Banner Branding Banner Branding https://novostavby.com/ - V Invest Jinonický dvůr

Realitní zprávy

11.6.2024

Habitat: v prodeji je I.etapa nové nízkoenergetické čtvrti v Malešicích

11.6.2024

Kozojedka: v prodeji jsou jednotky v komorním BD ve Středočeském kraji

10.6.2024

Bydlení Hořovice: v prodeji jsou byty v projektu ve Středočeském kraji

9.6.2024

Domy Dolín: v prodeji jsou RD ve Středočeském kraji

6.6.2024

Nový Rohan: byl spuštěn prodej bytů

Více aktualit

Sháníte nabídky na prodej bytu v Černém Mostě? Pak nevynechte náš katalog nabízených novostaveb a developerských projektů z této části města.

Zobrazeny všechny 3 výsledky
Seřadit podle:
Všechny doporučené developerské projekty

Čtvrť a její charakteristika

Černý Most patří pod městskou část Praha 14 a obvod Praha 9. Tuto část Prahy obývá 24 tisíc obyvatel a rozkládá se na ploše 209 ha. Sousedí s Dolními a Horními Počernicemi, Kyjemi, Hloubětínem a Hostavicemi. Jedná se o novou, moderní čtvrť složenou z řady panelových sídlišť. Stará část zde úplně chybí.

Kulturní památky

Vzhledem k tomu, že Černý most je velmi mladou sídlištní čtvrtí, která má velice krátkou historii, mnoho památek zde nenajdeme. Katastrální území Černý Most vlastně bylo vytvořeno teprve v roce 1987. Za zmínku stojí nedaleký Chvalský zámek, který ovšem spadá už do oblasti sousedních Horních Počernic. Jde o původní tvrz. Konají se zde různé výstavy a společenské akce pro dospělé. Místní pozoruhodností je na Černém Mostě kamenný most tyčící se nad železniční tratí směřující do Čelákovic. Most byl černý od parních lokomotiv a od něj také získala čtvrť své jméno.

Zábava

Centrum Černý Most ukrývá Cinestar, nové multikino zaměřené na soudobou filmovou produkci. Vejdete do něj přímo v obchodním centru Černý Most v Chlumeckého ulici. V tomto centru se také pořádají různé kulturní akce, například výstavy, nebo čtení v Knihcentru. V ulici Generála Janouška narazíte na pobočku Městské knihovny v Praze. Volnočasové aktivity pro děti a mládež nabízí například Dům dětí a mládeže, který má více sídel. Sídlo pro Černý Most se nachází na ulici Generála Janouška. Pořádá různé zájmové kurzy a kroužky včetně letních táborů. Další je volnočasové a sportovní centrum Plechárna, které také nabízí kreativní kurzy, pořádá festivaly a různá společenská a komunitní setkání. Pracuje v Bryksově ulici. Dále zde funguje i dětské Divadlo pod Černým Mostem, které připravuje i svoje vlastní představení. Protože je na Černém Mostě řada bezbariérových bytů, bydlí zde poměrně velké množství zdravotně postižených obyvatel. Je tedy snahou zapojit je i do kulturního dění. V bezbariérovém centru Oáza v Maňákově ulici proto probíhá projekt Divadlo na mostě, který chystá divadelní představení.

Příroda

Na Černém Mostě najdete i dost velký prostor pro relaxaci. Tvoří ho především okolí Svépravického potoka. Xaverovským háje o rozloze 100 ha protéká právě zmiňovaný potok, nachází se zde hodně lesních porostů. V katastru Prahy 14 má také vzniknout park Čeňk, zeleň přímo lemující sídlištní zástavbu. Má propojit sídliště s Horními a Dolními Počernicemi, Kyji a Hostavicemi, ale zatím zůstává nedokončený.

