Banner Branding Banner Branding https://novostavby.com/ - Skanska ČEK

Realitní zprávy

21.5.2024

Žižkovské zahrady: v prodeji jsou byty na Praze 3

20.5.2024

U Práčského dvora: v prodeji jsou byty v pražkých Záběhlicích

18.5.2024

Rezidence Laurová: v prodeji jsou byty na Praze 5

15.5.2024

Pozemky Nedomice: v prodeji jsou pozemky ke stavbě RD ve Středočeském kraji

14.5.2024

Slezská Lofts: v prodeji jsou byty na pražských Vinohradech

Více aktualit

Zjistěte, jaké byty Horní Počernice právě nabízí v našem přehledném seznamu novostaveb a developerských projektů.

Zobrazeny všechny 4 výsledky
Seřadit podle:
Všechny doporučené developerské projekty

Čtvrť a její charakteristika

Na území Prahy 9 se nachází městská čtvrť Horní Počernice. Jde o správní obvod Praha 20. Tato část města leží na východě Prahy u silnice směřující na Poděbrady. Rozkládá se na ploše 1695 ha. Žije zde 15,2 tisíce obyvatel. S Horními Počernicemi sousedí Klánovice, Běchovice, Dolní Počernice, Černý Most a Satalice. Jedná se o obec, která byla k území Prahy připojena teprve v roce 1974. Charakterizuje ji především velké množství rodinných domků, stavby zde stále přibývají. Pod Horní Počernice spadají také Chvaly, osady Čertousy a Xaverov. Ani v současnosti není možné už přesně definovat, kde končí Počernice a začínají tyto osady, protože při spojování prakticky došlo ke smazání těchto hranic.

Kulturní památky

Na území Horních Počernic se nalézá řada kulturních památek včetně významnějších staveb. Zřejmě nejvýznamnější je Chvalský zámek nacházející se v ulici Na Chvalské tvrzi. Původně se jedná o gotickou tvrz, která ovšem byla několikrát přestavována. Mezi další památky se řadí kostel svaté Ludmily, který bezprostředně souvisí s chvalskou tvrzí, najdete ho ve stejné ulici, nalepený přímo na ní. Dále v Horních Počernicích najdete statek ve Stoliňské ulici, barokní výklenkovou kapličku Panny Marie v prostorách před Stoliňskou ulicí, kapličku svatého Antonína na Křovinově náměstí, bránu před Stoliňskou ulicí, zámek Čertousy, Vodárenskou věž Káranského vodovodu a také památníky k uctění památky obětí 1. a 2. světové války. V Bártově ulici se nalézá dnes již velmi zchátralý zámek Čertousy, který je ale nepřístupný. Původně v těchto místech stávala barokní tvrz, která ovšem zanikla a na jejím místě někdy v 18. století vznikl barokní zámeček, u něhož na západě býval anglický park.

Zábava

Z příležitostí k zábavě můžeme na prvním místě jmenovat Chvalský zámek, v jehož útrobách se nalézá expozice obrazů, grafik a mnoha dalších předmětů pocházejících z pozůstalosti akademické malířky Ludmily Jiřincové. Kromě toho se zde v zámku pravidelně pořádají různé krátkodobě výstavy s výtvarnou tématikou, ale také nejrůznější společenské akce včetně těch pro rodiny s dětmi. Objekt vlastní městská část Horní Počernice. Spoustu různých kurzů a volnočasových aktivit pořádá Dům dětí a mládeže v Ratibořické ulici, aktivitou hýří i MUM rodinné centrum v ulici v Mezilesí. Různé programy přináší i Kulturní centrum „Domeček“ ve Votuzské ulici. Nechybí Místní veřejná knihovna Horní Počernice a také Divadlo Horní Počernice, které vzniklo přestavbou původního kina. Knihovna nabízí svým čtenářům služby v Náchodské ulici, divadlo hraje ve Votuzské ulici. V prostorách divadla se konají různá zájezdová představení. Nejbližší kino je CineStar na Černém Mostě. Městská knihovna v Praze má svoji pobočku v Dolních Počernicích, a sice na ulici Národních hrdinů. Spoustu pohybu a inspirace pro dětskou hru a zábavu nabízí centrum Dětská zahrada v Prachovské ulici.

