Ceny hypoték vzrostly nejrychleji za poslední tři roky

Navzdory ekonomické nejistotě způsobené pandemií vrostla za poslední rok hodnota průměrné hypotéky o půl milionu korun. Bydlení se pro většinu lidí stává stále méně dostupným a každá desátá domácnost se tak může dostat do existenčních problémů, případně o bydlení přijít.
Sazba hypoték vrostla v červenci nejrychleji za poslední tři roky
V červenci vzrostla průměrná úroková sazba ve srovnání s předchozím měsícem o jednu desetinu procenta na 2,23 %. Podle Jiřího Sýkory, hypotečního analytika Fincentrum & Swiss Life Select, se jedná o nejrychlejší nárůst průměrné sazby od prosince 2018.
Růst průměrné sazba hypoték může ještě zrychlit, neboť banky stále zpracovávají žádosti o úvěry se zpožděním a většina bank nabídkové sazby zvyšuje.
Do rostoucího trendu sazeb hypoték se promítá také zvýšení základní sazby ČNB, která letos sazbu zvýšila již dvakrát. Ta je nyní na 075 %. ČNB předpokládá, že z důvodu rostoucí inflace nejspíš zvýší základní sazbu tento rok ještě dvakrát, a to v září a listopadu.
Objem poskytnutých hypoték vzrostl ve srovnání s loňským rokem o více než polovinu
V červenci poskytly banky 10 967 úvěrů na bydlení za 35,261 miliardy korun. V meziměsíčním srovnání jde o pokles o 9,2 miliardy korun a 3 212 hypoték. Meziročně jde ovšem o razantní nárůst, banky totiž poskytly o 3 100 úvěrů (+40 %) za 13,664 (+63 %) miliardy korun více.
Jak je vidět, díky rostoucím cenám nemovitostí a sazeb hypoték zájem o úvěry poněkud polevil. Navzdory tomu bude rok 2021 zcela jistě nejúspěšnějším hypotečním rokem v historii. Vždyť od ledna do července banky poskytly úvěry na bydlení za 259,047 miliardy korun, tedy o něco více než za celý loňský rok (254,023 miliardy korun).
V červenci vzrostla průměrná hypotéka o 54 tisíc na 3 215 153 korun. Za uplynulých 12 měsíců vzrostla cena průměrné hypotéky o půl milionu korun. Podle Daniely Peškové, členky představenstva České spořitelny, může tímto tempem dosáhnout objem poskytnutých hypoték na konci tohoto roku hranice 400 miliard korun.
Dostupnosti bydlení je v Česku ve srovnání s ostatními zeměmi EU jedna z nejhorších
Za nový byt musí lidé v ČR zaplatit průměrně 11,4 průměrného ročního platu, zatímco třeba v sousedním Německu je to jen 5 ročních platů. S nadměrnými náklady nebo dokonce možností ztráty bydlení se musí vypořádat 9–12 % domácností, tedy až 900 tisíc lidí žijících v 540 tisících domácnostech.
Další skupiny sice přímo ohroženy nejsou, ale nedostupnost bydlení zásadně ovlivňuje jejich životní možnosti. Jedná se například o mladé páry, které z tohoto důvodu odkládají založení rodiny, mladé lidi ve sdíleném bydlení nebo žijící u rodičů, senioři a lidé s postižením.
zdroj: seznamzpravy.cz