Sportoviště

Nachází se zde sportoviště u základní školy Generála Janouška, které obnáší čtyři sportovní plochy včetně multifunkčních hřišť a atletického oválu. V Bryksově ulici je otevřený Skatepark Černý Most pro všechny milovníky jízdy na skateboardu. Tenisové centrum Čermý Most se dvěma kurty s umělým povrchem má své sídlo rovněž v Bryksově ulici. Kart areál pro závodní motokáry s možností vyzkoušet si tyto stroje vybavené motory Subaru najdete v Chlumeckého ulici. Kromě toho se v okruhu Černého Mostu nalézá také několik fitness studií, například Studio Recon v Bryksově ulici, Studio B13 v Bobkově ulici či Fitness Fantom v Cíglerově ulici. Nechybí Centrum Rehafit zaměřené hlavně na rehabilitaci tělesně postižených, které sídlí v ulici Generála Janouška. Kukelská ulice zahrnuje Triatlon Sportklub Praha pro trénink triatlonu. Dále narazíte v katastru Černého Mostu i na Klub Kangsim Dojang v ulici Za černým mostem, ten se zaměřuje hlavně na sportovní zápas.

Radnice, zdravotnická střediska, školy

Úřad městské části Praha 14 má své sídlo v ulici Bratří Venclíků v městském obvodu Prahy 9. Radnice uvítá veřejnost především v pondělí a ve středu od 7.30 do 18.00, v ostatní dny (úterý a čtvrtek do 15.00, v pátek pouze do 14.00). Postaráno je i o zdravotní péči obyvatel Černého Mostu. Poliklinika Černý Most, zvaná Parník, sídlí v ulici Generála Janouška a v Himrově. Mateřské školy jsou zde následující: Korálek v Kučerově ulici, další MŠ ve Vybíralově, Paculově a Chvaletické ulici, mateřská škola Sluníčko v ulici Generála Janouška, mateřská škola Heřmánek ve Stoliňské ulici, mateřská škola Obláček v Šebelově ulici, také Mateřské centrum Klubíčko-YMCA Praha ve Vlčkově ulici, tedy osm veřejných a jedna soukromá mateřská škola Jahoda ve Vybíralově ulici. Seznam základních škol zahrnuje: ZŠ Heřmánek ve Stoliňské ulici, jednu další ZŠ ve Stoliňské ulici, základní školy ve Vybíralově a Chvaletické ulici, v ulici Bratří Venclíků, základní školu Generála Janouška ve stejnojmenné ulici, tedy celkem šest základních škol. Sídlí zde i střední školy, a to SOU Gastronomie a podnikání v ulici Za černým mostem a dvě soukromé střední školy, a sice Soukromá střední škola cestovního ruchu, s. r.o. v Kardašovské ulici a soukromé gymnázium Arcus v ulici Bratří Venclíků. Přímo na území Černého Mostu není žádná vysoká škola.

Nákupní možnosti

Pokud jde o obchody, Černý Most jich má vysokou koncentraci. V Chlumecké ulici sídlí velké Obchodní centrum Černý Most. Nachází se zde obrovský hypermarket Globus. Dále velké nákupní centrum zahrnuje například prodej oděvů Marks and Spencer. Prodejna Makro a nábytkářský gigant IKEA se také nachází v Chlumecké ulici. V Breicetlově ulici narazíte na supermarket Albert. Na Hartenberské ulici je pro změnu otevřený Lidl. V Náchodské ulici funguje Penny Market.

Doprava

Situace ohledně městské dopravy se zde výrazně vylepšila během 70. – 90. let 20. století. V roce 1976 byla až sem dotažena tramvajová síť, která v současnosti končí ve stanici Lehovec. Nyní v této tramvajové smyčce končí linka 16, která sem jezdí z Kotlářky (ve špičkách až ze Sídliště Řepy) a linka 25 jezdící na Lehovec z Vypichu. Kromě toho sem roku 1998 dorazila ve své čtvrté etapě i trasa metra linky B, která nyní končí právě na Černém Mostě. V současnosti se v katastru této čtvrti nacházejí dvě stanice metra linky B, a to Rajská zahrada a Černý Most. Jezdí sem také řada autobusových linek, například 181 mezi Černým Mostem a Opatovem, 202 z Černého Mostu k Poliklinice v Mazurské, 223 z Depa Hostivař, 273 z Hloubětína, 296 mezi Hájemi a Bryksovou. Pravidelná linka autobusů H1 propojuje také konečnou metra Černý Most s obchodním centrem Černý Most. Problém není ani se silniční dopravou, protože Pražský okruh vede hned vedle Černého Mostu a dá se na něj bez potíží najet přímo z Chlumecké ulice. Na druhou stranu zase Chlumeckou a následně Poděbradskou ulicí míříte do centra města.