Příroda

Vzhledem k tomu, že Horní Počernice tvoří okraj Prahy, najdete zde dost zeleně. Příjemnou lokalitu k procházkám a výletům představuje Chvalský lom v uličce Ve Zliči. V lomu se během 19. století těžil pískovec. Vyskytuje se zde řada rostlin a vzácný pták břehule říční. Lom dnes využívá většinou skautský oddíl jako svoji základnu. Dále za pozornost rozhodně stojí rybník Starák, který v létě zdobí svými žlutými květy a zelenými lístky vzácný plavín štítnatý. Rybník je situován na malém náměstí sestávajícím z ulic Harcovská a Rašínská. Zároveň rybník slouží i k chovu ryb, především kaprů. Jižně od Božanovské ulice se nalézá pro změnu lužní les. V tomto lužním lese najdete spoustu různých ptáků Je zde i Xaverovský háj a park nacházející se u zámku v nedalekých Dolních Počernicích. Xaverovský háj nabízí prakticky 100 ha zalesněné plochy. U břehu Počernických rybníků najdete staré vrby, je tu také řadu ptáků i lesní zvěř včetně kuny, lasice nebo lišky. Park v Dolních Počernicích je nedávno rozsáhle renovovaný. Uvidíte v něm i přírodní amfiteátr užívaný ke koncertním a divadelním představením. Park se dělí podle svého charakteru na francouzskou a anglickou část. K příjemné procházce svádí i Velký počernický rybník, který je největší v Praze a nachází se u Dolních Počernic. Jeho historie začíná ve 14.-15. století. Zázemí pro relaxaci a procházky nabízí také park U Čeňků. Příjemné je i zahradní centrum v ulici U Županských.

Sportoviště

Sport a sportoviště zde zastupuje Sokol Horní Počernice. Zájemce o kopanou jistě uspokojí fotbal SC Xaverov Horní Počernice. Pobyt v přírodě a zálesáctví nabízí Oheň-27. Skautské středisko Horní Počernice. Kromě toho zde funguje také mládežnická florbalový tým Horse Power. Parkm Čeňku bude nabízet tenisové kurty. Božanovská ulice vám nabídne areál Tenis Xaverov s několika kurty, kde si můžete zahrát tenisovou hru. V nedalekých Dolních Počernicích se v ulici Národních hrdinů nalézají Lázně U Hastramana, kde se dají vyzkoušet různé druhy masáží. Také je zde Golf Resort Black Bridge. Rovněž v ulici Národních hrdinů narazíte na moderní fotbalové hřiště. V Pilské ulici objevíte Hummer fight club, tělocvičnu a sportovní halu. SK Xaverov Horní Počernice nabízí v Božanovské ulici stadion k širšímu využití. Ve Štverákově ulici funguje Kickobox klub KOSAGYM. Na adrese Jasenná ulice si můžete zaplavat v bazénu v areálu Green Lion. Posilovna Pulse Fitness sídlí na Náchodské ulici. V ulici Lipí můžete využít velké bowlingové centrum a kuželnu Bowling U pekaře. Milovníky velkých terénních aut a jízdy v nich zcela určitě nadchne Hummer centrum v Olomoucké ulici. Ulice Ve žlíbku pro změnu ukrývá saunu Trend Plus, která nadchne milovníky této činnosti. Praga Arena, okruh pro motokáry, stojí na ulici Jiřího ze Vtelna.

