Volné finanční prostředky se globálně investují do nemovitostí. Česko není výjimkou
Světové ekonomiky se z důvodu současné ekonomické recese nebývale zadlužují. Pravděpodobnost, že se inflace v budoucnu výrazně zvýší je stále pravděpodobnější. Volný kapitál se globálně investuje do nemovitostí, které jsou staletími prověřený uchovatel hodnoty v době krize.
Pokles investic do nemovitostí v prvním kvartálu dramaticky klesl
Nacházíme se v recesi, která zřejmě ještě nějakou dobu potrvá, ale ceny nemovitostí ve všech vyspělých ekonomikách rostou. Důvodem je mimo jiné snaha lidí i společností ochránit volný kapitál. Přesto hodnota investic do nemovitostí v Česku v prvním čtvrtletí letošního roku klesla o 80 %. Důvodem je velice nízká nabídka. V nemovitostním trhu se proto pohybují především malí investoři.
Nemovitosti jako uchovatel hodnoty v době krize
V Praze vzrostly ceny nových bytů za první čtvrtletí letošního roku o 5,5 %. Metr čtvereční se tak prodával za 112 233 korun. Celkem se prodalo se 2100 bytů, což je nejvíce za posledních 10 let. Téměř polovinu bytů skoupili drobní investoři.
Investiční nemovitost je v současné době prakticky jedinou možností jak bezpečně a výhodně zhodnotit volné finanční prostředky. Tradiční finanční produkty buď neposkytují žádný reálný výnos, a pokud ano, jsou vysoce rizikové.
Díky zlevnění nájmů klesá výnosnost investičních nemovitostí
Z důvodu téměř neexistujícího turistickému ruchu se výnosnost nemovitostí na pronájem snižuje. Důvodem jsou byty původně určené ke krátkodobému pronájmu prostřednictvím platforem jako je Airbnb, které se objevily na trhu dlouhodobých pronájmů a způsobily výrazný pokles cen nájemného.
Například nájemné u nejoblíbenější dispozice 2+kk v Praze kleslo v prvním kvartále meziročně o téměř 16 % na 14 000 korun měsíčně. V Brně, druhém největším městě Česka byl pokles mnohem nižší, pouze o 2,9 %. Z větších měst se se cena nájemného výrazněji snížila například v Ostravě (o 9,5 %) a Plzni (o 8,7 %).
Jelikož se vlastní bydlení díky rychle rostoucím cenám nemovitostí stává méně dostupné pro stále více lidí, schválila vláda novou koncepci bytové politiky, která má zvýšit zájem o družstevní a nájemní bydlení.
Některým společnostem se větší investice do nemovitostí v tuzemsku přece jen podařily
Například firma AFI Europe koupila od britské společnosti Tristan za 66,5 milionu eur kancelářské prostory v centru Avenir Business Park v Radlické ulici v Praze 5.
Společnost PSN zase získala za 870 milionů korun pozemek bývalého Transgasu v lukrativní pražské lokalitě na rozhraní Vinohrad a Václavského náměstí.
České společnosti investují i na zahraničních trzích
Společnost PPF Real Estate Holding realizovala svůj první nákup realit v USA. Za kancelářský komplex Mansell Overlook zaplatila v přepočtu 2,1 miliardy korun.
CPI Property Group Radovana Vítka zase investovala 1,5 miliardy korun do výškové budovy v atraktivní části Londýna.
zdroj: stavebni-forum.cz