Banner Branding Banner Branding https://novostavby.com/ - Skanska Habitat

Realitní zprávy

18.7.2024

Family Resort Pětihosty: v prodeji jsou RD v okrese Praha-východ

13.7.2024

Vivus Žižkov: byl spuštěn prodej bytů v projektu

11.7.2024

Viladomy Zličín: v prodeji jsou byty na Praze 5

4.7.2024

Rezidence Kandertova: byl spuštěn prodej jednotek 1+kk na Praze 8

3.7.2024

Dvůr Mělnická: v prodeji jsou byty v okrese Praha-východ

Více aktualit
Zobrazeny všechny 8 výsledky
Seřadit podle:
Všechny doporučené developerské projekty

Čtvrť a její charakteristika

Na severozápadě Prahy se nalézá čtvrť zvaná Liboc. Spadá do katastru městské části Praha 6, její součástí je Horní a Dolní Liboc. Dolní Liboc kdysi bývala samostatná, Horní Liboc bývala součástí Břevnova, nyní už jde o jeden celek. Liboc se dnes rozkládá na ploše 425 ha a obývá ji necelých 5 tisíc lidí. Na severu ji obklopuje Přední Kopanina a Nebušice, na východě Vokovice a Veleslavín, na jihu Břevnov, na západě Ruzyň. Čtvrť se začala výrazněji rozvíjet přibližně od 70. let 19. století, kdy byla někdejší koněspřežná dráha přebudována na parní železnici, a sice Buštěhradskou dráhu. Výstavba za železniční tratí se začala rozšiřovat hlavně na počátku 20. století. Během 50. let 20. století byla vybudována zástavba mezi Evropskou ulicí a železniční tratí. V 70. letech 20. století se zde stavěly i panelové domy v místech někdejších zbouraných statků. Sídliště Na Dědině bylo zbudováno po roce 1980, část z něj spadá i do Liboce. V současnosti v Liboci probíhá další výstavba.

Kulturní památky

Samozřejmě zde nechybí významné kulturní památky jako letohrádek Hvězda, renesanční stavba hvězdicovitého tvaru vybudovaná v letech 1555–1558 podle plánů Ferdinanda Tyrolského, dlouholetého místodržícího v Čechách. Stavba je zvláštní tím, že v souladu se svým názvem má tvar Hvězdy a je součástí obory Hvězda. V dnešní době je letohrádek přístupný veřejnosti a nachází se v něm expozice věnovaná bitvě na Bílé hoře, která se odehrála nedaleko. Ovšem nejde samozřejmě o jedinou libockou památku. Nachází se zde i římsko-katolický kostel svatého Fabiána a Šebestiána, který vznikl na původně románské jádru, byl později vystavěn klasicistně v letech 1842–1844. Založen byl přitom údajně už na konci 10. století českým přemyslovským knížetem Boleslavem II. Oltářní obraz v kostele je dílem Josefa Vojtěcha Hellicha. Za pozornost stojí i Zeyerova a Schubertova vila.

Zábava

Nouze nebude v Liboci ani o zábavu. Nabízí se například možnost návštěvy Archeologického parku Liboc, který nabízí možnost zkusit si, jaký byl život ve středověku. Nachází se zde stavby odhalené během archeologických výzkumů. Libocký pivovar v ulici Nad Šárkou pořádá pravidelné hudební večery. Na Dědinské ulici je dětský klub Sluníčkovo. Jinak musíte za zábavou do centra města. Nejbližší kino se na Praze 6 nalézá na Ořechovce. Za divadlem musíte zajet na Dejvickou, kde máte kousek od sebe hned tři významná divadla, a sice Dejvické divadlo, které má své zázemí v Zelené ulici kousek pěšky či tramvají od stanice metra Dejvická. Další významnou divadelní scénou je zde Divadlo S+H, tedy divadlo Spejbla a Hurvínka sídlící v Dejvické ulici. Skutečnou legendou je potom Divadlo Semafor, které se rovněž zabydlelo v Dejvické ulici pouhých pár kroků od stanice metra Dejvická.

