Banner Branding Banner Branding https://novostavby.com/ - Skanska Habitat

Realitní zprávy

18.7.2024

Family Resort Pětihosty: v prodeji jsou RD v okrese Praha-východ

13.7.2024

Vivus Žižkov: byl spuštěn prodej bytů v projektu

11.7.2024

Viladomy Zličín: v prodeji jsou byty na Praze 5

4.7.2024

Rezidence Kandertova: byl spuštěn prodej jednotek 1+kk na Praze 8

3.7.2024

Dvůr Mělnická: v prodeji jsou byty v okrese Praha-východ

Více aktualit
Zobrazeny všechny 2 výsledky
Seřadit podle:
Všechny doporučené developerské projekty

Čtvrť a její charakteristika

Městská čtvrť Komořany spadá do městského obvodu Praha 4 a je zároveň součástí správního obvodu Praha 12. Situovaná je na jihozápadě města. Nejde o příliš velké katastrální území, rozkládá se na pouhých 208 ha. Trvale zde žije 1,9 tisíc obyvatel. Na severu sousedí s Modřany, na východě s Cholupicemi, na jihovýchodě a jihu s Točnou, dále na jihozápadě a západě se Zbraslaví a na severu a severozápadě s Lahovicemi. Jedná se o starou historickou osadu, která se v posledních letech rovněž rozrůstá. Najdete zde také sídliště.

Kulturní památky

Poprvé máme o Komořanech zmínky v roce 1088, své jméno získala jako ves Komořanů, tedy lidí, kteří bydlí na pozemcích královské nebo vrchnostenské komory, později byla vlastníkem zdejších pozemků královská komora a ještě později Zbraslavský klášter. Už na počátku 14. století zde existoval dvůr. Kromě něho najdeme v Komořanech tvrz, která je zmiňována už roku 1589 v kupní smlouvě. Pravděpodobně ještě před rokem 1742 je tato tvrz přestavěna na barokní zámek, který byl využíván jako letní sídlo zbraslavských opatů. Dokonce se tento zámek stane 2. Července 1742 velmi důležitým objektem, protože zde dochází k jednání mezi obléhateli Prahy, francouzským maršálem Belleislem a bavorským vévodou a také hrabětem Königseggem a knížetem Esterházym, dva posledně jmenovaní při jednáních zastupovali rakouskou panovnici Marii Terezii. Později se majitelé zámku měnili, až se dostal na počátku 20. století do majetku Ing. Karla Schulze, zakladatele Modřanských strojíren. Ten zámek přestavuje. Křídlo zámku nastaví o jedno patro a zámeckou věž začne využívat jako vodárnu. Později se zámek dostává roku 1948 do rukou státu a dnes zde sídlí Český hydrometeorologický ústav. Jedná se o nejvýznamnější památku na území Komořan.

Zábava

V okolí Komořan nabízí zábavu například Dům dětí a mládeže Praha 12 – Monet v Hermannově ulici v Modřanech. Nabízí nejrůznější volnočasové aktivity především pro děti a mládež. V Komořanské ulici potom sídlí Husova knihovna v Modřanech, která nabízí své služby čtenářům. Ve Vazovově ulici má své sídlo pobočka Městské knihovny. Různé kulturní akce včetně například koncertů, přednášek nebo tanečních kurzů nabízí Kulturní dům Komořany v ulici Za sídlištěm. Nejbližším kinem je Modřanský biograf v ulici U kina. V Herrmannově ulici v Modřanech pořádá své představení Divadlo Na cikorce. Další kulturní institucí působící v Praze 12 je Kulturní centrum „12“ v ulici Jordana Jovkova, které nabízí různé kurzy, kreativní dílny i jiné akce. Poměrně blízko se v Arkalycké ulici u konečné stanice metra Háje na trase C nalézá také kino Cinema City.

