Banner Branding Banner Branding https://novostavby.com/ - Rezidence Blizka

Realitní zprávy

16.6.2024

Připravovaný předprodej bytů v historické budově na Vinohradech → více info

15.6.2024

RD Škvorec: v prodeji jsou RD ve Středočeském kraji

11.6.2024

Habitat: v prodeji je I.etapa nové nízkoenergetické čtvrti v Malešicích

11.6.2024

Kozojedka: v prodeji jsou jednotky v komorním BD ve Středočeském kraji

10.6.2024

Bydlení Hořovice: v prodeji jsou byty v projektu ve Středočeském kraji

Více aktualit
Zobrazeny všechny 7 výsledky
Seřadit podle:
Všechny doporučené developerské projekty

Čtvrť a její charakteristika

Městská čtvrť Troja se nalézá v katastru městského obvodu Praha 7 a z části i Praha 8 v severní části města. Sousedí na severu s Bohnicemi a Sedlcem, na západě s Bubenčem, na jihu s Holešovicemi a na východě s Libní a Kobylisy. Rozkládá se na ploše celkem 543 ha, leží na pravém břehu Vltavy a svahu zdejšího kopce. Celkem zde žije více než 14 tisíc obyvatel. Do Troje spadá dokonce i jižní část bohnického sídliště, které bylo vybudováno v 70. letech 20. století. Velkou část zástavby v Troji tvoří hlavně vilky. Kromě toho kolem roku 1999 bylo v Troji vybudováno nové sídliště Velká skála. Výstavba domů v lokalitě Na Šutce navazuje přímo na Kobylisy.

Kulturní památky

Na kulturní památky je Troja docela bohatá. Tou nejvýznamnější je bezesporu Trojský zámek nacházející se v ulici U trojského zámku a zasahující i do ulic Trojská a Povltavská. Jedná se o rozsáhlou barokní stavbu vybudovanou v letech 1679–1685. Dnes je přístupný veřejnosti a nacházejí se v něm sbírky Galerie hlavního města Prahy, které představují české malířství 19. století. Zajímavý je také zámeček Jabloňka v ulici Na Jabloňce. Zřejmě šlo o původně velmi starou stavbu, která možná sloužila jako viniční lis a byla přestavěna na počátku 20. století, kdy ji vlastnil hejtman Šafránek. Nachází se zde rovněž velké množství původních usedlostí, například Popelářka v Trojské ulici, Povltavská 20, Kazanka také v Trojské, Panský dvůr v ulici Pod Havránkou, Nekolův statek v téže ulici, Pazderka a Salabka, obě v ulici K Bohnicím, nebo Sklenářka v ulici Pod Hrachovkou a také Gočárovy domky nebo Černohouska stojící přímo v zoologické zahradě. Rovněž v ulici Pod Havránkou můžete narazit na kapli svaté Kláry. Dále vily jako například Divišova vila v Trojské ulici, nebo také Schückova vila v ulici Nad Kazankou. Na Farkách na ostruhu nad řekou Vltavou se také kdysi nacházelo hradiště.

Zábava

Pokud jde o zábavu, zajišťuje ji Zoologická zahrada v ulici U trojského zámku. V ní se pořádá celá řada nejrůznějších akcí včetně například krmení zvěře, křty mláďat. Dále se zde konají koncerty pod širým nebem, přednášky. Vyřádit se zde mohou jak děti, tak i dospělí. Kromě toho další poměrně blízkou atrakcí je Salesiánské divadlo v Kobylisích, které s Trojou bezprostředně souvisí. Konají se zde různé koncerty, divadelní představení a další akce. Divadlo má své sídlo na Kobyliském náměstí. Dalším kobyliským divadlem je Divadlo Karla Hackera, umělecká scéna, která se nachází v Klapkově ulici nedaleko Kobyliského náměstí. I odsud je do Troje poměrně blízko. Nejbližší kino, do kterého můžete z Troje zajet, je v Kolbylisích v Ládví. Pobočka Městské knihovny pro oblast Troji a okolí se nachází v Těšínské ulici.

Příroda

Městská čtvrť Troja nabízí hotové přírodní bohatství. Právě zde totiž má své sídlo pražská Zoo nacházející se v ulici U trojského zámku. První návštěvníci prošli její branou už v roce 1931, ovšem myšlenka jejího zbudování je mnohem starší, pochází už z roku 1881. Dnes o její návštěvu velký zájem. Příjemnou procházku nabízí rovněž zahrada trojského zámku. Velice příjemným komplexem k procházkám je také expozice Botanické zahrady hlavního města Prahy nacházející se v Trojské ulici. Najdete tu místo k odpočinku, řadu rostlin a dřevin i romantická zákoutí a hlavně také Fata Morgana, skleník s cizokrajnými rostlinami. Pokud byste se rádi prošli, potom můžete jít z Tróje pěší lávkou přes Vltavu až na Císařský ostrov a odtud se dostanete i dál do Stromovky. U trojského zámku také můžete z přírodních krás obdivovat vinici, pravidelně se zde také pořádá vinobraní. Severní část Troje také zahrnuje přírodní památku Velká skála, jedná se o skalní útvar.

