Novostavby a nové byty Bubeneč, developerské projekty Bubeneč
10.10.2024 | Sky City Villas: v prodeji jsou vily na Praze 4 |
9.10.2024 | Klecanská alej: v prodeji jsou byty a RD v okrese Praha-východ |
8.10.2024 | Vyšehrad 612: v prodeji jsou byty na Praze 4 |
7.10.2024 | Duo Hlubočepy: v prodeji jsou byty na Praze 5 |
6.10.2024 | Hagibor: byl spuštěn prodej bytů v etapě Kappa |
Čtvrť a její charakteristika
Na levém břehu Vltavy se na severozápadě metropole v městské části Praha 6 a částečně i v Praze 7 nalézá čtvrť zvaná Bubeneč. Spadá pod něj kromě vlastní bubenečské výstavby také Císařský ostrov, Stromovka, tedy někdejší Královská obora a navíc ještě Výstaviště, které leží už na území hraničícím s Holešovicemi. Bubeneč zahrnuje část Vítězného náměstí a také stadion fotbalové Sparty. Pod Prahu 7 patří hlavně nezastavěná část, a sice především Stromovka. Žije zde 21 tisíc obyvatel a městská část se rozkládá na území 444 ha. Bubeneč sousedí s Trojou, Holešovicemi, Hradčany, Dejvice a Sedlcem. Jde z velké části o vilovou čtvrť budovanou už od 2. poloviny 19. století, okraj čtvrti potom tvoří obytné domy stavěné od 20. let 20. století. Sever je průmyslový.
Kulturní památky
V Bubenči narazíte na celou řadu historických památek. Protože zde různé významné osobnosti české kultury, rodily se zde už v 19. Století významné vily, které dnes patří ke chráněným kulturním památkám. Jde například o Suchardovu vilu s ateliérem po slavném sochaři, kterou najdete na rohu ulic Suchardovy a Slavíčkovy. Dále třeba Lannovu vilu na rohu ulic Pelléova a V sadech. Další chráněné budovy jsou zde například budova dnešního Velvyslanectví Nizozemského království v Gotthardské ulici. Z domů patří mezi zajímavé stavby například současná Vojenský zeměpisný ústav v Rooseveltově ulici. Také radnice a škola na Krupkově náměstí stojí za pozornost, rovněž zde stojí i kostel svatého Gottharda. Nalézá se zde ovšem i jedna velice významná technická památka, a sice Čistírna odpadních vod v Papírenské ulici. Neméně pozoruhodný je i bubenečský viadukt u ulice Podbabská, Ve struhách a Papírenská. Další památkou je průmyslový palác vybudovaný na východě Stromovky v roce 1891. Sloužil k uspořádání Jubilejní průmyslové výstavy.
Zábava
Pokud jde o zábavu, výhodou Bubenče je, že do centra je to kousek. Metrem ze stanice Dejvická jste za 10 minut centru města na Václavském náměstí, kde najdete třeba kino Blaník nebo Lucerna, z divadel například Rokoko či ABC nebo Palace. Bubeneč přímo sousedí s Hradčany, takže na prohlídku Pražského hradu a výstav, které se v jeho areálu konají, se dostanete za 15 minut tramvají číslo 22, na kterou přejdete pěšky na Hradčanské. Nejbližší kino se nachází na Ořechovce ve Střešovicích. Přímo v katastru Bubenče sice není žádné divadlo, ale v sousedních Dejvicích narazíte na Dejvické divadlo v Zelené ulici, dále se v Dejvické ulici kousek od Vítězného náměstí nalézá Divadlo Semafor a Divadlo Spejbla a Hurvínka.
Příroda
Přírodu v Bubenči zastupuje především Stromovka, tedy bývalá Královská obora, jejíž počátky sahají až od období vlády českého krále Přemysla Otakara II. ve 13. století. Právě on se stal jejím zakladatelem. Stromovku si později oblíbil například císař Rudolf II. v 16. Století, který zde nechal vybudovat tzv. Rudolfovu štolu, která oboru propojuje s řekou Vltavou. Stával zde z jeho doby také tzv. Císařský mlýn, ovšem dnes z něj zbývá už jenom torzo. Na konci 17. století zde vznikl i objekt Šlechtovy restaurace. Už od dob Přemysla Otakara II. tu stával letohrádek, kterému se dnes říká místodržitelský, protože patřil v 19. století zemským místodržitelům. Od roku 1804 se obora stala V současnosti je Stromovka jedním z nejvýznamnějších parků. Nachází se zde travnaté plochy, rybníky, zalesněné plochy. Je centrem pro procházky.
