Banner Branding Banner Branding https://novostavby.com/ - Rezidence Blizka

Realitní zprávy

16.6.2024

Připravovaný předprodej bytů v historické budově na Vinohradech → více info

15.6.2024

RD Škvorec: v prodeji jsou RD ve Středočeském kraji

11.6.2024

Habitat: v prodeji je I.etapa nové nízkoenergetické čtvrti v Malešicích

11.6.2024

Kozojedka: v prodeji jsou jednotky v komorním BD ve Středočeském kraji

10.6.2024

Bydlení Hořovice: v prodeji jsou byty v projektu ve Středočeském kraji

Více aktualit
Zobrazeny všechny 6 výsledky
Seřadit podle:
Všechny doporučené developerské projekty

Čtvrť a její charakteristika

Katastrální území Dolních Chaber se rozkládá v městském obvodu Prahy 8. Tvoří okrajovou městskou čtvrť na severu metropole, jde vlastně o hranici Prahy, protože další vesnice nacházející se za Dolními Chabrami už k Praze nepatří. Plošná výměra Dolních Chaber činí 499 ha, žije zde cca 4,1 tisíce obyvatel. Západní částí Dolní Chabry sousedí s Čimicemi, na jihu jsou jejich sousedy Kobylisy, na východě Ďáblice a Březiněves. Severního souseda, který je již mimo Prahu, tvoří obec Zdiby se svojí částí Brnky. Městská část Dolní Chabry nyní zahrnuje dvě osady, Dolních a Horních Chaber, na které se dělila od 16. století. Chabry se odjakživa skládaly hlavně z větších zemědělských usedlostí.

Kulturní památky

Chabry mají osídlení sahající hluboko do minulosti, proto se v jejich katastru nalézá také celá řada historických pamětihodností. Jsou zde zbytky pravěkého osídlení, například z kultury lidí s vypichovanou keramikou, zvoncovitými a nálevkovitými poháry i mnoha dalších kultur. Rovněž jsou zde nálezy středověkých hrobů z 11. století. Za významnou památku z pozdější doby lze považovat románský kostel Stětí sv. Jana Křtitele vybudovaný v poslední čtvrtině 12. století, Dále se zde nachází barokní statek zvaný Knorův z roku 1771, v ulici Na Dolíku. Jeho původ možná sahá až do 15. století. Dnes je statek restituován. Velmi pozoruhodným objektem je menhir zvaný Zkamenělý slouha v Ládevské ulici, který pochází zřejmě z blízkého Ďáblického háje. Zajímavou stavbou je zvonička na Hrušovanském náměstí a také votivní socha svatého Václava stojící na rohu bývalého pole mezi ulicemi Spořická a U Václava. Nechal ji zde postavit v roce 1822 pan Napravil jako poděkování za záchranu svého téměř utopeného synka Václava.

Zábava

Z oblasti zábavy nabízí různé kulturní programy především Kulturní centrum Chaberský dvůr. Konají se zde koncerty, posezení s programem, divadelní představení, je zde výstavní galerie, probíhají tu přednášky, konají se zde tvůrčí dílny. Jde o programy pro různé věkové skupiny od nejmenších až po dospělé. V prostorách Chaberského dvora se nalézá také místní knihovna.

Příroda

V Chabrech narazíte na Chaberský horní rybníka Chaberský střední rybník. Horní rybník byl v roce 2004 rekonstruován, žijí zde žáby. Střední rybník byl původně gruntovní a má velmi dlouhou historii, v roce 1855 patřil dvanácti místním sedlákům. K procházkám a relaxaci svádí především nedaleké Drahanské údolí. Pěší turistická značená cesta vede od stanice MHD Měděnecká do Veltěžě. Z Čimic vede v okolí koneční zastávky autobusu Dolní Chabry zelená turistická značka směřující do Přemyšlení.

Sportoviště

Sportovní vyžití v lokalitě Dolních Chaber nabízí Sokol Dolní Chabry se sídlem v Měděnecké ulici. Nabízí například tenisovou školičku, cvičení seniorů, kondiční cvičení dospělých, cvičení předškolních dětí, gymnastiku. Dále je zde SK Dolní Chabry, fotbalový oddíl mužů a žáků a také T. J. ZŠ Chabry.

Radnice, zdravotnická střediska, školy

Úřad Městské části Praha 8-Dolní Chabry má své sídlo na Hrušovanském náměstí. Úřední hodiny zde jsou v pondělí a ve středu od 7.45 do 12.00 hodin a od 13.00 do 17.45 hodin. V Dolních Chabrech najdete dvě mateřské školy: na Bíleneckém náměstí a Chaberáček v Protilehlé ulici, jsou zde tedy dvě mateřské školy. Jedna základní škola se nalézá na Spořické ulici. Kromě toho se tu nacházejí i jesle ProJesle s.r.o. v Budyšínské ulici, jedná se o soukromé jesle. Střední ani vysoké školy zde nesídlí žádné. Praktičtí lékaři v Dolních Chabrech sídlí v Ústecké ulici, ve Spořické ulici a na Hrušovanském náměstí.

Nákupní možnosti

Z oblasti nákupních možností je velmi důležitý hlavně supermarket Billa v ulici K Ďáblicům. Blízko Dolních Chaber je také supermarket Albert v Klapkově ulici v Kobylicích a Albert v Trousilově ulici v Kobylisích.

Doprava

Dolní Chabry rozděluje frekventovaná Ústecká ulice, která tvoří spojnici přes Ďáblice, propojuje Chabry s nádražím v Čakovicích. Spojení sem bylo historicky velmi dobré, už roku 1910 na libeňské vychovatelně končila tramvaj, roku 1912 vedla do Chaber autobusová linka. V současnosti do Chaber jezdí autobusové linky 162 a 169. Linka číslo 162 spojuje Kobylisy a Dolní Chabry, linka číslo 169 Kobylisy a Sídliště Čimice. Dál ústeckou ulicí jezdí příměstské linky směřující na Odolenu vodu a také několik meziměstských linek. Nechybí ani tangenciální autobusová linka 202, která má za úkol propojit Dolní Chabry s dalšími městskými čtvrtěmi, a sice Bohnicemi, Čimicemi, Ďáblicemi a Čakovicemi. Její trať vede od Polikliniky v Mazurské k Nádraží Kbely.

Nové Chabry - Etapa H + I