Banner Branding Banner Branding https://novostavby.com/ - IP Polna

Realitní zprávy

11.12.2024

Lihovar Smíchov: byl spuštěn prodej další části bytů

10.12.2024

U Krkavců: v prodeji jsou byty na Praze 1

9.12.2024

Rezidence Gotthardská: v prodeji jsou byty na Praze 6

8.12.2024

Přípotoční 17: v prodeji jsou byty na Praze 10

7.12.2024

Rezidence Velehradská 24: v prodeji jsou byty na pražském Žižkově

Více aktualit
Zobrazeny všechny 4 výsledky
Seřadit podle:
Všechny doporučené developerské projekty

Čtvrť a její charakteristika

Katastrální území Vyšehradu se nachází na Praze 2. Jde o velmi malou městskou čtvrť rozkládající se jenom na 36 ha. Žije zde 1,9 tisíc stálých obyvatel. Na severu sousedí s Novým Městem, na východě s Nuslemi, na jihu s Podolím a na západě přes řeku Vltavu se Smíchovem. Vyšehrad je velmi starou čtvrtí, původně královským městem. Jde o jednu z lokalit, ve které se nacházelo vůbec nejstarší osídlení u nás. Vzhledem k tomu, že jde o velmi malou čtvrť, kterou navíc z velké části tvoří významná historická památka, s novou zástavbou se zde příliš nesetkáte.

Kulturní památky

Vůbec nejvýznamnější kulturní památkou je zde pevnost na skále a historické hradiště. Podle pověstí hradiště založil už bájný kníže Krok, nicméně archeologické nálezy datují vznik hradiště do 2. poloviny 10. století. Už na konci 11. století v pevnosti sídlil první český král Vratislav II., jenž zároveň založil Vyšehradskou kapitulu. Hrad je roku 1420 za husitských válek vypálený, později v 17. století přestavěný na pevnost. Vratislav II. zároveň na Vyšehradě založil významný kostel svatého Petra a Pavla. Tento kostel byl ale do dnešní podoby přestavěn neogoticky v polovině 19. století. Kromě toho zde vzniklo i několik dalších rotund, například svatého Klimenta nebo svatého Jana Evangelisty, ty se ale nedochovaly. Dosud ale stojí rotunda svatého Martina, která je vůbec nejstarší pražskou rotundou. K Vyšehradu se vztahuje také Vyšehradský kodex, jedno z nejcennějších děl románské knižní malby nejenom u nás, ale vlastně v celé Evropě. Vzniklo roku 1085 u příležitosti Vratislavovy korunovace českým králem. Sídlem českých panovníků byl Vyšehrad až do konce vlády Soběslava I., čili do roku 1140. V současnosti je Vyšehrad jako celek kulturní památkou. Za pozornost stojí vyšehradská kasemata – sál Gorlice a opevnění, které tvoří Cihelná brána ve Vratislavově ulici, Táborská brána v ulici V Pevnosti, zbytky gotické brány Śpička, která je druhou v ulici V pevnosti. Dále Leopoldova nebo také Francouzská brána nalézající se rovněž v ulici V pevnosti. Z kostelů jsou významné pozůstatky baziliky svatého Vavřince ve Starém děkanství. Důležitými součástmi Vyšehradu je Nové děkanství v ulici U rotundy, Staré děkanství v Soběslavově ulici, Nové proboštství ve Štulcově ulici, Staré proboštství a Staré purkrabství. Z Palackého mostu jižním směrem od kostela narazíte na několik Myslbekových soch, například Záboj a Slavoj, Přemysl a Libuše, Ctirad a Šárky, Lumír a Píseň. V oblasti vyšehradského podhradí se nalézá řada kubistických vil a domů, které jsou památkově chráněny, dále sokolovna a někdejší vyšehradská radnice. Kulturní památkou je i budova nádraží Praha-Vyšehrad. Za technickou památku odborníci považují ocelový železniční most, který spojuje Výtoň se Smíchovem. Nesmíme zapomenout ani na vyšehradský hřbitov Slavín, kde je k poslednímu odpočinku uložena celá řada významných českých osobností z kultury a politiky. Celkem zde leží asi 600 různých významných lidí, přičemž slavínský Pantheon byl založen v polovině 19. století a jeho výstavba trvala mnoho let.