Sportoviště

Troja rozhodně oplývá také dostatkem příležitostí ke sportování. V ulici Pod Hrachovkou se nalézá Tenisový klub Troja, kde najdete tenisové kurty a můžete si zde samozřejmě i zahrát. Táborníky potěší Kemp Sokol Troja v Trojské ulici, a také River Camping Prague nebo kemp Dana Troja také v Trojské ulici. V ulici U Vltavy se nalézá Sabat Praha, baseballové hřiště. V Hnězdenské ulici se nalézá Sauna Troja-Studio Vederov. Aquacentrum Šutka v Čimické ulici nabízí bazén a vodní zábavní park s nejrůznějšími atrakcemi. Rope skipping centrum ČR ve Vodácké ulici je sportovní halou, kde se konají kurzy skákání přes švihadlo. Fitness Troja v Mazurské ulici nabídne zájemcům o cvičení velmi rozsáhlé zázemí moderní posilovny s různými dostupnými stroji. Milovníci kol se mohou projet po cyklostezce A2 Vltava pravobřežní, která vede ze Zámků (případně se dá jet až z Kralup nad Vltavou) až dolů podél Vltavy na Zbraslav.

Radnice, zdravotnická střediska, školy

Městská část Praha 7, ve které se nalézá také městská čtvrť Troja, má svoji radniční budovu u řeky Vltavy na nábřeží kapitána Jaroše. Úřední hodiny pro veřejnost jsou vždy v pondělí a ve středu od 7.30 do 18.00, dále v úterý a ve čtvrtek od 7.30 do 15.00 a také v pátek od 7.30 do 14.00. Pro obyvatele Troji a přilehlých čtvrtí slouží jako centrální zdravotní středisko Poliklinika Mazurská ve stejnojmenné ulici. Nabízí bohaté zázemí jak praktických lékařů, tak i odborných specialistů. Seznam mateřských škol, který nabízí umístění děti v Troji, je následující: MŠ v ulici Na Přesypu, dále Nad Kazankou, Lešenská, Krynická, soukromá školka Trojská labuť v ulici Na Dlážděnce a soukromý Dětský klub Maata v ulici V Podhoří. Celkem je tu šest mateřských škol, z toho dvě soukromé. Na základní školy narazíte v Trojské ulici, dále v ulici Na Šutce a Glowackého. Jde o tři základní školy. Ovšem nalézají se tu také tři střední školy. Jedná se o Trojské gymnázium v Trojské ulici, soukromá PB-Vyšší odborná škola a Střední škola managementu v ulici Nad Rokoskou a ještě navíc další Soukromá střední škola gastronomie ve Svídnické ulici. Kromě toho tu najdeme i Vysokou školu hotelovou v Praze 8 na adrese Svídnická ulice.

Nákupní možnosti

Občanskou vybavenost v podobě velkých prodejen a nákupních center v Troji zastupuje supermarket Albert nacházející se na Mazurské ulici. Jinak tu je ale obchodů poměrně málo, protože jde o čtvrť, v jejímž katastru poměrně dost velkou část zabírá zoologická a botanická zahrada a vilová čtvrť. Ovšem velice dobře se nakupuje také v sousedních Kobylisích nebo přes ohyb řeky v Holešovicích. Tam mají obyvatelé Tróje nákupní možnosti při cestě. V Kobylisích se nachází supermarket Albert v Trousilově ulici, dále v Klapkově ulici u metra u stanice Kobylisy. V Holešovicích se nachází v Dělnické a v Jankovcově ulici dvě Billy, v Holešovické tržnici Penny Market a na Bubenské nábřeží prodejna Norma. Na prodejny Albert narazíte v ulici U Průhonu, Schnirchově. Nákupní centrum je nejblíže v Ládví na Burešově ulici. Tam naleznete hypermarket Albert, ale i pestrou škálu dalších obchodů od módy a oblečení až po elektroniku.

Doprava

V Troji zajišťují dopravu především autobusy a tramvaje. Nejbližší stanice metra jsou Nádraží Holešovice a Kobylisy na trase C. Sice se nenacházejí v katastru Troji, ale Holešovic a Kobylis, ale je odsud možný přestup na autobusy a tramvaj, které míří do Troje. Trojou projíždí tramvajová linka číslo 17, která vede z konečné na Levského do Vozovny Kobylisy. Tramvajová trať údolím Dlážděnky, kterou číslo 17 projíždí, má největší stoupání z celé pražské tramvajové sítě, a to činí 80,15 ‰. Navazuje také na metro Kobylisy a z Troje jezdí přes Trojský most k nádraží Holešovice. Rovněž Trojou projíždí autobus číslo 112, který tradičně už dlouhá léta zajíždí až k zoologické zahradě, kde má konečnou za zahradou v Podhoří, které je nejsevernější částí Troji. Druhou konečnou má u metra Nádraží Holešovice. Z druhé strany do Troje k zoologické zahradě přijíždí také autobus číslo 236, který má trasu Zámky-Podhoří. Na Podhoří pak navazuje také přívoz Podbaba-V Podhoří. Původně se plánovalo, že by linka C měla stanici i v Troji, ale od těchto plánů nakonec bylo upuštěno. Pokud jde o silniční dopravu, Troja má vynikající polohu, protože z Trojské ulice je možné velice rychle sjet do ulice Pod Lisem, Novou Povltavskou, Povltavskou a na Městský okruh do Bubenečského tunelu i na druhou stranu. Trojský most spojuje východní část Troji s oblastí kolem Nádraží Holešovice.