Příroda

V katastru Liboce se nalézá jeden z vůbec nejrozsáhlejších pražských parků divoká Šárka. Jedná se o přírodní rezervaci, jež se rozkládá na úbočích skal, které se tyčí nad Šáreckým potokem, a to mezi soutěskou Ďžbán a Čertovým mlýnem. Dále má pokračování ve stepích nad ním, a to především na pravém břehu. Dá se říci, že stepi plynule přecházejí v les. Například se zde nachází více než 80 druhů ptáků, dále obojživelníci, plazi i savci a ptáci, řada vzácných druhů hub, rostliny typické pro lužní lesy včetně různých druhů kapradí, teplomilné rostliny, v okolí skal rostliny suťových lesů. Divoká Šárka je tradičně výletním místem Pražanů.

Sportoviště

V Liboci zastupuje sportovní vyžití zdejších obyvatel zejména TJ Sokol Liboc, který nabízí aktivity pro žáky, dorost i dospělé. V areálu je budova s tělocvičnou, dále se tu nachází hned čtyři antuková hřiště. Je možné pro veřejnost pronajmout tenisové kurty. Fungují zde oddíly atletiky, curlingu, karate, tenisu. V Divoké Šárce se nalézá koupaliště zahrnující dva bazény pro plavce, dále dětské brouzdaliště s maximálně půlmetrovou hloubkou, tobogán, houpačky, skluzavky, trampolínu, dá se zde hrát i stolní tenis, nohejbal a volejbal.

Radnice, zdravotnická střediska, školy

Hlavní budova městského úřadu Praha 6 je na ulici Československé armády v Dejvicích. Ta má úřední hodiny vždy v pondělí a ve středu od 8.00 do 18.00 hodin. Informační kanceláře se potom nalézají i na dalších místech, ta libocká sídlí ve Vlastině ulici a má úřední hodiny v pondělí a ve středu od 8.00 do 18.00 hodin, dále v úterý a ve čtvrtek od 8.00 do 16.00 hodin a v pátek od 8.00 do 14.00 hodin. Obyvatelé Liboce mohou využít na Praze 6 například Polikliniku Pod Marjánkou, kde je řada praktických lékařů i odborných ambulancí. Stejnou nabídku lékařské péče v Poliklinice Petřiny ve Stamicově ulici. Mateřská škola Libocká se nalézá v Libocké ulici, další mateřská škola Sbíhavá sídlí ve Sbíhavé ulici II, jedná se o celkem dvě mateřské školy. Základní škola Dědina je otevřena v ulici Žukovského. Střední školy zde nejsou.

Nákupní možnosti

Přímo v Liboci velké supermarkety nejsou, ale obyvatelé mohou využít nabídky supermarketů v okolí. Například na Bělohorské ulici v Břevnově se nachází Kaufland, ve Slánské ulici je prodejna Lidlu, v ulici Na Petřinách na pražských Petřinách se nalézá Billa. V ulici Na Větrníku na Petřinách také můžete využít nabídku prodejny Norma. Dále se ještě Billa nachází v ulici 8. listopadu.

Doprava

Z pohledu dopravy Liboc obsluhují hlavně tramvaje a autobusy, metro zde nemá linku. Nejbližší stanicí metra je Nádraží Veleslavín na trase linky A, ke stanici se rovněž dopravíte autobusem nebo tramvají. Z tramvajových linek sem míří číslo 20 a 26. Ve výčtu autobusů, kteří zajišťují spojení Liboce se zbytkem města nesmíme zapomenout 108, 119, 142, 164, 168 a 191. Linka 108 propojuje Sídliště Na Dědině a Bořislavku, linka číslo 119 Nádraží Veleslavín a Letiště, linka Nové Butovice a Nové Vokovice, linka 164 Zličín a Polikliniku Petřiny, linka 168 Nové Butovice a Bílou horu a konečně linka 191 Na Knížecí a Letiště. Dobrá je situace i pokud jde o automobilovou dopravu, protože Evropská třída, která kolem Liboce vede přináší výborné spojení jak směrem k letišti v Ruzyni, tak i do centra města na Dejvickou, tedy Vítězné náměstí.