Banner Branding Banner Branding https://novostavby.com/ - zahalka

Realitní zprávy

11.6.2024

Habitat: v prodeji je I.etapa nové nízkoenergetické čtvrti v Malešicích

11.6.2024

Kozojedka: v prodeji jsou jednotky v komorním BD ve Středočeském kraji

10.6.2024

Bydlení Hořovice: v prodeji jsou byty v projektu ve Středočeském kraji

9.6.2024

Domy Dolín: v prodeji jsou RD ve Středočeském kraji

6.6.2024

Nový Rohan: byl spuštěn prodej bytů

Více aktualit
Zobrazeny všechny 3 výsledky
Seřadit podle:
Všechny doporučené developerské projekty

Čtvrť a její charakteristika

Na severozápadě Prahy můžete narazit v městském obvodu Praha 6 na čtvrť zvanou Veleslavín. Tvoří ji rozlehlá plocha o velikost 131 ha. V prostoru Veleslavíně žije 6,3 tisíce obyvatel. Ze severu tuto čtvrť obklopují Vokovice, z východu Střešovice, z jihu Břevnov a ze západu Liboc. Původně šlo v dávné historii o malou ves, která se součástí Prahy stala v 1. polovině 19. století a v té době se také začala výrazně rozvíjet. Změny v charakteru Veleslavína přinesla v průběhu 20. století výstavba dnešní Evropské třídy a také sídliště Červený vrch. Předtím v katastru Veleslavína stávala továrna na obkladačky, která ovšem byla zbourána. Část, která zbyla, následně využíval Výzkumný ústav televizní techniky.

Kulturní památky

Z oblasti kulturních památek je ve Veleslavíně významná hlavně jednopatrová budova barokního zámku ve Veleslavínské ulici. Tento zámek dlouhá staletí patřil mezi majetek břevnovského kláštera. Ještě v původní středověké nebarokní podobě se zmiňuje už v roce 933. Od roku 1420 ho vlastnilo pražské purkrabství. V 1. polovině 18. století byl vystavěn současný zámek, a to zřejmě v letech 1730–1750. Dílo budoval slavný stavitel Kilián Ignác Dienzenhofer. Koncem 19. století byly strženy hospodářské budovy náležející k zámečku, ovšem vlastní budova zámku byla rozšířena o nová novobarokní křídla. Na počátku 20. Století zde vzniklo plicní sanatorium, ke zdravotnickým účelům byla budova používána i později. Dnes v ní sídlí soukromá klinika. Pozoruhodné je i to, že touto lokalitou vedla Lánská koněspřežka, kterou roku 1863 nahradila parní železniční trať. Na ní vznikla dnešní vlaková stanice Nádraží Veleslavín. Nachází se poblíž tramvajové zastávky Nádraží Veleslavín na Evropské ulici. Zajímavou památkou je zemědělská usedlost Pod Petřinami a U Zvoničky, dále Zvonička stojící přímo v ulici U Zvoničky. Pozornost upoutá i pomník tiskaře Daniela Adama z Veleslavína v ulici U sadu a také Vodovodní domek ve stejné ulici. Přímo ve Veleslavíně není kostel, ale v nedaleké Liboci stojí svatostánek svatého Fabiána a Šebestiána na Libocké ulici, v Sibeliově ulici ve Střešovicích potom kostel svatého Norberta.

