Banner Branding Banner Branding https://novostavby.com/ - zahalka

Realitní zprávy

20.5.2024

U Práčského dvora: v prodeji jsou byty v pražkých Záběhlicích

18.5.2024

Rezidence Laurová: v prodeji jsou byty na Praze 5

15.5.2024

Pozemky Nedomice: v prodeji jsou pozemky ke stavbě RD ve Středočeském kraji

14.5.2024

Slezská Lofts: v prodeji jsou byty na pražských Vinohradech

12.5.2024

Ekorezidence Strašnice: v prodeji jsou byty na Praze 10

Více aktualit
Zobrazeny všechny 6 výsledky
Seřadit podle:
Všechny doporučené developerské projekty

Čtvrť a její charakteristika

Ve středně východní části Prahy se nachází katastrální území Štěrboholy. Je zahrnuto do městského obvodu Praha 10 a správního obvodu Praha 15. Rozkládá se na území 297 ha. Svoje trvalé bydliště zde našlo 2,1 tisíc obyvatel. Štěrboholy jsou na severu obklopeny Kyjemi a Hostavicemi, na východě Dolními Počernicemi a Dubčí, na jihu Dolními Měcholupy, na západě potom Hostivaří a Malešicemi. Čtvrť je do značné míry charakterizována a omezována tím, že se tu nacházejí dvě důležité výpadovky, a sice na Kutnou Horu a na Kolín. Na druhou stranu je výhodou, že obě výpadovky odvádějí naprosto většinu dopravy, takže jde o klidnou čtvrť, v níž po roce 2000 přibyla řada nových rodinných domů i bytových domů. Určitou nevýhodou ovšem je, že západní okraj čtvrti tvoří hostivařsko-malešická průmyslová zóna.

Kulturní památky

První zmínka o Štěrboholech pochází z roku 1371. Významným mezník v dějinách čtvrti je 6. květen 1757, kdy zde proběhla bitva u Štěrbohol, v níž pruský král Bedřich II. Veliký porazil rakouská vojska Karla Alexandra Lotrinského. Událost připomínaly dva pomníky, které ale byly po roce 1945 odstraněny. V roce 2007 zde byl odhalen nový pomník. Jiné významné památky v okolí bohužel nejsou, musíte za nimi do centra, což je městskou dopravou asi 40 minut. Větší množství památek najdete v sousední Hostivaři, například bývalou tvrz Toulcův dvůr v Kubatově ulici, dnes centrum ekologických aktivit, nebo kostel Stětí svatého Jana Křtitel v Selské ulici a řadu původně zemědělských statků.

Zábava

Různé akce se konají například v Sokolovně na Ústřední ulici, jde například o karnevaly, maškarní bály. Na ulici K učilišti se nalézá místní knihovna. Funguje zde Rodinné centrum Klubiště v ulici K učilišti. Nabízí různé akce pro veřejnost a klubovnu pro maminky s dětmi. Kulíškov pro nejmenší ve štěrboholské víceúčelové hale, který nabízí aktivity pro předškoláky a jejich rodiče. Navíc ve čtvrti funguje také Klub Seniorů, který má klubovnu v ulici K učilišti. Kino najdete na Švehlově ulici v sousední Hostivaři, jedná se o Premiere Cinemas Praha Hostivař. Nejbližší divadlo je Strašnické v ulici Solidarity.

Příroda

Přímo ve Štěrboholech žádné větší parky nejsou. Ovšem kdo chce, může se vydat na západ do sousední Hostivaře, kde najde Přírodní park Hostivař-Záběhlice, kde najde Hostivařskou přehradu vhodnou v létě i ke koupání. Lokalita je zalesněná a jako stvořená k procházkám, navíc ji protínají i cyklostezky, takže se zde dá jezdit na kole. Navazuje na ni další rozsáhlá oblast zeleně, a sice Přírodní park Botič-Milíčov. Na druhé straně Štěrbohol se jihovýchodně nachází Přírodní park Říčanka, taktéž vhodný k cyklistice i relaxaci. Dobře dostupný je i Xaverovský háj v Dolních Počernicích. Jihovýchodně se na okraji Štěrbohol nachází také rybník Slatina na Hostavickém potoce.

Sportoviště

Roku 2006 byl ve Štěrboholech dobudován nový víceúčelový sportovní areál Hamr Sport Štěrboholy v ulici U školy. Nabízí zájemcům dva tenisové kurty, které přes zimu kryje nafukovací hala, dále jsou zde v pevné hale badmintonové kurty a hřiště s umělým trávníkem i víceúčelová hala. Kromě toho zde funguje také fotbalový klub SK Victoria Śtěrboholy v ulici Výrobní. Na ulici Ústřední má své sídlo TJ Sokol Štěrboholy, který kromě různých sportovních aktivit včetně například gymnastiky nabízí i prostory Sokolovny pro různé akce.

Radnice, zdravotnická střediska, školy

Úřad Městské části Praha-Štěrboholy najdete v ulici Ústřední. Můžete úřad navštívit v pondělí a ve středu od 8.00 do 12.00 a od 12.30 do 17.00 hodin, kdy jsou oficiální úřední hodiny pro veřejnost. Ve Štěrboholské ulici U školy sídlí mateřská a základní škola. Nejbližším zdravotnickým zařízením je Poliklinika Malešice – Medifin v Plaňanské ulici v sousedních Malešicích.

Nákupní možnosti

Mezi Štěrboholskou radiálou a Černokosteleckou ulicí bylo v 90. letech 20. století vybudováno nákupní centrum Europark, které obsahuje řadu hypermarketů. K nákupu potravin zde poslouží prodejna obchodního řetězce Albert. V roce 2007 přibylo i nedaleké outletové centrum severovýchodně od křižovatky Průmyslové ulice a Štěrboholské radiály.

Doprava

Městskou hromadnou dopravu do Štěrbohol zajišťuje především autobusové linky 163, 224, 263, 266, 364 a 366, které jezdí jak do zóny průmyslových továren a skladů, které se nacházejí v katastru Štěrbohol, tak i do obytné části. Autobusová linka číslo 163 jezdí z Želivského od stanice metra A do Sídliště Rohožník. Autobusová linka číslo 224 spojuje Nádraží v Horních Počernicích a Sídliště Petrovice. Dále tudy jezdí i linka číslo 263 z Depa Hostivař do Bezděkovské. Linka číslo 266 propojuje Depo Hostivař a Královice. Dále tudy projíždí linka číslo 364, která má výchozí stanoviště v Depu Hostivař a v Doubku. Poslední linkou je 366 z Depa Hostivař do Březí, Podskalí. Velmi dobré je zde napojení na automobilovou dopravu. Bez potíží se zde dá najet na velké pražské silniční tahy, a to Jižní spojku a Průmyslovou ulici. Na okraji Štěbohol najdete jednu z největších pražských dopravních křižovatek, protíná se zde hned několik významných ulic, a to Černokostelecká, Kutnohorská, Průmyslová, Jižní spojka a Štěrboholská radiála. Železnice Štěrboholy neprotíná, ale zastávka je v sousední Hostivaři, která leží na trati Praha-Benešov u Prahy, tedy směrem do jižních Čech. Některé průmyslové závody v okolí také mají svoje vlastní železniční vlečky pro dopravu zboží.