Radnice, zdravotnická střediska, školy

Úřad městské části Praha 20, tedy Horních Počernic, se nalézá v Jívanské ulici. Úřední hodiny pro návštěvníky se vymezují na pondělí a středu od 7.30 do 12.00 a 13.00 až 18.00 a také pátek od 7.30 do 11.00 hodin. Zdravotní středisko, které zajišťuje plnou péči o obyvatele Horních Počernic, najdete v ulici Lhotská. Naleznete zde mateřské školy U Rybníčku v Křovinově náměstí, v ulicích Chodovická a Spojenců. Nechybí ani mateřská škola speciální v Bártlově ulici. Jsou zde i soukromé mateřské školy, a to IQ school, která se nalézá v Krčínské ulici, dále Školička Kostička v Šanovské ulici a také V mechu a kapradí škola a školka Hájenka v ulici Národních hrdinů, ta ovšem spadá už do Dolních Počernic. Celkem jde o sedm mateřských škol. Dále tu sídlí základní školy v ulicích Ratibořická, Stoliňská, Spojenců, kde jsou ovšem jenom třídy prvního stupně a dále fakultní základní škola Chodovická. Kromě toho je zde i základní škola praktická a základní škola speciální Praha 9 v Bártlově ulici a také základní umělecká škola v Ratibořícké ulici. Dále ZŠ na ulici Národních hrdinů, ale ta také spadá spíše do Dolních Počernic. Celkem to máme devět základních škol. Ze středních škol zde najdete Střední odbornou školu pro administrativu Evropské unie v ulici Lipí.

Nákupní možnosti

Nezapomíná se zde samozřejmě ani na nákupní možnosti. Poskytuje je například Penny Market na Náchodské ulici a dále také Lidl na Hartenberské ulici. V sousedních Dolních Počernicích se Českobrodské ulici rozkládá také supermarket Billa. Nedaleko je nákupní centrum Letňany, které nabízí nejenom supermarket, ale i velice širokou paletu dalších obchodů od módy a obuvi až po elektroniku.Na obchodní centrum narazíte také hned u metra, konkrétně u konečné linky B Černý Most.

Doprava

Horní Počernice sice jsou okrajovou čtvrtí, ale dopravní spojení s centrem Prahy zde funguje velice dobře. Lze zde velice dobře kombinovat autobusové linky MHD, které zpravidla končí u metra. Jedná se o stanici metra Černý Most, která je zde konečnou stanicí linky metra B. O které linky autobusů se jedná? Jde především o linku 220, která odjíždí z Černého Mostu, projíždí Horními Počernicemi a vrací se zpět na Černý Most. Další linkou je 221, která jezdí z Čertous k nádraží Horní Počernice přes Chvaly opět na Černý Most. Mezi konečnou Ratibořická, Černým Mostem a Depem Hostivař, kde končí linka metra A jezdí autobus číslo 223. Klánovice, Xaverov a Černý Most propojuje linka číslo 261. Nádraží Uhříněves, Běchovice, Nádraží Horní Počernice, Letňany, tedy metro C a OC Čakovice propojuje autobus číslo 269. Bus číslo 273 propojuje konečnou Ve Zlíbku, Černý Most a Hloubětínskou. Linka číslo 296 jezdí od nádraží Horní Počernice přes Černý Most na Háje. Je zde i linka 303 z Říčan na Černý Most, 304 z Úval na Černý Most, 344 z Horoušan k Černéum Mostu, 353 ze Svémyslic na Černý Most, 354 z Nehvizd na Černý Most a 398 z Poděbrad u železniční stanice na Černý Most. Kromě toho se v katastru Horních Počernic nalézá už zmiňované vlakové nádraží, odkud jezdí vlaky v jednom směru na pražské Masarykovo nádraží a také na Hlavní nádraží. Ve druhém směru míří železniční soupravy na Kolín, do Milovic a do Čelákovic. Silniční doprava je zde také velice dobře zorganizována, Náchodskou silnicí se dostanete k nájezdu na Pražský okruh.