Zábava

V Praze na Džbáně se nachází zábavní Junior park. Děti si v něm mohou užít venkovní trampolíny, skluzavky a různé další zábavné atrakce. V okolí je hned několik poboček městské knihovny, a sice Knihovna Petřiny v Mahulenině ulici, Knihovna Dědina na Žukovského ulici, dále Knihovna Dejvice v Technické ulici. Kromě toho v Technické ulici můžete využít i služeb Národní technické knihovny. Na Evropské ulici můžete s dětmi navštívit centrum volného času M. Montessori, kde je k dispozici řada volnočasových aktivit pro předškoláky i školáky. Pozoruhodným zpestřením se může stát návštěva Archeologického parku Liboc v ulici V domcích. Divadlo se bohužel přímo ve čtvrti nenalézá, ale pokud budete mít cestu do centra města, pak v Dejvicích narazíte hned na několik vyhlášených divadel. Máte je doslova při cestě. Určitě vás zaujme především Dejvické divadlo, které objevíte v Zelené ulici, co by kamenem dohodil od stanice metra Dejvická. Druhým výrazným divadelním stánkem je Semafor Jiřího Suchého, jenž sídlí v Dejvické ulici. Do třetice všeho dobrého pak v Dejvické ulici odhalíte i divadlo Spejbla a Hurvínka.

Příroda

Nedaleko Veleslavína se nachází přírodní park Šárka-Lysolaje, tvoří ho části katastrálního území Dejvic, Liboce, Ruzyně a Vokovic, Nebušic a Lysolajů. Jedná se rozsáhlé území kolem Šáreckého potoka od přehradní nádrže Džbán až po soutok s Vltavou. Dá se přitom říci, že Šárka je zřejmě nejzachovalejším přírodním územím v katastru Prahy. Nenarušila ji ani těžba kamene v této lokalitě. Nalézají se zde i významné archeologické lokality. Dolní Šárka také obsahuje řadu zemědělských památek jako různé usedlosti či mlýny. Už od 19. století je Šárka velmi tradičním místem pro výlety Pražanů. Na severu Šárky navíc je stále ještě zcela volná krajina, zatímco po ostatních světových stranách ji obklopují městské části Dejvic, Veleslavína a Liboce. Další příjemnou přírodní lokalitou, která zpestřuje životní prostředí ve Veleslavíně, je zámecký park, jenž se rozkládá přímo u Veleslavínského zámku. Je vhodný k procházkám a relaxaci. V katastru této městské části narazíte i na park, kde je umístěna busta zdejšího slavného rodáka, knihtiskaře a vydavatele Daniela Adama z Veleslavína.

Sportoviště

K letnímu koupání dobře poslouží vodní nádrž Džbán. V ulici José Martiho můžete využít služeb Sport centra Evropská. Tady je možné zvolit různých druh pohybu od horolezecké stěny přes spinning, aerobik, stolní tenis, street dance, tai-či, aerobik. Na Evropské ulici se nalézá Beck Box Club Praha 6, který nabízí boxerský trénink, ale nejenom to, i další rozmanité aktivity fitness, body style, indol cycling. Na Vokovické ulici nesmíte minout Centrum Pohyb dětem, které poskytuje malým neposedům možnost hýbat se v tělocvičně. Do ulice Na Dlouhém lánu vám přiláká Cordeus – centrum trvalého zdraví. Nabízí pestrou škálu nejrůznějších sportovních aktivit od jógy, cvičení pro seniory a těhotné, masáže, pilates, posilování, saunu, plavání, aqua fitness a aqua gymnastiku, kalanetiku, zumbu, každý si vybere, co bude chtít. Driving Range Divoká Šárka je otevřený v ulici Nad Lávkou, jde o golfové hřiště. Fitness centrum a solnou jeskyni nabízí Klub Kapitán Nemo. Klub Hirundo v Budečské ulici je zaměřený pro změnu na taekwon-do. Aerobic Club Sportýna v Šantrochově ulici nabízí cvičení dospělým i dětem. Celkově oblast Veleslavína nabízí široké a pestré sportovní možnosti.

