Airbnb se v koronakrizi příliš nedaří, čas krátkodobých ubytování ale opět přijde

Už jste někdy slyšeli o fenoménu zvaném Airbnb? Služba AirBed & Breakfast byla původně koncipována jako levná možnost přespat na „nafukovací matraci se snídaní v ceně“. Americká inovace v cestování a přenocování z roku 2008 ovládla celý svět a pšenka jí květe i v Česku. Možnost ubytovat se v soukromí levněji než v hotelu, bez zbytečné byrokracie a naprosto diskrétně, se líbí čím dál více lidem. Neparalyzoval ji ani koronavirus.
Airbnb má dlouhodobě úspěch ve velkých městech
Ve velkých městech fungují „na kšeft“ stovky bytů, které dokážou poskytnout veškeré zázemí a full servis pro kratší pobyty. Lidé se na Airbnb adresách cítí jako doma, protože na ně nedohlíží přísná recepční, ani nabručená uklízečka. Nabídka jde ruku v ruce s poptávkou, mnohdy k nelibosti původních obyvatel.
Občas se pronajímatelé setkávají s problémy se sousedy
Nevole mít ve svém sousedství byty, kde se den co den mění obyvatelé, jejichž cílem je turistika, je pochopitelná. Turisté se totiž chtějí bavit a často se vracejí do domu pozdě v noci, jsou hluční a jejich vystupování působí kontroverzně. Platformy krátkodobých pronájmů jsou tak trnem v oku stále většímu počtu lidí a oficiálně už i samospráv. Vedení měst se za své občany staví a snaží se systém Airbnb regulovat. Škarohlídi Airbnb poukazují na fakt, že byty jsou zkolaudovány pro bydlení, nikoliv pro ubytovací služby.
V koronakrizi klientů ubylo, ale zůstávají na delší dobu
Do snahy dát Airbnb „červenou kartu“ ale zasáhla vyšší moc. Epidemie vystavila turismu samovolnou STOPku. Přestože v době koronaviru došlo k fatálnímu omezení turismu a hotelnictví, byznys Airbnb krize paradoxně na lopatky nedostala. Lidé sice cestují méně, ale v případě, že už svůj domov opustí, zůstávají na přechodné adrese déle.
Prozatím část majitelů přešla na dlouhodobý pronájem
Do Česka sice přestali jezdit zahraniční turisté, kteří koncept Airbnb využívali nejvíce a v bytech se střídali noc co noc, bytové jednotky určené na byznys ale „na ocet“ nezůstaly. Volné byty postupně obsadili lidé za účelem dlouhodobějšího pronájmu, a to v horizontu měsíců, což kvitují s povděkem i sdružení SVJ.
Byty zůstávají výhodnou investicí
Pořídit si byt pro podnikatelské účely tak není ani v této době zmařenou investicí. I v časech, které principu Airbnb v plné podobě nepřejí, lze stejně dobře využít potenciál dlouhodobých pronájmů, po kterých poptávka neklesá. Pronájem k bytu k bydlení je výkonem vlastnického práva, které nemůže SVJ, ani soud omezit. Bytu sloužícímu pro dlouhodobé pronájmy nehrozí rekolaudace na ubytovny, jež s sebou nesou povinnost mít souhlas hygieniků, hasičů a jiných orgánů. A je pravděpodobné, že jakmile bude populace proti COVIDu alespoň částečně proočkována, turisté opět začnou krátkodobá ubytování využívat.
zdroj: stavebni-forum.cz