Banner Branding Banner Branding https://novostavby.com/ - Skanska ČEK

Realitní zprávy

21.5.2024

Žižkovské zahrady: v prodeji jsou byty na Praze 3

20.5.2024

U Práčského dvora: v prodeji jsou byty v pražkých Záběhlicích

18.5.2024

Rezidence Laurová: v prodeji jsou byty na Praze 5

15.5.2024

Pozemky Nedomice: v prodeji jsou pozemky ke stavbě RD ve Středočeském kraji

14.5.2024

Slezská Lofts: v prodeji jsou byty na pražských Vinohradech

Více aktualit
Zobrazeny všechny 7 výsledky
Seřadit podle:
Všechny doporučené developerské projekty

Čtvrť a její charakteristika

Do městské části Praha 4 spadá katastrální území Hodkovičky. Nachází se na jihozápadě Prahy, patří spíše do čtvrtí situovaných ve střední části města. Na severu sousedí s Braníkem, na východě se Lhotkou, na jihu s Kamýkem a Modřany, na západě potom přes řeku Vltavu s Malou Chuchlí. Rozlohou 208 ha patří spíše mezi menší čtvrti, svoje bydliště v Hodkovičkách našlo 3,6 tisíc obyvatel. Jde o starou vesnici, o které se písemné prameny zmiňují už v roce 1245 jako o majetku vyšehradské kapituly. Na počátku 20. století se tu nacházely především vily a zelinářské zahrady.

Kulturní památky

Z kulturních památek zde najdete dvě vily, obě se nacházejí v ulici Na Lysinách. První z nich je Fričova vila, jednopatrová funkcionalistická stavba se zahradou a garáží, vyprojektovaná roku 1936 architektem Ladislavem Žákem, vybudoval ji stavitel Palička. Druhá je Hořanovského vila, taktéž se zahradou a garáží. V tomto případě jde o rekonstruovaný starší objekt pocházející z 19. století. V letech 1921-1922 byla postavena podle projektu Pavla Janáka, který na díle spolupracoval s výtvarníkem Pavlem Kyselou.

Zábava

Spoustu zábavy obyvatelům Hodkoviček nabízí zábavní park Areál Vltavanů. Najdete zde spoustu atrakcí pro děti a zábavných programů. Pokud jde o další kulturní instituce v okolí, v Braníku například působí divadlo Duncan centre, zaměřené na soudobý jevištní tanec. Nalézá se v Branické ulici. Branické divadlo působící taktéž v Branické divadlo nabízí zázemí nejrůznějším českým, ale i zahraničním souborům. Probíhají zde představení rozmanitých divadel. Nejbližším kinem v okolí je Modřanský biograf sídlící v ulici U kina. Pobočka Městské knihovna se nalézá na Novodvorské ulici.

Příroda

Lesy v Hodkovičkách se využívají k procházkám, ale i výletům na kole. Především údolí Zátišského potoka v lesoparku v Hodkovičkách je velmi malebnou částí této čtvrti. Na Zátišské potoce se kromě toho nacházejí tři rybníky, a to rybník U Vodotoku, retenční nádrž Hodkovičky a Zátišský rybník.

Sportoviště

V katastru Hodkoviček se nalézá také celá řada sportovišť. Prvním z nich je sportovní hala a tělocvična TJ Sokol Hodkovičky se sídlem v ulici V Mokřinách. Dále je zde v ulici Vltavanů Golf a Country Club Hodkovičky a.s. Kromě toho v ulici Vltavanů narazíte rovněž na HAMR Braník, sportovní komplex, který se nachází na hranici Braníka a Hodkoviček. V ulici V Náklích je CTC Hodkovičky, tenisový kurt určený pro milovníky bílého sportu. Atletické hřiště je v Údolní ulici. Fitness For Joy působí v ulici Pod vinicí.

Radnice, zdravotnická střediska, školy

Úřad městské části Praha 4, kam Hodkovičky spadají, se nalézá na ulici Antala Staška. Úřední hodiny pro veřejnost má každé pondělí a středu od 8.00 do 18.00 a potom také ve čtvrtek od 8.00 do 10.00 hodin. Nacházejí se zde dvě mateřské škola, jedna speciální internátní v ulici Na Lysinách a druhá klasická veřejná příspěvková v Jitřní ulici. V ulici Nad Hájkem sídlí Rodinné a Montessori centrum 4medvědi. Základní škola s rozšířenou výukou jazyků a rozšířenou výukou tělesné výchovy se nalézá v Jitřní ulici. Druhá základní škola s rozšířenou výukou jazyků a rozšířenou výukou tělesné výchovy je otevřena ve Filozofské ulici, dále v této ulici funguje i klasická základní škola. Tyto dvě školy mají své sídlo na pomezí Hodkoviček a Braníka. Soukromá škola Monty School od Prague s.r.o. sídlí v ulici Na Dlouhé Mezi. Jedná se o čtyři základní školy, z toho je jedna soukromá. Nejbližším zdravotnickým střediskem v okolí je Codum s.r.o. v Údolní ulici, jedná se o polikliniku v Modřanech, která nabízí služby praktických i odborných lékařů.

Nákupní možnosti

Příležitosti k nákupům slibuje supermarket Billa, který je otevřený ve Vavřenově ulici. V blízkosti se nachází rovněž Obchodní centrum Novodvorská Plaza, které stojí na Novodvorské ulici. Najdete zde nejenom potraviny, ale i různorodé obchody včetně oděvů, obuvi i elektroniky.

Doprava

Spojení Hodkoviček s centrem Prahy a ostatními částmi města zajišťují tramvajové a autobusové linky. Na rozhraní Modřan a Hodkoviček jezdí Modřanskou ulicí tramvajové linky číslo 3, 17 a 21. Linka číslo 3 jezdí po trase Levského-Kobylisy, linka číslo 17 Levského – Vozovna Kobylisy a konečně linka číslo 21 po trase Levského-Kotlářka. Autobusové spojení mají na starosti linky 106, 121 a 253. Linka číslo 106 jezdí z Kačerova k Nádraží Braník, linka číslo 121 z Polikliniky Budějovická k Nádraží Braník a potom linka číslo 253 ze Smíchovského nádraží ke stanici Na Beránku. Pro automobily je velice důležitá Mořanskí ulice, která zajišťuje spojení do centra a ven z města. Dále jsou to ulice Údolní a Čs. exilu, které čtvrť propojují se sousedními částmi města.