav Jagellonský a zanechá po sobě například slavný gotický Vladislavský sál. Postupem doby dochází k různým přístavbám, žije zde například český král a římský císař Rudolf II., svůj panovnický důchod tu stráví Ferdinand V. Dobrotivý. Po roce 1918 se hrad stane sídlem československých a později českých prezidentů. Z architektonického pohledu jde soubor různých stylů, které se na něm podepsaly, od románského, přes gotiku (Starý královský palác, Prašná věž, Daliborka, Jelení příkop), renesanci (letohrádek královny Anny) až po baroko i klasicismus. V současnosti ho tvoří 7,28 ha. Další významnou památkou v areálu Pražské hradu je chrám svatého Víta. Už v roce 925 tu český kníže Václav začíná budovat rotundu, kterou později vystřídá bazilika, již se roku 1344 rozhodne tehdy kralevic (českým králem se stává až roku 1346, římským císařem roku 1355) Karel IV. nahradit katedrálou. Ovšem v plné kráse je dobudována až v roce 1929, protože původní gotické plány nahradí jiné z obav, že by se mohutná stavba zřítila. Z kaple svatého Václava je zde přístupná Korunní komora s českými korunovačními klenoty. Rovněž se tu nachází hrobka českých králů. Ke kulturním památkám Pražského hradu náleží i nedaleký Loretánský kostel, první barokní stavba v Praze, zbudovaná po bitvě na Bílé hoře, proslavila se svojí zvonkohrou. Nesmíme zapomenout ani na Strahovský klášter, založený už roku 1138. Jeho první dřevěné stavby začínají vznikat už v roce 1140, bazilika z roku 1149 je ale již zděná. Strahovský klášter se pyšní obsáhlou knihovnou, dnes areál kláštera náleží Památníku písemnictví, který má za úkol střežit naše cenné písemnosti.
Zábava
Samotný areál Pražského hradu nabízí zájemcům spoustu kulturního využití. Prohlídky celého areálu Pražského hradu mají několik okruhů. Můžete se podívat i do Zlaté uličky, do katedrály svatého Víta, Prašné věže-Mihulky, Rožmberského paláce, výtvarnou tvorbu představuje Obrazárna Pražského hradu. V Císařské konírně a v Jízdárně Pražského hradu se konají pravidelné výstavy. V areálu hradu se konají koncerty, v létě jsou tu Shakespearovské slavnosti. Kompletní dějiny hradu představuje stálá expozice Příběh Pražského hradu. Nejbližší kino je Kino Dlabačov, které sídlí v hotelu Pyramida na Bělohorské ulici. Kromě kina je zde i multifunkční kulturní prostor, v němž se konají i přednášky, koncerty a divadelní představení. Na Pohořelci narazíte na pobočku Městské knihovny, což potěší náruživé čtenáře. Zajímavé výstavy a kulturní akce úzce související s literaturou se konají rovněž v Památníku Národního písemnictví ve Strahovském klášteře.
Příroda
Lokalit plných zeleně je zde velké množství. Už samotný areál Pražského hradu toho nabízí k relaxaci a procházkám opravdu hodně. Pod Pražským hradem se nacházejí rekonstruované a zpřístupněné zahrady Na Valech, Ledeburská a Fürstenberská, dále Valdštejnská zahrada na rozhraní Hradčan a Malé Strany. Můžeme pak pokračovat Královskou zahradou nebo-li oborou, Chotkovými sady u sjezdu dolů na Malou Stranu, parkem Charlotty Garrigue Masarykové v ulici K Brusce a Na Baště. Výčet tím ale ani zdaleka nekončí, u jízdárny Pražského hradu se nalézá Lumbeho zahrada s Masarykovou vyhlídkou. U Brusnice se rozkládá park Maxe van der Stoela, Černínský palác jakožto sídlo Ministerstva zahraničí má svoji zahradu.
Sportoviště
Možná je to překvapivé, ale i zde, ve čtvrti, jejíž velkou část tvoří národní kulturní památka, najdete příležitosti ke sportování. Především v Otevřené ulici se nalézá velmi dobře dosažitelné koupaliště Petynka. Dále na Dlabačově najdete Antuku A Bendvik – tenisový kurt. Příležitost zahrát si bílý sport dostanete i v SK Hradčany v Diskařské ulici, kde jsou rovněž tenisové kurty. Na ulici Milady Horákové se poblíž stanice metra Hradčanská nalézá Factory Pro, sportovní hala a tělocvična.
Radnice, zdravotnická střediska, školy
Úřad městské části Praha 6 se nalézá na ulici Československé armády v Bubenči, úřední hodiny jsou zde v pondělí a ve středu od 8.00 do 18.00 hodin, dále část Hradčan patří pod Prahu 1, tam je radnice ve Vodičkově ulici a má pro veřejnost otevřeno v pondělí a ve středu od 8.00 do 19.00 hodin. V Parléřově a také v Tišnovské ulici se nacházejí mateřské školy. Celkem jde o dvě mateřské školy v katastru Hradčan. Dále v Loretánské ulici najdete základní školu Jaroslava Ježka pro zrakově postižené, další základní škola se nalézá v ulici Pod Marjánkou, v ulici Nad Kajetánkou je základní škola Duhovka. Jedná se tedy o tři státní základní školy. Kromě toho je zde v Parléřově ulici Gymnázium Jana Keplera. Nejbližším zdravotním střediskem na Hradčanech je Poliklinika Hradčanská sídlící v ulici Milady Horákové u stanice metra Hradčanská.
Nákupní možnosti
Co se týče nákupních možností, na ulici Milady Horákové narazíte na Tesco Expres u stanice metra Hradčanská. Na nedalekém Letenském náměstí potom najdete také prodejnu obchodního řetězce Billa. Nedaleko je rovněž Billa na Evropské ulici těsně u stanice metra Hradčanská.
Doprava
Hradčany jsou dopravně velmi dobře dostupné. Protíná je linka metra A, přičemž stanice metra Hradčanská se nachází přímo v katastru Hradčan. Tvoří zároveň důležitý přepravní uzel, protože se zde přestupuje na několik tramvajových linek. Tramvajové linky 1, 2, 22 a 25. Linka číslo 1 spojuje Sídliště Petřiny a Spojovací, dále linka číslo 2 Sídliště Petřiny a Nádraží braník. Tramvajová linka číslo 22 propojuje Bílou Horu a Nádraží Hostivař. Linka číslo 25 Bílou horu a Lehovec. Dále Hradčany projíždí i autobusové linky číslo 143, 149, 180 a 184. Autobusová linka číslo 143 má jednu konečnou na Dejvické, druhou na Stadionu Strahov. Linka 149 jezdí z Dejvické na Bavorskou, linka číslo 180 od Obchodního centra Zličín na Dejvickou a konečně autobusy číslo 184 z Velké Ohrady na Hradčanskou. Mezi dopravní tepny důležité pro automobilový provoz na Hradčanech patří ulice Dlabačov a Keplerova, velice snadno se do několika minut dá najet na městský okruh, nad Svatovítskou ulicí je vyústění tunelu Blanka, Dejvický tunel a Brusnický tunel. U Hradčanské je také nádraží Praha- Dejvice, jezdí tudy vlaky směrem na Karlovy Vary.