Aby se investiční byt opravdu vyplatil, je třeba ho umět výhodně pronajmout

13 června, 2021
0 komentářů
Aby se investiční byt opravdu vyplatil, je třeba ho umět výhodně pronajmout

Koupě bytu na pronájem se považuje za bezpečnou a výhodnou investici. Samotné vyřízení hypotéky a fyzická koupě však úspěch nezajistí. Byt je třeba na pronájem správně připravit a vybrat vhodného a spolehlivého nájemníka.

Bydlení v nájmu se pro mnoho lidí stane nutností

Nájemní bydlení má do budoucna velký potenciál. Kvůli stále nejisté ekonomické situaci způsobené pandemií a rychlému růstu cen nemovitostí si velká část lidí vlastní bydlení nebude moci dovolit. Podobný trend existuje v západní Evropě již řadu let.

V Praze lze dobře inzerovaný byt pronajmout do měsíce

Do hlavního města se za pracovními příležitostmi stěhuje každoročně kolem 10 000 lidí. Poptávka po nájemním bydlení je zde stabilní. Podle Hendrika Meyera, šéfa portálu Bezrealitky.cz se menší byt v hlavním městě podaří pronajmout do jednoho měsíce.

Za poslední rok se trh s nájemními byty zejména v Praze výrazně změnil. Díky chybějícím zahraničním návštěvníkům se do nabídky dostaly byty v atraktivních lokalitách původně určené ke krátkodobému pronájmu. To způsobilo, přinejmenším dočasně, pokles ceny nájmů a výnosnost investičních bytů.

Správně nastavená cena nájemného rozhodne o úspěšnosti investice

Cena nájmu musí samozřejmě odpovídat lokalitě a stavu nemovitosti. Dále může pronajímatel volit jednu z následujících strategií – pokusit se získat co nejvyšší nájem, nebo cenu snížit a snažit si udržet dobrého nájemníka co nejdéle. Druhá možnost se v současnosti jeví jako výhodnější a většinou zajistí dlouhodobější a stabilní příjem.

Nejvýhodnější strategií je dlouhodobý vztah s nájemníkem

Pokud se pronajímatel nasadí vysokou cenu, může v konkurenci na nájemním trhu může trvat několik měsíců, než najde zájemce. Bude se tak muset vypořádat s ušlým ziskem. Kromě toho je zde riziko, že mu nájemce smlouvu vypoví, jakmile najde srovnatelnou alternativu za nižší cenu.

Může Vás zajímat:  Jaké jsou nejnovější trendy na trhu nemovitostí?

Konkurence na trhu snížila cenu nájmů

I navzdory větší konkurenci na trhu s nájmy je poptávka stále vysoká. Vloni na podzim se na jeden inzerát bytu k pronájmu hlásilo 10 až 15 zájemců. Z důvodu výpadku zahraničních turistů se však pronajímatelé musí připravit na to, že z pronájmu získají méně než před pandemií.

Například byt 1+kk na Smíchově se pronajímal na začátku roku 2020 za 11 tisíc korun. Během několika měsíců pandemie a karantén klesla cena nájmu na 9,5 tisíce korun. 2+kk ve stejné lokalitě stál před pandemií 16 tisíc měsíčně, ale v současnosti se pronajímá o tři tisíce levněji.

Nejdůležitější je výběr solidního nájemníka

Aby pronajímatel snížil možnost neplacení nájmu na minimum, je třeba věnovat velkou pozornost výběru správného nájemníka. To je zvlášť důležité, pokud majitel hodlá financovat splátky hypotéky z příjmů z pronájmu. V takovém případě se kvůli jednomu či dvěma nezaplaceným nájmům může dostat do vážných problémů. Kromě toho chrání Občanský zákoník více nájemníky než pronajímatele a případného neplatiče není snadné z bytu vykázat.

zdroj: hypoindex.cz