Zábava

Pokud jde o zábavu, můžete vyrazit do sousedních čtvrtí. Například na sousední smíchovské straně najdete dvě kina, CineStar v Radlické ulici a Cinema City na Plzeňské ulici v Obchodním centru Nový Smíchov. Další zábavu zajistí například nepříliš vzdálené Národní divadlo, ke kterému se dostanete po vltavském nábřeží, dále také třeba Studio Dva na Václavském náměstí a řada dalších divadel na Václavském náměstí. Muzikálová a koncertní představení probíhají v nedalekém Kongresovém centru na Pankráci. Přímo na Vyšehradě v Soběslavově ulici také hraje Letní scéna, zde se divadlo hraje v létě. Pobočku městské knihovny najdete na Ostrčilově náměstí. Přímo na Vyšehradě také sídlí výstavní síň Galerie Vyšehrad. Přístupný je Gotický sklep Vyšehradu s expozicemi představujícími hrad v různých historických etapách, dále Kasematy ze 17. a 18. století a sál Gorlice, kde se hlavně v létě konají různá kulturní představení, podobný program probíhá také ve Starém purkrabství. Některé kulturní akce probíhají i ve vyšehradské sokolovně, například karneval. Dále po Podolském nábřeží narazíte v Podolské ulici na Muzeum vodárenství.

Příroda

Skála, na níž Vyšehrad stojí, představuje v podstatě nepřehlédnutelný skalní suk trčící z Pankrácké pláně až ke korytu řeky Vltavy. Díky skále se říční koryto v malém úseku hodně zužuje. Největší lokalitou plnou zeleně jsou zde Vyšehradské sady rozkládající se přímo v areálu kulturní památky Vyšehrad, také hřbitov vyšehradský Slavín je plný zeleně. Vyšehradská skála navíc představuje jeden z nejlepších vyhlídkových bodů v Praze, vidíte zde koryto řeky Vltavy od Braníka až po Staré Město. Přímo pod vyšehradskou skálou má také Vltava největší hloubku.

Sportoviště

Příležitosti ke sportu nabízí sokolovna, objekt TJ Sokol Vyšehrad na rohu Rašínova nábřeží a Libušské ulice. Fungují zde zápasnické oddíly, oddíl gymnastiky, basketbalový oddíl. V ulici Mikuláše z Husi potom sídlí fotbalový klub FK Slavoj Vyšehrad.

Radnice, zdravotnická střediska, školy

Vyšehrad patří pod Prahu 2, která má svůj Úřad městské části na Náměstí míru. Úřední hodiny zdejších pracovišť jsou v pondělí a ve středu od 8.00 do 12.00 a od 13.00 do 17.30 hodin. Na Vyšehradě najdete celkem dvě mateřské školy. Jedna z nich státní příspěvková se nalézá v ulici Na Děkance a má jednu speciální třídu. Druhá je soukromá mateřská škola Indigo Kids ve Štulcově ulici. Kromě toho jsou také tři základní školy. První z nich je v Botičské ulici na rozhraní Nového Města a Vyšehradu, další je ve Vratislavově ulici a konečně v ulici V Pevnosti najdete základní a střední školu Jedličkova ústavu, z čehož vyplývá, že tu najdete i jednu střední školu. V ulici Na Slupi je Nemocnice svaté Alžběty, dále tam sídlí praktičtí lékaři, dále praktického lékaře najdete i v ulici Petra Rezka.

Nákupní možnosti

Vzhledem k poloze Vyšehradu velice blízko centra tu najdete také v okolí řadu supermarketů. Ve Svobodově ulici najdete supermarket Tesco Expres. Dále se v ulici Na Slupi nalézá prodejna obchodního řetězce Lidl. Nedaleko je rovněž prodejny Billy na Bělehradské ulici. Na sousedním druhém břehu Vltavy najdete také Obchodní centrum Nový Smíchov ležící u stanice metra Anděl.

Doprava

Vyšehrad je do jisté míry úzkým místem v pražské dopravě. Vyšehradský tunel vytesaný ve Vyšehradské skále představuje zúžení dopravy, je zde jenom omezený průjezd. Mezi Vyšehradem a Smíchovem jezdí také přívoz P5, který zajišťuje obslužnost hlavně pro Císařský ostrov. Přes Nuselské údolí vede Pražská spojovací dráha, která tvoří napojení železniční tratě vedoucí z Plzně na nádraží Praha Smíchov nebo také k nádraží Praha-Vršovice. Zde také najdete budovu nádraží Praha-Vyšehrad. Trať přechází z Výtoně na Smíchov po ocelovém železničním mostě. Jinak dopravu na Vyšehrad zajišťují hlavně tramvajové linky, které jezdí po Rašínově a Podolském nábřeží. Jedná se o linky číslo 2, 3, 17 a 21. Linka číslo 2 míří ze Sídliště Petřiny na Nádraží Braník, dále linka číslo 3 z Levského do Kobylis, linka číslo 17 má jednu konečnou v ulici Levského v Modřanech a další taktéž v Kobylisích. Dále linka číslo 21 míří z ulice Levského na Kotlářku.