Banner Branding Banner Branding https://novostavby.com/ - zahalka

Realitní zprávy

16.6.2024

Připravovaný předprodej bytů v historické budově na Vinohradech → více info

15.6.2024

RD Škvorec: v prodeji jsou RD ve Středočeském kraji

11.6.2024

Habitat: v prodeji je I.etapa nové nízkoenergetické čtvrti v Malešicích

11.6.2024

Kozojedka: v prodeji jsou jednotky v komorním BD ve Středočeském kraji

10.6.2024

Bydlení Hořovice: v prodeji jsou byty v projektu ve Středočeském kraji

Více aktualit
Zobrazeny všechny 3 výsledky
Seřadit podle:
Všechny doporučené developerské projekty

Čtvrť a její charakteristika

Na severu Prahy se nachází okrajová městská čtvrť Březiněves. Katastrální území Březiněvsi sousedí na východě s Třeboradicemi, na jihu Ďáblicemi, na západě s Dolními Chabry. Na severu pak tvoří hranici hlavního města. Spadá pod městský obvod Praha 8. Plošná výměra čtvrti činí 339 ha. Své bydliště zde má 1,4 tisíce stálých obyvatel. Jde o původní ves, která si zachovává svůj charakter a vzhledem ke své poloze ještě umožňuje novou zástavbu. Proto se v posledních letech Březiněves rozrůstá především o nové rodinné domy.

Kulturní památky

První zmínky o Březiněvsi pocházejí z roku 1140, kdy patřila křížovníkům od svatého Jana s bílou hvězdou. Během husitských válek obec patřila světským majitelům, po Bílé hoře se vrátila duchovenstvu. Nacházel se zde dvůr, jehož polovinu vlastnil Albrecht z Valdštejna. Ovšem bohužel ves není bohatá na žádné kulturní památky. Až v sousedních Třeboradicích se nachází kostel Nanebevzetí Panny Marie, socha svatého Václava a výklenková kaplička, v Dolních Chabrech potom kostel Stětí svatého Jana Křtitele, Knůrův statek a menhir Zkamenělý slouha. V sousedních Ďáblicích je zámek, Battistova cihelna, kaplička se sochou svatého Jana Nepomuckého – to vše jsou památky v okolí, přímo v Březiněvsi není samostatná žádná. Pokud jde o nejstarší dochované budovy, jsou jimi statek a hostinec Pod lipami. V obci se nachází ještě socha sv. Jana Nepomuckého.

Zábava

V ulici U Parku najdete místní knihovnu. Různé akce jako například taneční zábavy, karnevaly, rozlučky se konají v restauraci Trattoria Famiglia, akce sportovního charakteru potom ve fitnesscentru fitPuls. Venkovní akce často probíhají v prostorách návsi u obecního úřadu. Organizují se také výlety a posezení seniorů.

Příroda

Na návsi se nachází malý rybník Pokorňák. Z rybníku vytéká Třeboradický potok. V okolí je příroda stvořená k procházkám a projížďkám na kole, v blízkosti ale bohužel není žádný les.

Sportoviště

Samozřejmě se v Březiněvsi na sportování rozhodně nezapomíná. Nachází se zde rekreační rybník vhodný ke koupání. Dále jsou tu dvě velká fotbalová hřiště a také multifunkční hřiště s polyetylenovým povrchem a osvětlením, které si je možné pronajmout. Nechybí ani dva tenisové kurty a tréninková stěna. Navíc i antukové oplocené hřiště a posilovna Fitcentrum futPuls.

Radnice, zdravotnická střediska, školy

Úřad městské části Praha-Březiněves má své sídlo v ulici U Parku. Úřední hodiny pro veřejnost jsou zde v pondělí a ve středu od 13.00 do 18.00 hodin. Mateřská škola v Březiněvsi sídlí v ulici K Březince. Dále je tu ještě soukromá metařská škola Filipínek v ulici Na Návrati, celkově je zde jedna státní příspěvková metařská škola a jedna soukromá mateřská škola. Základní škola přímo v Březiněvsi není, zdejší děti musí do Základní školy Ďáblice, která se nachází v ulici U Parkánu. Nejbližší lékaři sídlí v ulicích Ke Kinu v Ďáblicích a také v Ústecké ulici v Dolních Chabrech.

Nákupní možnosti

V Ďáblické ulici hned na okraji Březiněvsi se nachází velký supermarket obchodního řetězce Billa. Dále je v dosahu Globus v Čakovicích na Kosteelcké ulici, dvě prodejny Alberta, z toho jedna v ulici K Ládví, druhá ve Střelničné a pak ještě jedna prodejna Alberta u metra Kobylisy.

Doprava

V Březiněvsi dopravu zajišťují autobusové linky, konkrétně se jedná o čísla 103, 348, 368, 369. Linka číslo 103 jezdí z Ládví do Březiněvsi. Dále linka číslo 348 odjíždí z Bulovky do Zálezlic, Kozárovic. Linka číslo 368 spojuje Ládví a Předboj, linka číslo 369 zase jezdí z Ládví do Štětí k autobusovému nádraží. Automobilisté mohou k cestě směrem do centra Prahy využít Ďáblickou ulici, která protíná celou Březiněves a na druhé straně vede ven z obce směrem na Líbeznici, která už je mimo Prahu.