Vlastní bydlení versus pronájem. Co se vyplatí?
Otázka bydlení potká všechny a je třeba se rozhodnout, máme-li prostředky a možnosti, jak získat hypotéku. Vlastní bydlení je totiž dlouhodobě mnohem žádanější než pronájem.
Hypotéka není všehospásná, má svá úskalí
Poslední rok sice s trhem realit zamával a především v Praze je znatelný pokles cen nájmů, kdy částka za metr čtvereční klesla na 298 korun, ve zbytku krajů napříč celou republikou ale i přes koronavirovou krizi dochází ke zdražování a pro stále větší část zájemců o hypotéky se vlastní bydlení stává nedosažitelné. Je to závazek, který člověka upoutá na několik let. Banky navíc neumožňují úvěr v plné výši kupované nemovitosti. Ze strachu z ekonomické krize, která před lety ochromila USA, je nutné skládat dvacet procent požadované částky. To může při bydlení v nájmu a se všemi životními náklady zabrat několik let spoření.
Koupě nemovitosti s sebou přináší mnohé výhody. Tou nejzásadnější je samo vlastnictví. Odpadá strach z konce nájemního vztahu a následného vystěhování, můžete byt nebo dům upravovat podle svých představ, po splacení, kdy přesně víte měsíční splátku, se dá nemovitost dál využít k prodeji nebo nájmu. Bohužel má hypotéka i stinné stránky. Spoustu lidí odrazuje výše vstupní částky, kterou musí žadatel složit k rukám banky, doba splatnosti v řádu desítek let, doklady o příjmech a poplatky na pojištění úvěru a úroky za jeho poskytnutí a čerpání.
Bydlení v nájmu není dobré jen na rozjezd
Nájemní bydlení volí mladší generace, která se osamostatňuje a vstupuje do života. K pronájmu nejsou potřeba velké finanční rezervy, stačí jen peníze na složení kauce. Její výše je na dohodě s majitelem nemovitosti. Většinou se jedná o dvojnásobek měsíčního nájmu, ale může být požadováno složení zálohy až za půlroční nájemné. Velkou výhodou je i nevázanost na jedno místo. S aktivní hypotékou je stěhování - ať z osobních a rodinných důvodů nebo kvůli práci - mnohem složitější. Na druhé straně stojí obavy z neprodloužení smlouvy, pravidelné zvyšování nájemného a omezení v úpravách a rekonstrukci.
Záleží na představě o životě
Rozhodnutí je závislé na životní situaci, ve které se člověk zrovna nachází. Jednou je lepší zvolit nájem, o deset let později dá člověk přednost hypotéce. Podstatnou roli hraje finanční situace, osobní život, pracovní příležitosti, rodinný stav, děti, zázemí a představy o budoucnosti.
zdroj: seznamzpravy.cz