Pro hypotéky v Česku platí nová pravidla

13 dubna, 2022
0 komentářů
Pro hypotéky v Česku platí nová pravidla

Žadatelé o hypotéku čelí od 1. dubna 2022 novým přísnějším podmínkám, které je mají chránit před předlužením. V důsledku tak ale na hypotéky dosáhne méně zájemců, než dříve. Kromě toho Česká národní banka znovu zvýšila základní úrokovou sazbu, a to na 5 procent.

Navýšení ČNB se promítne nejspíš jen částečně

Další navýšení základní úrokové sazby ze strany České národní banky by se naštěstí podle odborníků nemuselo na již nyní drahých hypotékách promítnout dramaticky.

„Průsak dalšího zvýšení repo sazby do sazeb nových hypoték nejspíš nebude zcela úplný,“ míní ekonom České spořitelny Michal Skořepa. „Zatímco repo sazba pokrývá období dvou týdnů, sazby na hypotékách obvykle reagují hlavně na změny mezibankovních sazeb pro horizonty několika let, a navíc až s jistým zpožděním,“ doplnil.

Celkově by se podle předpokladů letos neměly hypotéky dostat nad hranici šesti procent. „Pětiprocentní hranici by mohly zdolat poměrně brzy, ale stále není jasné, kam až bude chtít svoji hlavní sazbu v tomto cyklu dostat ČNB. Jestli se zastaví pod hranicí šesti procent, či nikoliv,“ uvedl analytik banky Creditas Petr Dufek. „V každém případě u průměrné, řekněme třímilionové, hypotéky znamená nárůst úroků z 4,5 % o jeden procentní bod necelých 1 700 korun měsíčně navíc. A to rozhodně není málo,“ podotkl.

Žadatelé musí nově plnit limity LTV, DTI a DSTI

Kromě vysokých úrokových sazeb je nemilou novinkou pro žadatele od 1.4.2022 povinnost plnění úvěrových ukazatelů LTV, DTI a DSTI. Ty vyjadřují procentní poměr mezi výší úvěru a hodnotou zastavené nemovitosti (LTV), poměr výše celkového zadlužení žadatele o úvěr a výše jeho čistého ročního příjmu (DTI) a procentní podíl celkové výše všech měsíčních splátek na čistém měsíčním příjmu žadatele o úvěr (DSTI).

Může Vás zajímat:  Hypoteční trh na podzim 2020: úroky hypoték stále klesají, zájem o nemovitosti roste

Limity se lámou ve věku 36 let

LTV je stanoven konkrétně na 80 procent, respektive 90 procent u lidí do 36 let. DTI je nastaven na 8,5, respektive 9,5 u osob do 36 let. DSTI pak může dosahovat maximálně 45 %, respektive 50 % u mladých do 36 let. Podmínky přitom platí pro všechny nové úvěry a také staré úvěry, u kterých dochází k navýšení. Pár vyvolených ale bude moci tyto přísné podmínky obejít – banky totiž mohou u žadatelů, u nichž jsou přesvědčeny, že úvěr v budoucnu bez problémů splatí, udělat výjimku a limity nepoužít. Takto zvýhodnit mohou ale pouze 5 procent celkového objemu hypotečních úvěrů v každém čtvrtletí.

zdroj: seznamzpravy.cz

Zanechat komentář