Složitá úloha developerů je v dnešní době ještě náročnější
Pozice developera je neodmyslitelně spojena s velkým množstvím rizik, která nese tradičně od stádia plánování, až po samotné předávání klíčů klientům. Tento proces přitom často přesáhne i desítku let. Během této doby musí developeři ustát řadu změn na trhu realit, stavebnictví i bankovnictví – a právě tyto sektory aktuálně procházejí doslova turbulentními změnami.
„Aktuálně dramaticky vzrostly ceny stavebních materiálů i prací, extrémně drahé je i financování prostřednictvím bank. Když k tomu připočteme složité podmínky pro získávání hypoték u klientů a celkovou inflaci, developeři rozhodně nejsou v jednoduché situaci. Většina z nich jednoznačně ještě před pár lety předpokládala úplně jiný vývoj trhu,“ říká Karina Tochtarová z nemovitostního fondu VERTEX FUND.
Pro většinu z nich by ale zároveň současná situace neměla znamenat existenční ohrožení. „Situace developerů opravdu není jednoduchá, přijali na sebe riziko na dobu několika let, a jsou pod tlakem v mnoha ohledech. Většina zkušených developerů ale i s rozličnými úskalími počítá a má své smlouvy postaveny tak, aby i tyto složité situace ekonomicky ustála,“ dodává Karina Tochtarová s tím, že daní za zajištění této stability a spolehlivosti firem jsou často smlouvy, které klienti mohou považovat za nevýhodné či jednostranné.
„Pokud má klient pocit nejistoty, nejvhodnější je zvolit spolupráci s developerem, který využívá bankovní financování. Aktuální drahé sazby úvěrů se sice promítnou do kupní ceny nemovitosti, je to ale jednoznačně nejbezpečnější volba. Finance jdou v takovém případě vždy na blokovaný účet a uvolňují se až po splnění stanovených podmínek,“ vysvětluje Tochtarová, podle které aktuální vývoj developerského trhu směřuje stále více k proklientskému přístupu, důrazu na kvalitu, inovace, estetiku nebo i individuální požadavky. „Ustupuje doba, kdy cokoliv, co developer postaví, se prodá. Klienti chtějí hezké nemovitosti, chtějí kvalitu, zajímají se o moderní technologie i ekologii, o což usiluje i náš nemovitostní fond,“ prozrazuje Tochtarová.
Pokud jde o právní a smluvní podmínky, výrazně odlišná je situace při rekonstrukcích a modernizacích. „Pokud developer rekonstruuje stávající nemovitost, podmínky jsou pro něj daleko příznivější – prodává byt či dům tak, jak je, a nenese za něj žádnou další odpovědnost ani nenabízí záruky.“
"Pro náš nemovitostní fond sháníme proto ke koupi hotely, ubytovací zařízení a jiné činžovní domy s malometrážnimi jednotkami pro další re-development či společný development. Nabídky je možné směrovat na koordinator@vertexfund.cz," dodává Tochtarová.
Foto: Karina Tochtarová z nemovitostního fondu VERTEX FUND