Jak ovlivňuje pandemie COVID-19 ceny nemovitostí na podzim roku 2020

15 listopadu, 2020
0 komentářů
Jak ovlivňuje pandemie COVID-19 ceny nemovitostí na podzim roku 2020

Celosvětová ekonomická recese způsobená koronavirem zasáhla i realitní trh v Česku. Navzdory přechodnému snížení aktivity a objemu prodejů během jarní a podzimní vlny pandemie je trh s nemovitostmi poměrně odolný a k větším výkyvům cen zatím nedošlo.

Vývoj na českém realitním trhu od začátku koronakrize

Ekonomická recese se projevila především snížením objemu nabízených nemovitostí a realizovaných prodejů. Růst cen, na který jsme byli zvyklí během posledních let výrazně zpomalil a částečně došlo i k jejich stagnaci.

Většina prodávajících a kupujících vyčkává. Kupující doufají, že díky ekonomickému propadu a nejistotě ohledně budoucího vývoje ceny klesnou a oni nakoupí levněji. Prodávající by naopak rádi prodali za ceny praktikované během minulých let, kdy ekonomika neustále rostla.

Nemovitosti jsou nadhodnocené, v době recese by mohlo dojít ke korekci

Podle ČNB jsou ceny nemovitostí v Česku po mnoha letech neustálého růstu nadhodnocené o přibližně 15-20 % a to nejen v Praze, kde se díky zahraničním návštěvníkům a investorům dají vyšší ceny očekávat. Trend rostoucích cen v hlavním městě se odrazil i v regionech, kde k tomu není v podstatě žádný důvod. Pokles cen by se za současného stavu ekonomiky tedy dal očekávat. Přesto se tak zatím nestalo a rok 2020 je na realitním trhu ve znamení stagnace nebo jen velmi pozvolného cenového růstu.

Proč ceny nemovitostí navzdory očekávání zatím neklesají?

  • Realitní trh je ve srovnání s finančním trhem méně pružný a ekonomický růst nebo recese se ve změnách cen projeví většinou až po mnoha měsících. Toho jsme byli svědky i během ekonomické recese v roce 2008, kdy ke snížení cen nemovitostí došlo až po roce. Další dva roky pak trvalo, než se ceny vrátili na původní úroveň.
  • Bytů je obecně v Česku nedostatek a poptávka převyšuje nabídku. Problémem je nedostatečná výstavba nových bytů, které brzdí například zdlouhavá povolovací řízení.
  • Investování do nemovitostí je mezi lidmi oblíbené, a navíc je relativně bezpečné. I přes krátkodobé poklesy se cena nemovitostí dlouhodobě stále zvyšuje a investorovi navíc plyne příjem z pronájmu.
Může Vás zajímat:  Jaké jsou nejnovější trendy na trhu nemovitostí?

Ekonomická opatření na oživení realitního trhu

ČNB umožnila bankám odložit splátky úvěrů a přijala nová pravidla pro poskytování hypoték, díky kterým jsou ještě dostupnější. Místo původních 20 % stačí nyní pro získání hypotéky pouze 10 % finančních prostředků z vlastních zdrojů.

Také nízké úrokové sazby mají pomoci oživit realitní trh. Částečně k tomu došlo už v červnu, kdy banky poskytli o 40 % více úvěrů než před rokem. Některé banky poskytují úrokové sazby i pod 2 %. Je pravděpodobné, že trend nízkých úrokových sazeb bude pokračovat i dále.

Pozitivní výhled do budoucna díky vakcíně

Optimistickou náladu ve společnosti způsobila zpráva, že hned několika výrobcům vakcín proti koronaviru se podařilo úspěšně ukončit jejich vývoj. Ve Spojených státech a v zemích EU se plánuje začít s vakcinací obyvatel již koncem prosince 2020.  Odborníci předpokládají, že v létě příštího roku už by mohla být vakcína k dispozici pro velkou část světové populace. Díky tomu by mohlo na podzim roku 2021 dojít k razantnějšímu oživení ekonomiky.

Je zde tedy předpoklad, že to nejhorší období nejistoty již máme za sebou a situace se pomalu začne stabilizovat. Realitní trh v Česku nepříznivou ekonomickou situaci zatím překonal bez větších cenových výkyvů a je pravděpodobné, že tento trend bude pokračovat i v příštím roce.