Banner Branding Banner Branding https://novostavby.com/ - Skanska Habitat

Realitní zprávy

13.7.2024

Vivus Žižkov: byl spuštěn prodej bytů v projektu

11.7.2024

Viladomy Zličín: v prodeji jsou byty na Praze 5

4.7.2024

Rezidence Kandertova: byl spuštěn prodej jednotek 1+kk na Praze 8

3.7.2024

Dvůr Mělnická: v prodeji jsou byty v okrese Praha-východ

25.6.2024

Albatros Kbely: v prodeji jsou byty ze III.etapy

Více aktualit
Zobrazeny všechny 6 výsledky
Seřadit podle:
Všechny doporučené developerské projekty

Čtvrť a její charakteristika

Do městského obvodu Praha 4 a správního obvodu Praha 11 spadá také Újezd u Průhonic. Uvedené katastrální území se nalézá na jihovýchodním okraji Prahy. Rozlohou jde o menší čtvrť, která měří celkem 370 ha. Bydlí zde 2,9 tisíc stálých obyvatel. Mezi sousedy Újezdu u Průhonic se řadí na východě Křeslice, na severu Háje a Chodov a na západě Šeberov. Celou zdejší čtvrť tvoří dvě lokality, a sice Kateřinky na severozápadě katastru, plynule zde přecházejí do sídliště Opatov a potom na jihovýchodě Újezd, což je zástavba převážně vesnického charakteru. Od 90. let 20. století zde ale dochází k masivní výstavbě jak panelových domů, tak i řadových domků, a to zejména v Kateřinkách.

Kulturní památky

Osada Újezd vznikla v roce 1483, o osadě Kateřinky se prameny poprvé zmiňují v roce 1727. Ani v Újezdě ani v Kateřinkách bohužel nejsou žádné významnější památky. Jediným významnějším objektem je Koníčkův mlýn v Újezdě. Jedná se o památkově chráněný mlýn pocházející ze 2. poloviny 18. století. První zmínka o něm je z roku 1591, ovšem později byl za třicetileté války zničen a v roce 1672 už zde stála nová mlýnská budova. Ovšem v roce 2014 byly všechny původní budovy odstraněny a na jejich místě postavena jejich replika podle původního vzoru.

Zábava

Klub Vodnická nabízí ve společenském sále Vodnická cvičení pro dospělé i děti, dále je zde možnost pronajmout si prostory k různým kulturním akcím. Probíhají zde setkání se seniory, vítání občánků, v restauraci U Srbů taneční zábava, slaví se Masopust, vynášení Morany, májové veselice, staví se májky, pálí čarodějnice. Nejbližší kino je Cinema City Galaxie v Arkalycké ulici. Jinak musíte za kulturou do centra, na Václavské náměstí je to městskou dopravou 45 minut.

Příroda

Vzhledem k tomu, že je Újezd u Průhonic okrajovou čtvrtí Prahy, je zde velmi blízko do přírody, hned za osadou Kateřinky se nalézá západní okraj Milíčovského lesa. Jedná se o lesní komplex zahrnující i přilehlé rybníky mezi pražským sídlištěm Jižní Město a dálnicí D1. Je zde les skládající se hlavně z dubů a habrů, ale také menších smrkových lokalit. Žijí zde brouci tesaříci, celá řada jiných brouků, ale také motýlů. Na Milíčovském potoce najdete soustavu pěti rybníků, které patří mezi útočiště ptáků a obojživelníků. Na východ od Újezda protéká potok Botič. Levostranný přítok tohoto potoka zásobuje vodou hned dva rybníky, a to Sukov a Návesní.

Sportoviště

Cvičení pro maminky s dětmi probíhá v Kateřinkách. Pořádá se zde cyklistický závod Kateřinky-Újezd, běžecké závody, dětské rybářské závody. V nedaleké Opatovské ulici je Aerobic Monika, studio pilates. V ulici Ke Kateřinkám se u základní školy plánuje vybudovat areál ledových sportů. V blízké Opatovské ulici se nalézá fitness centrum a posilovna Olympia Fitness Opatov. Aquapalace Čestlice, obrovský vodní svět, máte na dosah, najdete ho v Pražské ulici v Čestlicích, což je kousek od Újezda u Průhonic.

Radnice, zdravotnická střediska, školy

Úřad městské části Praha-Újezd se nalézá na Kateřinském náměstí. Pro veřejnost má tento úřad otevřeno vždy v pondělí od 8.00 do 12.00 hodin a od 13.00 do 17.00 hodin. Mateřské školy se nacházejí ve Formanské a ve Vodnické ulici. V ulici Ke Kateřinkám se nalézá základní škola. V Tererově ulici sídlí Gymnázium Jižní Město, tedy je zde také jedna střední škola. Nejbližším zdravotnickým zařízením je Poliklinika Medifin na Opatově v Opatovské ulici.

Nákupní možnosti

V části čtvrti Kateřinky na hranicích s Chodovem a Opatovem se nalézají nákupní možnosti. V Křejpského ulici narazíte na supermarket obchodního řetězce Billa, v Bohúňově ulici sídlí Penny Market. Dále se Penny market nalézá také v Hlavatého ulici v Milíčově.

Doprava

Do Újezda u Průhonic i Kateřinek zajišťuje městskou dopravu autobusová linka číslo 363. Tato linka míří z Opatova do Velkých Popovic-Todic. Dále se poměrně blízko Kateřinek nachází stanice metra Opatov na trase linky C. Nedalekou Opatovskou ulicí projíždí také autobusové linky 136 a 213. Linka číslo 136 jezdí ze Sídliště Čakovice na Jižní Město, linka číslo 213 z Želivského na Jižní Město. Pro automobilovou dopravu má Újezd a Kateřinky velmi dobrou polohu, protože tudy vede dálnice D1, na kterou se dá najet u Průhonic.