Zvyšování úrokové sazby by mělo pomoci kontrolovat inflaci. Chystá se další zvýšení

14 listopadu, 2021
0 komentářů
Zvyšování úrokové sazby by mělo pomoci kontrolovat inflaci. Chystá se další zvýšení

Na pokračující růst inflace reagovala Česká národní banka dalším navýšením základní úrokové sazby. Ta vzrostla o 1,25 procentního bodu na 2,75 %. ČNB odhaduje, že průměrná inflace dosáhne v tomto roce 3,7 % a v roce 2022 vroste až na 5,6 %. Odhad vývoje HDP také není příliš pozitivní. Centrální banka odhaduje jeho růst v letošním roce na 1,9 %. Na rok 2022 je výhled pozitivnější. ČNB předpokládá růst HDP o 3,5 %.

Jednání o zvýšení základní úrokové sazby se zúčastnily všech sedm členů bankovní rady. Pět členů hlasovalo pro zvýšení, dva by byli ponechali sazby beze změny. Dvoutýdenní reposazba vzrostla o 125 bazických bodů na 2,75 %.

Růst úrokové sazby je nejrychlejší za posledních dvě dekády

Úroková sazba rostla ve třetím čtvrtletí nejvíce od roku 1997. Rozhodnutí centrální banky ohledně zvýšení základní sazby o 1,25 procentního bodu překvapilo mnoho odborníků včetně ekonoma Martin Janíčka ze společnosti MND a z Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické. Zvýšení sazby se sice mezi odbornou veřejností čekávalo, maximálně ale o 75 bazických bodů.

Odstartuje rok 2022 sedmiprocentní inflace?

ČNB očekává další růst inflace, která by začátkem příštího roku mohla dosáhnout až 7 %. V průběhu roku 2022 by pak mělo dojít k poklesu zpět na 2,1 %. Na očekávaný růst inflace je centrální banka podle guvernéra Jiřího Rusnoka připravena reagovat opětovným navyšováním základní úrokové sazby. Na jakou výši by se sazba koncem letošního roku mohla dostat neupřesnil.

Na základě výše základní úrokové sazby se určují úroky bankovních vkladů a úvěrů. Její zvyšování znamená pro domácnosti dražší hypotéky a pro firmy dražší úvěry na provoz a investice.

Zvýšení úrokové sazby zdraží i obsluhu veřejného dluhu

Také někteří významní politici tento krok ČNB ostře kritizují. Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyjádřil, že na toto zvýšení úrokové sazby doplatí jak česká ekonomika, tak občané. Podle něj se tímto způsobem růstu cen například energií či komodit nezabrání.

Může Vás zajímat:  Co je to mezigenerační hypotéka?

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) tvrdí, že právě v době očekávaného oživení ekonomiky po pandemii růst sazeb podstatně omezí podnikatelskou aktivitu a tím opět utlumí ekonomiku.

Jan Skopeček, Ekonomický expert ODS, vidí zvýšení sazby s ohledem na rostoucí inflaci jako nezbytné. Podle něj by však nemělo být skokové, ale více rozložené v čase.

ČNB snížila odhad růstu ekonomiky

Proti původně očekávaným 3,5 % se hrubý domácí produkt zvýší zřejmě jen o 1,9 %. Ke zmiňovanému růstu o 3,5 % by však mělo dojít v roce 2022 (původně ČNB předpokládala růst o 4,1 %). Odhad centrální banky na rok 2023 je nyní 3,8 % (oproti původně očekávaným 3 %).

Jak se bude vyvíjet kurz koruny?

Podle očekávání ČNB bude po zbytek letošního roku průměrný kurz 25,60 koruny za euro, a to v důsledku skokově rostoucí úrokové sazby.  V průběhu příštího roku odhaduje centrální banka pokles kurzu na 24,20 a v roce 2023 na 23,90 koruny za euro.

Česká ekonomika by se měla vrátit na úroveň před koronakrizí již koncem příštího roku

Guvernér ČNB Jiří Rusnok očekává zvýšení spotřeby domácností a investiční aktivity firem. Zároveň budou ale ještě nějaký čas přetrvávat problémy v globálních dodavatelských vztazích. Podle jeho názoru by se česká ekonomika měla vrátit na úroveň před pandemií již koncem příštího roku.

zdroj: ct24.ceskatelevize.cz

Zanechat komentář