Sportoviště
Nejznámějším a nejvýznamnějším sportovištěm v Bubenči je samozřejmě fotbalový stadion Sparty Praha, který má své sídlo v ulici Milady Horákové na Letné. V Mařákově ulici se pak nalézá SK Boxing, škola bojových umění. V Korunovační ulici se pak nachází Aikido Centrum Fudoshin, v tomto případě jde také o školu bojových umění. Do třetice je škola bojových umění i v Mlýnské ulici, nazývá se Plující oblaka, jde o Českou asociaci Wudangkungfu o.s. Přímo u Stromovky se v ulici Za císařským mlýnem nalézá Centrum sportu Ministerstva vnitra ČR, Hala Otakara Jandery a Tenisový klub Sparta Praha. V ulici U Studánky sídlí balanace pilatek, studio zaměřené na cvičení pilatek. Kulečník si můžete zahrát v nočním klubu Akademie Billiard Club ve Šmeralově ulici.
Radnice, zdravotnická střediska, školy
Úřad městské části Praha 6 najdete na ulici Čs. armády. Pokud sem potřebujete zajít, úřední hodiny jsou zde každé pondělí a středu, a to od 8.00 do 18.00. Nejbližším zdravotnickým zařízením se zázemím všeobecných lékařů je poliklinika sídlící na Vítězném náměstí, která jde společná pro obyvatele Bubenče i Dejvic. Kromě praktických lékařů zde najdete i některé odborné ambulance. Mateřské školy zde najdete v ulicích Janákova, Terronská, Juarézova, Charlese De Gaulla, Náměstí Svobody, tedy pět veřejných školek a dále narazíte na dvě soukromé školky Riverside School-Early Years v Chittussiho ulici a Bumble Bee v Bubenečské ulici. Základní školy zde sídlí v ulici Antonína Čermáka, Rooseveltově, kde je základní škola speciální a praktická, na Náměstí Svobody jsou hned dvě ZŠ, z toho jedna s názvem ZŠ Emy Destinnové. Tyto dvě školy jsou na rozhraní Dejvic a Bubenče. Dále ještě základní škola v Korunovační ulici. Celkem jde tedy o pět základních škol. Kromě toho v katastru Bubenče narazíte i na jednu střední školu, a sice Obchodní akademii se sídlem na Krupkově náměstí.
Nákupní možnosti
Pokud jde o nákupní možnosti na území Bubenče, jejich jádro tvoří Kaufland v ulici Podbabská. Další dobře dostupný supermarket je Tesco Expres u stanice metra Hradčanská. Na ulici Jugoslávských Partyzánů v části, která patří už do sousedních Dejvic, v areálu patřícím vysokým školám býval supermarket Billa, který je ale bohužel zrušený. Tím se sice nákupní možnosti obyvatel Bubenče snížily, ale částečně je kompenzuje právě už zmiňovaný Kaufland a také Eso market na ulici Jugoslávských partyzánům, což je o něco větší samoobsluha. Kromě toho je také supermarket Albert na ulici Československé armády.
Doprava
Dopravní dostupnost Bubenče zajišťuje hlavně metro linky A, konkrétně stanice Dejvická, která před prodloužením linky k Nemocnici Motol bývala dlouhá léta konečnou stanicí této trasy. Od Hradčanské a Prašného mostu na Dejvickou míří několik tramvajových linek. Dvě z nich, linky 8 a 20 pokračují dále směrem do Bubenče, kde mají konečnou u Nádraží Podbaba. Linka číslo 8 sem jezdí z konečné z Urxovy, linka číslo 20 ze Sídliště Barrandov. Od stanice Dejvická odjíždějí další autobusy. Ve stanici Čínská, která je na ulici Jugoslávský partyzánů staví následující autobusy vyjíždějící z Dejvické, a sice linky číslo 107, 116, 147, 160 a 340 a 355. Linka 107 míří do Suchdola, linka 147 na Výhledy, linka 116 do Nebušic. Autobus číslo 340 potom jezdí do Roztok a na Levý Hradec, linka 355 do Únětic. Kromě toho čtvrť křižuje autobusová 131, která odjíždí od stanice metra Hradčanská a po okružní jízdě Bubenčem se k ní zase zpátky vrací. Silniční dopravu zajišťuje třída Jugoslávských partyzánů a navazující Podbabská. Auta odsud vyjíždí směrem na Roztoky a Levý Hradec a dále na Kralupy nad Vltavou. Bubenčem na okraji Stromovky také vede železniční trať, ovšem nádraží Praha-Bubeneč už je dnes zrušené, vlaky z Libně a Holešovic směrem na Roztoky a Kralupy nad Vltavou tudy jenom projíždějí a nestaví.