Příroda

Katastrální území Komořan ohraničuje v západní části pravý břeh řeky Vltavy. Do Vltavy vtéká Komořanský potok, další vodním tokem je zde nepojmenovaný potok tekoucí od Točné k okraji zbraslavské osady Závist. V této části čtvrti najdete rovněž zeleň v podobě zahrádkářských a chatových osad. První z nich se nachází u rokle, jež se tyčí naproti vyústění Krňova do Vltavy, další osadu najdete na okraji lesa u přírodního parku Modřanská rokle-Cholupice. Komořany z východu, severovýchodu a jihovýchodu obklopuje již zmiňovaná Modřanská rokle, kterou nedaleko protíká Cholupický potok. Jedná se o zalesněná údolí s řadou teplomilných lužních rostlin.

Sportoviště

Milovníci koní jistě uvítají, že ve statku Šabatka jižně od pomořanského zámku má své sídlo jezdecký klub Epona Praha. Nedaleko je také další Jezdecký klub Cholupice. V Mráčkově ulici narazíte na Veřejný oddechový a sportovní areál VOSA, kde můžete hrát badminton, croquet a pétanque, je zde dětské hřiště. Freestyle park Modřany se rozkládá v ulici Vltavanů. Můžete si zde zahrát plážový volejbal, minigolf, půjčit lodičky a motorové čluny, zajezdit na inline bruslích, půjčit skatebotad, paddleboard nebo longboard. Můžete využít i Sportovně rekreační areál K Dolům v ulici K Dolům, dají se zde hrát nejrůznější hry jako tenis, basketbal, volejbal, nohejbal, minikopaná. Modřanská rokle je ideální na turistiku, hodí se i na cyklovýlety, protože ji protínají také cyklostezky.

Radnice, zdravotnická střediska, školy

Úřad Městské části Praha 12 má své sídlo v Pískové ulici. Úřední hodiny zde jsou v pondělí a ve středu od 8.00 do 18.00 hodin. V Palmetové ulici najdete mateřskou a základní školu. Navíc je v Komořanské ulici i soukromá MŠ, hlídání dětí. V Komořanech najdete jednu státní příspěvkovou mateřskou školu a jednu soukromou mateřskou školu, dále jednu základní školu. Nalézá se zde také soukromá Střední škola managementu služeb s.r.o. Praha 4, která sídlí ve statku Šabatka a provozuje tu jezdecké centrum. V Soukalově ulici v Modřanech najdete Codum s.r.o. – Polikliniku Modřany nabízející servis jak praktických, tak i odborných lékařů.

Nákupní možnosti

Samozřejmě zde nechybí nákupní možnosti, v ulici K Nouzovu sídlí supermarket Hruška. Dále v okolí najdete řadu supermarketů. V ulici Nad lesním divadlem na Lhotce můžete využít Penny Market. V Modřanech na Obchodním náměstí sídlí supermarket Albert, v Plovdivské ulici Billa, v Haasově ulici další Penny Market, ve Lhotecké Lidl a také Kaufland.

Doprava

Dopravní spojení Komořan se zbytkem města zajišťuje autobusové linky číslo 139 a 165. Linka číslo 139 odjíždí z Želivského, konečné trasy metra A a zajíždí do Komořan, kde má svoji druhou konečnou. Pokud jde o autobusovou linku číslo 165, potom ta jezdí od konečné metra trasy C v Hájích přes Komořany na Závist a Zbraslav. Velmi důležitou tepnou z pohledu silniční dopravy je zde Komořanská ulice. Dále dopravní obslužnost v Komořanech zajišťuje i Komořanský tunel, ze kterého není problém najet na Pražský okruh na Radotínský most a také na mimoúrovňovou křižovatku v Lahovicích. Tento okruh pak kříží už zmiňovaná Komořanská ulice. Je zde i torzo mostu, které mělo mít návaznost na obchvat Komořan, ale o další stavbě se dosud vedou spory. Pražský okruh je také veden ekoduktem zvaným tunel Šabatka. Komořany protíná železniční trať s označením 210 z Prahy do Vraného nad Vltavou. V roce 1997 došlo k otevření zastávky Praha-Komořany, která zde vznikla jako náhrada za někdejší nádraží Praha-Modřany, které svému účelu ovšem přestalo sloužit už v roce 1991. Železniční vlečka pak vede z bývalého modřanského nádraží do průmyslového areálu, který je na rozhraní Modřan a Komořan.

Modřanský háj (domy)