Radnice, zdravotnická střediska, školy

Úřad městské části Praha 6, pod který Veleslavín spadá, se nachází na ulici Československé armády. Úřední hodiny má v pondělí od 8.00 do 20.00 hodin, dále v úterý ve čtvrtek od 8.00 do 16.00 hodin a potom ve středu od 8.00 do 18.00 hodin a konečně v pátek od 8.00 do 14.00 hodin. Navíc má ale také tento městský úřad spravující rozsáhlou čtvrť a agendu také informační kanceláře na Petřinách v ulici Nad Alejí nebo na Bělohorské ulici, případě i na Deltě ve Vlastině ulici. Úřední hodiny pro vyřizování záležitostí občanů jsou v těchto uvedených kancelářích obvykle v pondělí a ve středu od 8.00 do 18.00 hodin. Na zdravotnické středisko narazíte na ulici José Martiho, ve Veleslavínské ulici má své sídlo soukromá klinika Canadian Medical Care, soukromá klinika Unicare Medical Center funguje v ulici Na dlouhém lánu. Nabízejí služby praktických lékařů i specialistů. Ve Veleslavíně sídlí mateřská škola v ulici Na Okraji a dále v ulici Pod Novým lesem. Dále jsou blízko mateřské školy ve Vokovicích v ulici Na dlouhém lánu, ve Vokovické ulici, MŠ Motýlek v Arabské ulici, Čtyřlístek v ulici Na dlouhém lánu, MŠ Červený vrch a Fakultní mateřská škola se speciální péčí v Arabské ulici, dále MŠ v Liboci ve Sbíhavé a v Libocké ulici. Přímo ve veleslavínském katastru se nachází dvě mateřské školy, ostatní jsou v blízkém okolí. Základní škola se zde nachází jedna, a to v ulici Na Okraji. Další blízké základní školy se nacházejí ve Vokovicích v ulici Na dlouhém lánu, v Alžírské ulici a v Liboci ZŠ Dědina na ulici Žukovského. Ze středních škol je přímo ve Veleslavíně v ulici Nad Alejí gymnázium, v okolí je gymnázium ještě v Arabské ulici ve Vokovicích.

Nákupní možnosti

Supermarket, který je nejbližší pro veleslavínské obyvatele, je Billa sídlící v Evropské ulici. Další Billu v poměrně dobré dostupnosti najdete také v ulici Na Petřinách. Dále jsou v širším okolí například Kaufland a Billa na ulici 8. listopadu, Albert v Nebušické ulici nebo na třídě Československé armády v Dejvicích, hypermarket Tesco na Radlické ulici.

Doprava

Velmi dobře je ve veleslavínské čtvrti zajištěna veřejná doprava. Je zde vybudována tramvajová trať z dejvického Vítězného náměstí směrem na Bořislavku, sídliště Červený vrch až k Vozovně Vokovice a dále do Liboce, kde má u Vokovického hřbitova konečnou stanici. Přitom zde byla tramvajová trať ještě dříve před postavením této, ta ovšem vedla z Bořislavky Kladenskou ulicí. Dnes touto tratí jezdí tramvajové linky číslo 20 a26. Od roku 2015 se navíc k tramvajovému spojení přidalo ještě metro, když byla prodloužena trasa A směrem do Motola. Nyní se v katastru městské části Praha Veleslavín nachází stanice metra Nádraží Veleslavín. Také tudy vede železnice ve směru na Rakovník, na vlak lze nastoupit v již zmiňované stanici Nádraží Veleslavín. Vlakové nádraží a stanice Nádraží Veleslavín jsou blízko sebe, je možné přestoupit z jednoho dopravního prostředku na druhý. Samozřejmě, že také Veleslavínem projíždí celá řada autobusových linek. Jde o linky 108, 119, 142, 168, 191. Linka 108 spojuje sídliště Na Dědině a Bořislavku, linka číslo 119 Nádraží Veleslavín a Letiště. Linka číslo 142 jezdí mezi Novými Butovicemi a Novými Vokovicemi. Další linka 168 má jednu konečnou na Bílé hoře, druhou v Nových Butovicích. Autobusy číslo 191 jezdí mezi stanicí Na Knížecí a Letištěm. Pro automobilovou dopravu je zde základní dopravní tepnou Evropská ulice. Odvádí auta z Vítězného náměstí směrem k letišti a dál ven z města.

Rezidence Veleslavínská 47