Současné nové byty jsou pro mnoho lidí finančně nedostupné
Ačkoliv mnozí odborníci neustále zmiňují, že současný realitní trh nabízí obrovské množství bytů a domů, rozhodně to neznamená, že si je mohou současní obyvatelé naší země dovolit. A to vzhledem k jejich nízkým příjmům, kvůli kterým nemají možnost ani hypoték, ani možnost placení často drahých nájmů. Skvělým příkladem je třeba bydlení v Praze, kde sice není nouze o desítky nových developerských projektů, ale ty nejčastěji počítají s nutností koupě.
Nájemní byty zkrátka nejsou
Zatímco starší generace pamatují situace, kdy byl v naší zemi samozřejmostí nájemní byt, dnes je situace zcela jiná, a to o mnoho horší. Nájemní byty zkrátka nejsou, a tak se již zmíněné bydlení v Praze může stát pro mnohé noční můrou. A to proto, že právě do hlavního města byli nuceni odejít za prací. A podobná je situace i v celé řadě dalších velkých, hlavně krajských měst.
Náklady na bydlení rok od roku stoupají
Pokud bychom měli být skutečně konkrétní a odrazit se od statistiky z posledních let, tak možnost bydlet v Praze má pouze ten, který je schopen vydat měsíčně 10 – 15 tisíc korun, jelikož tolik jsou průměrné náklady na měsíc života v pronajatém bytě. A to je v porovnání s průměrnou mzdou velmi vysoké číslo, ze kterého lze spočítat, že náklady na bydlení činí více než 30% všech výdajů. A to je alarmující číslo.
Sociální byty mohou být řešením
Ačkoliv daná situace vypadá v tomto směru velmi špatně, přece jenom existuje řešení, které mohou přinést takzvané sociální byty. Jsou to ty, kde je nájemné určováno nikoliv podle zákonů trhu, ale podle příjmům celé domácnosti. A dle průzkumů by právě takové bydlení v Praze mnoho lidí uvítalo, a to hlavně místo dnes předražených developerských projektů, které cílí výhradně na nejbohatší vrstvy obyvatel, čemuž odpovídají jak lokality, tak celkové koncepce.
Ceny bytů se za posledních 25 let nepoměrně zvýšily
Není to ale pouze jenom nájemné, které mnoho lidí odrazuje od toho, proč bydlet v Praze. Jsou to i ceny bytů v případě koupě. Pro konkrétní pohled na danou situaci je třeba podívat se do minulosti, a to na ceny stavebních prací. Ty jsou dnes pětinásobně dražší, což by vzhledem k vyšším výplatám mohlo být akceptovatelné. Ceny bytů se ale oproti minulosti nezvedly pětinásobně, ale patnáctinásobně. Převedeme-li daný příklad na konkrétní čísla, tak v roce 1989 stál byt 180 tisíc, a vzhledem k zmíněnému zdražení by dnes mělo stát bydlení v Praze zhruba pod jeden milion korun. Jak ale mnohé developerské projekty v Praze ukazují, málokde se cena dostane pod 3.
Stát by měl zakročit
Po čem v souvislosti s touto situací mnozí velmi často volají, to je stát, který by měl zakročit a měl by umožnit lidem s nižším příjmem, aby měli i odpovídající bydlení, s regulovaným nájemným, s maximem 50 korun za čtverečný metr. Poté už bydlet v Praze, ale i v dalších větších městech nebude pro mnoho obyvatel problém.