Jak dlouho trvá vyřízení hypotéky?

20 dubna, 2021
0 komentářů
Jak dlouho trvá vyřízení hypotéky?

Investice do nemovitostí se jeví jako jistota a banky v loňském roce zaznamenaly jeden z největších skokových růstů v počtu žadatelů o hypotéku i v objemu půjčených financí. Její vyřízení je ale složitý proces, který trvá několik týdnů nebo měsíců.

Vyřízení hypotéky trvá týdny

Hypotéka se dá vyřídit i za dva týdny. Je to ale nejkratší možný termín a týká se jen refinancování hypotéky. Díky dříve doloženým údajům není třeba dalších potvrzení. Banka vše potřebné ověří v původní žádosti a ozve se jen v případě opětovného potvrzení nebo změn na straně žadatele. Koupě domu nebo bytu zabere minimálně měsíc, značná část z toho je ale třeba na odhad nemovitosti, který je nedílnou součástí každé žádosti. Při financování stavby domu se počítá se lhůtou dvou měsíců. Banka musí mít k dispozici projekt a rozpočet stavby. Na základě těchto dvou klíčových dokumentů se přistupuje k dalšímu ověřování.

S hypotečním poradcem a bez stresu

Každá banka nabízí jiné podmínky pro půjčky a hypotéky. Vyplatí se sledovat sazby, podmínky pro splacení, možnosti pojištění a ochrany v době, kdy není možné platit, dobu fixace a dosavadní zkušenosti s hypotečními úvěry. Podpora poradce, který má v dané oblasti přehled, může celý proces výrazně zjednodušit a urychlit.

Dokumenty pohromadě – příprava se vyplatí a šetří čas

Po oslovení konkrétní banky čeká na žadatele seznam podkladů, na jejich základě se budou hodnotit finanční možnosti a upravovat parametry hypotéky. Každá instituce má svůj vlastní postup, jsou ale dokumenty, na kterých trvají všichni – kopie osobních dokladů, potvrzení o příjmech a výdajích, daňové přiznání pro OSVČ, rezervační smlouva, odhad kupované nemovitosti a při stavbě domu i výpis z katastru nemovitostí, územní a stavební rozhodnutí, projektová dokumentace a předpokládaný rozpočet.

Tím, že se žadatel připraví předem a vše bance předá hned na začátku, ušetří čas při vyřizování hypotéky. To však neplatí během schvalovacího procesu. Trvá dva týdny a banka si řádně prověřuje dodané dokumenty, klientovu bonitu a splátkovou minulost. Platební zádrhel z předchozích let na straně žadatele nemusí znamenat rovnou zamítnutí hypotéky, ale umožňuje bance zvýšit některé sazby.

Může Vás zajímat:  Funguje hypotéka online?

Ve chvíli, kdy banka hypotéku schválí, práce nekončí. Je potřeba zkontrolovat si všechny dříve domluvené podmínky a jejich platnost, obstarat si potvrzení o zaplacení části kupní ceny z vlastních úspor a ověřit si pojištění nemovitosti a vinkulaci ve prospěch banky.

zdroj: seznamzpravy.cz