Banner Branding Banner Branding https://novostavby.com/ - Trigema Paprsek Stodůlky

Realitní zprávy

11.6.2024

Habitat: v prodeji je I.etapa nové nízkoenergetické čtvrti v Malešicích

11.6.2024

Kozojedka: v prodeji jsou jednotky v komorním BD ve Středočeském kraji

10.6.2024

Bydlení Hořovice: v prodeji jsou byty v projektu ve Středočeském kraji

9.6.2024

Domy Dolín: v prodeji jsou RD ve Středočeském kraji

6.6.2024

Nový Rohan: byl spuštěn prodej bytů

Více aktualit

Zjistěte, jaké byty Zličín nabízí. Ty nejzajímavější developerské projekty a novostavby na prodej najdete právě zde.

Zobrazeny všechny 9 výsledky
Seřadit podle:
Všechny doporučené developerské projekty

Čtvrť a její charakteristika

Městská část Zličín se nalézá na západě Prahy, je pražskou okrajovou čtvrtí. Její katastr patří k území Prahy 5, přičemž správní obvod je zde Praha 17. Na severu a severovýchodě sousedí s Řepy, na jihu a jihovýchodě se Stodůlkami, na jihu s Třebonicemi a na západě se Sobínem. Celková rozloha Zličína činí 720 ha, přičemž zde žije 6,3 tisíce obyvatel. Charakterem jde především o zástavbu v podobě rodinných domků, ovšem nechybí zde ani jedno menší sídliště, které kdysi bylo vybudováno hlavně pro potřeby armády. K velkému rozvoji čtvrti došlo hlavně v 90. letech 20. století, a to především v souvislosti s další výstavbou metra. Nešlo přitom jenom o novou výstavbu domů a bytů, ale i řešení dopravní situace. Poblíž nové obchodní zóny Zličín se rodí také nové Západní Město, které ovšem už spadá na území Stodůlek. Původně bylo se Zličínem počítáno jako s budoucím průmyslovým předměstím Prahy, dnes to ale už neplatí. Zůstala zde ale například továrna Siemens Kolejová vozidla nebo Technokom.

Kulturní památky

Jde sice okrajovou pražskou čtvrť, ale přesto se zde nacházejí zajímavé kulturní památky. Během let 2005-2008 zde v lokalitě Za novou silnicí probíhal archeologický výzkum. Vědci zde nalezli 177 kosterních hrobů, jedná se o jedno z největších pohřebišť nejenom v rámci České republiky, ale i celé Střední Evropy. Jde o neolitické pohřebiště pocházející z doby stěhování národů. Odborníci ho datují do období 2. a 3. třetiny 5. století. V ulici Na Radosti stával hostinec Bílý Beránek vybudovaný už v letech 1738-1740. V roce 1840 objekt vyhořel, ale byl obnoven a dál provozován až do roku 1949. Ovšem později hostinec zchátral, dostal se do havarijního stavu a nakonec byl v roce 1985 při výstavbě sídliště stržen. V sousedním Sobíně, který také patří ke Zličínu, se z kulturních památek nachází kaple se zvoničkou v ulici Hostivická. Je novogotická a vybudována byla v roce 1885. První oprava kapličky proběhla v roce 1923, další roku 2004. V Hostivické ulici je navíc ještě výklenková kaplička, respektive Boží muka v parčíku v ulici Hostivická, na rohu sobínského parku při cestě ze Sobína do Hostivice. Pochází už z roku 1776 a jedná se tedy o barokní památku. Opravena byla v roce 1998 a o rok později také vysvěcena. Ve starém Zličíně stával ještě dřevěný a od roku 1845 kamenný kříž, o deset let později získal i podstavec. Později byl zničen a nový kříž osazen roku 1999. V Sobíně jsou ještě další dva kříže.

Zábava

Za centrum zábavy můžete na Zličíně považovat nové centrum Metropole Zličín. Nachází se nedaleko stanice metra Zličín. Najdete zde multikino Cinema City Zličín, kde se promítají jak české, tak i světové filmy, dále nechybí bowlingová herna. Konají se zde také různé zábavné akce. Na Zličíně a v Sobíně existuje také amatérský divadelní spolek. Hrají ve společenských prostorách Sboru dobrovolných hasičů v ZŠ v Nedašovské ulici i jinde. Jinak ale musíte za kulturou do centra Prahy. Metrem ze Zličína je to na stanici Můstek dole na Václavském náměstí zhruba 30 minut. V okolí Můstku je řada kin, divadle i výstav, místo je zároveň možné využít jako výchozí bod k dalším cestám. V Křivatcové ulici přímo na Zličíně se potom nachází pobočka městské knihovny.

