Banner Branding Banner Branding https://novostavby.com/ - V Invest Jinonický dvůr

Realitní zprávy

21.5.2024

Žižkovské zahrady: v prodeji jsou byty na Praze 3

20.5.2024

U Práčského dvora: v prodeji jsou byty v pražkých Záběhlicích

18.5.2024

Rezidence Laurová: v prodeji jsou byty na Praze 5

15.5.2024

Pozemky Nedomice: v prodeji jsou pozemky ke stavbě RD ve Středočeském kraji

14.5.2024

Slezská Lofts: v prodeji jsou byty na pražských Vinohradech

Více aktualit
Zobrazeny všechny 2 výsledky
Seřadit podle:
Všechny doporučené developerské projekty

Čtvrť a její charakteristika

Na severozápadě města se nacházejí Nebušice, katastrální území spadající do městského obvodu Praha 6. Jde o okrajovou čtvrť hlavního města, která přímo tvoří hranici města. Za sousedy má na východě a jihovýchodě Dejvice, na jihu Vokovice, na jihu a jihozápadě Liboc. Na západě potom Přední Kopaninu. V rámci Prahy zaujímá rozlohu 368 ha. Za svoji domovskou obec má Nebušice 3,3 tisíc obyvatel. První zmínka o Nebušících jako vsi pochází už z roku 1273. Od středověku jde především o obec plnou vinařských usedlostí, patří do hospodářského celku Strahovského kláštera. Nacházelo se zde proto hodně statků, hospodářských komplexů. V průběhu 20. století se Nebušice začaly rozrůstat, vznikla zde spousta rodinných domů a nových vilek. I dnes, na počátku 21. století jsou Nebušice typické novou zástavou, která se objevuje jak ve východní, tak i v západní části této městské čtvrti.

Kulturní památky

V Nebušicích se nacházela spousta usedlostí zaměřených především na správu pozemků, na nichž se pěstovalo víno. Jednalo se převážně o barokní stavby zbudované hlavně v 17. století, ovšem v dalších staletích jejich počet klesal a postupně mizely. Dnes je v Nebušicích ukázkou těchto usedlostí památkově chráněná usedlost na Náměstí Padlých číslo 1. Z dalších usedlostí se zachovala Gabrielka čp. 49, kterou založil v18. Století opat Gabriel a roku 1845 dokonce šlo o centrální výrobnu klášterního vína. K usedlosti dosud patří pozemky a je zde jezdecký klub. Jehněčí dvůr je usedlostí sídlící na čp. 2307 na Horoměřické ulici. I tato usedlost vznikla v 18. Století a chovaly se zde ovce. K zemědělským účelům dokonce sloužila až do roku 1973. Jenerálka je usedlostí čp. 2308 v ulici U Vizerky, kdysi patřila strahovským premonstrátům. Zámeček byl vybudován během 2. poloviny 18. století. Dnes je zde baptistická škola, předtím tu byl za první republiky domov legionářů a invalidů. Usedlost Truhlářka má čp. 48. Jde o jednopatrovou barokní budovu s ozdobným štítem a lodžií v jižní části. Dále je v Nebušicích také kostel sv. Cyrila a Metoděje. Postaven byl v letech 1885-1886 jako jednolodní kostel v novorománském stylu, nechybí zde varhany. Uvnitř se nachází například křtitelnice z červeného mramoru.

Zábava

Různé zábavy s živou hudbou se konají v hospodě U žabáka nebo ve zdejší Pizzerii či hotelu Dolce Villa. V kostele sv. Cyrila a Metoděje se konají koncerty, na faře pohádková odpoledne pro děti. Ve staré vodárně probíhají i divadelní představení. Jinak za kulturou musíte do centra Prahy, v tomto případě do Dejvic, což je cca 20 minut autobusem a metrem. V Dejvicích najdete hned u metra Divadlo Semafor a Divadlo Spejbla a Hurvínka, kousek od metra potom Dejvické divadlo.

Příroda

Vzhledem k tomu, že jde o okrajovou čtvrť Prahy, je zde velmi blízko k přírodě, Nebušice totiž těsně sousedí s Divokou Šárkou a Přírodním parkem Šárka-Lysolaje. Parky jsou vhodné k pěší turistice i cyklistice, obzvlášť pěkné procházky slibuje malebné okolí Šáreckého potoka. Ze severu lemuje Nebušice Nebušický potok a za ním je také les vhodný k procházkám.

Sportoviště

V Divoké Šárce se nalézá přírodní koupaliště Divoká Šárka, dále je zde také Koupaliště Džbán. Je zde terén pro cyklistiku, plánuje se vybudování hned tří cyklotras. Jedná se o trasu Gabrielka – sv. Juliana, Pohádka-Tuchoměřická a Nebušice-Přední Kopanina. Bowling si můžete zahrát v Burger Baru na Nebušické ulici, kde jsou k dispozici dvě bowlingové dráhy. Kromě toho v Nebušicích funguje florbalový oddíl a také fotbalový oddíl v rámci TJ Sokola Nebušice v Koncové ulici. Dále zde můžete využít Školu bojových umění judo a Fujitsu, která funguje v tělocvičně základní školy v Nebušické ulici. V Nebušicích se nachází i Tenis centrum Mandlík v tělocvičně ZŠ v nebušivé ulici.

Radnice, zdravotnická střediska, školy

Úřad Městské části Praha Nebušice má svoji budovu v Nebušicích v ulici K Vizerce. Úřední hodiny má vždy v pondělí od 8.00 do 12.00 hodin a potom od 13.00 do 18.00 hodin a dále ve středu od 8.00 do 12.00 hodin a od 13.00 do 16.30 hodin. V ulici Nad Želivkou najdete mateřskou školu, základní škola se nalézá v Nebušické ulici. Dále je zde International School of Prague, což je soukromá základní a střední škola. Sídlí zde tedy jedna mateřská škola, dvě základní školy, z toho jedna soukromá a dále jedna střední škola. Pokud jde o zdravotnická zařízení, praktický lékař pro dospělé sídlí přímo v Nebušicích v ulici K Šedivce, praktický lékař pro děti v ulici K Vizerce, dále je blízko soukromá klinika Canadian Medicak Care ve Veleslavínské ulici

Nákupní možnosti

Pro nákupy potravin můžete v Nebušicích využít supermarket Albert na Nebušické ulici. Dobře dostupné je také obchodní centrum Šestka ve Fajtlově ulici nedaleko ruzyňského letiště. Tam můžete nakoupit rozmanitý sortiment zboží včetně například oděvů a elektroniky. Jiné možnosti k nákupům najdete v blízkosti na Evropské třídě v Dejvicích (supermarket Billa).

Doprava

Do Nebušic zajišťují městskou dopravu autobusy. Jde o linky číslo 116, 161 a 312, 316 a 356. Linka číslo 116 jezdí z Dejvické z konečné metra do Nebušic, ale jezdí přes Podbabu a Šárecké údolí. Dále linka 161 jezdí z Bořislavky do Nebušic. Dále je zde linka 312, která spojuje Bořislavku a Tuchoměřice komerční zónu. Linka číslo 316 jezdí z Bořislavky do Kralup nad Vltavou a konečně linka 356 z Bořislavky do Statenic. Celkem 8 minut autem je to také z Nebušic na ruzyňské letiště.