Funguje hypotéka online?

26 července, 2022
0 komentářů
Funguje hypotéka online?

Pořízení nemovitosti na dálku, a to včetně vyřízení hypotéky či potřebných formalit na katastru nemovitostí, je v některých okolních státech zcela běžné. V Česku se tomuto trendu banky snaží přibližovat, zatím ale spíše malými krůčky. Zásadní problém je zejména v digitálním podpisu.

Banky, které jsou v poskytování hypotečních úvěrů nejdále, nabízejí možnost požádat o úvěr v internetovém bankovnictví, komunikaci s bankou řešit e-mailem a potřebné dokumenty dokládat přes internetbanking. Odhad ceny bytu je pak také možné provést online a nakonec už zbývá jen podepsat smlouvy. Zatímco tu úvěrovou lze u vybraných bank podepsat i elektronicky, tu zástavní musí pro katastr nemovitostí Češi zatím stále podepisovat fyzicky.

Technicky je sice možné vyřídit přepis nemovitosti elektronicky, je k tomu ale zapotřebí speciální elektronický podpis umožňující nezaměnitelnou identifikaci a datová schránka. „Úroveň elektronického podpisu, který má být dostatečný k nakládání s majetkem v řádu milionů korun, musí být ta nejvyšší, zaručující, že nemovitost prodává opravdu osoba, kterou jako vlastníka evidujeme. Musíme být schopni zcela spolehlivě ověřit, že použitý elektronický podpis patří konkrétní osobě evidované v Registru obyvatel, proto se vyžaduje nejvyšší úroveň elektronického podpisu,“ vysvětluje Karel Večeře, předseda Českého úřadu zeměměřického a katastrálního.

Zdroj: seznamzpravy.cz

Může Vás zajímat:  Jaké jsou nejnovější trendy na trhu nemovitostí?