Příroda

Zmínit se musíme o sobínském rybníku, který se v zimě využívá k bruslení. Další přírodní zajímavostí je jičínská studna. Jinak jako k okrajové městské čtvrti je zde blízko do polí a do přírody v okolí Prahy. Přehrazením Motolského potoka vnikla na jeho toku nádrž, která ovšem už nespadá do Zličína, ale do sousedních Stodůlek. Za romantickou přírodou také můžete cestovat tzv. Pražským Semmeringem, železniční tratí, která vede z pražského smíchovského nádraží do Rudné u Prahy.

Sportoviště

Sportování zde má nečekaně dlouhou tradici. Už v roce 1929 zde byl založen fotbalový klub, který dodnes funguje. K dispozici má víceúčelovou sportovní halu, která se využívá jako školní tělocvična. Veřejnost může využít fotbalové hřiště s umělou trávou třetí generace a hřiště s přírodní trávou. Malé hřiště s umělou trávou slouží i veřejnosti, nejenom fotbalovému klubu. V Metropoli Zličín u stanice metra narazíte na fitness posilovnu, která patří známé cvičitelce aerobiku Olze Šípkové. Na Ringhofferově ulici funguje okruh pro motokáry, který mohou využít závodníci v tomto oboru.

Radnice, zdravotnická střediska, školy

Úřad městské části Praha Zličín se nalézá ve Zličíně na Tylovické ulici. Vlastní úřad pro Prahu 5 ovšem sídlí na Smíchově na Náměstí 14. Října. Úřední hodiny má každé pondělí a středu od 8.00 do 18.00, dále v úterý a ve čtvrtek od 8.00 do 15.30 a v pátek od 8.00 do 15.00. Zdravotnické zařízení se zázemím lékařů se nachází v Nedašovské ulici na Zličíně. Pokud jde o mateřské školy, jedna se nachází v Nedašovské ulici. Dále je zde soukromá mateřská škola Plamínek rovněž v Nedašovské ulici a Pramínek tamtéž. Další soukromou školkou je česko-anglická mateřská školka Bublinky ve Vratičové ulici, potom Mateřské centrum Studánka Zličín v Křivatcové ulici a Hakuna Matata v ulici Na Radosti. Celkem je zde šest mateřských škol, z toho pět soukromých. Ve Zličíně stojí jedna základní škola v Nedašovské ulici. Další by se měla stavět. Nejsou zde střední ani vysoké školy.

Nákupní možnosti

Na Zličíně jsou zajištěny také moderní nákupní možnosti, a to obchodní zónou Zličín. Nachází se poblíž metra, od metra je k ní také zajištěna pravidelná autobusová doprava, co že týká dále popisovaných areálů Avion Shopping Parka a Globus. Tvoří ji Avion Shopping Park, který od území Zličína odděluje Rozvadovská spojka. Nachází se zde obchodní domy Ikea a Tesco, dále Datart a Baťa. Nechybí hypermarket Globus, jehož parkoviště prochází sjezd z Rozvadovské spojky na Zličín. Dále je tu Metropole Zličín, která je nejblíže od metra. Tady se rozkládá hypermarket Albert, Electro World a je zde i Multikino Cinema City.

Doprava

Na Zličín zajíždí metro, a to od listopadu roku 1994, konkrétně se jedná o jeho úsek V.B. Tím se dopravní spojení do této čtvrti značně zlepšilo. Zároveň na konečnou metra linky B Zličín navázaly další městské a příměstské autobusy, které odsud odjíždějí. Městské autobusy, které spojují Zličín s dalšími lokalitami mají číslo 100, 130, 164, 180 a 257. Linka 100 spojuje Zličín a Letiště, linka 130 Zličín a Chaplinovo náměstí, linka číslo 164 Zličín a Polikliniku Petřiny, linka 180 Obchodní centrum Zličín a Dejvickou, linka číslo 257 Zličín a Sobín. Z příměstských se jedná o linky do směrů na Plzeň, Karlovy Vary, Kladno a Rakovník i Beroun. Poblíž je rovněž sídliště Řepy, kde končí jedna z pražských tramvajových tratí. Zajíždí tam tramvajové linky číslo 9, 10 a 16. Problémy zde nejsou ani s automobilovou dopravou, protože touto městskou čtvrtí prochází část Pražského okruhu, která byla otevřena v roce 2002. Dále tudy vede ještě dálnice D5 směřující do Plzně a to včetně jejího dálničního přivaděče z Jihozápadního Města. Navíc se hned u stanice metra Zličín nachází velkokapacitní záchytné parkoviště. Územím Starého Zličína prochází původní ulice Plzeňská, která byla až do roku 1980 hlavním silničním tahem směřujícím na Plzeň. Teprve potom se začala stavět dálnice D5. Vede tudy také železniční trať. Nádraží Praha-Zličín se nalézá na rozhraní Řep a Zličína. Jedná se o spojení ve směru do Kladna.