Banner Branding Banner Branding https://novostavby.com/ - Skanska ČEK
05.12.2023

Rezidence Odra: byl zahájen prodej bytů na Praze 8

02.12.2023

Nová Waltrovka: v prodeji jsou byty na Praze 5

24.11.2023

Garden Living: v prodeji jsou byty na Praze 9

24.11.2023

Zelený Chodovec: v prodeji jsou byty na Praze 10

23.11.2023

Rezidence Blízká: v prodeji jsou byty v pražském Karlíně

Více aktualit
Všechny doporučené developerské projekty

Čtvrť a její charakteristika

Na mapě Prahy na severovýchodě najdete Kbely, městskou čtvrť, která spadá pod městský obvod Praha 9 a správní obvod, tedy pověřený úřad Praha 19. Katastrální území se rozkládá na ploše 599 ha a žije zde v současnosti 6,9 tisíc obyvatel. Kbely obklopuje z východu Vinoř a Satalice, z jihu Hloubětín, ze západu Vysočany a Letňany, ze severu Čakovice. Původně okrajová čtvrť se začala na konci 20. století a v posledních letech výrazně rozrůstat. Rodí se zde nová zástavba.

Kulturní památky

Najdete zde velmi zajímavé historické památky. V porovnání s ostatními městskými čtvrtěmi jich sice není mnoho, ale to jsou zajímavější a cennější. Věnujte pozornost především osmi výklenkovým kaplím, které byly na kbelském území vybudovány v letech 1674–1690. Jedná se o takzvanou Svatou cestu z Prahy do Staré Boleslavi. Proč kaple vznikly právě tady? Odpověď je velice jednoduchá. Právě těmito místy mělo údajně cestovat tělo knížete svatého Václava buď 4. března 938 ze Staré Boleslavi na Pražský hrad. Čtyři z těchto kaplí se v letech 2012–2014 dočkaly informačních tabulí pro turisty, které se staly součástí naučné stezky. Ovšem dvě kaple z osmi kaplí bohužel nepřečkaly období normalizace v 70. letech 20. století a již v roce 1970 došlo k jejich stržení. Kromě toho technicky orientovaní nadšenci si v Kbelích jistě velice rádi prohlédnou Letiště Praha-Kbely. Mezi pravidelné návštěvníky tohoto letiště dokonce v období let 1921–1931 patřil Tomáš Garrigue Masaryk. Milovníky historie jistě zaujme informace, že právě s touto čtvrtí jsou spjaty počátky jednoho z moderních médií 20. století, a sice rozhlasového vysílání. Ve stanu ve Kbelích totiž 18. května 1923 úplně poprvé vysílal Československý rozhlas – Radiojournal. Jedná se o vůbec úplně první vysílání rozhlasu na našem území.

Zábava

Pokud jde o zábavu, ve Kbelích se nudit rozhodně nebudete. Jde o velmi zajímavou lokalitu hlavně pro milovníky techniky a dopravních prostředků. Najdete zde Letecké muzeum Kbely, které tvoří součást Vojenského historického ústavu Praha. Založeno zde bylo už roku 1968, a to přímo v samotném areálu historického vojenského letiště Praha-Kbely. Přičemž kbelské letiště je historicky vůbec první základnou, která byla budována po roce 1918, kdy vznikla nová Československá republika. První letouny se z plochy úplně nového letiště odlepily už v prosinci 1918. Nyní Letecké muzeum přechovává ve svých sbírkách celkem 2251 sbírkových předmětů, z toho celkem 275 připadá na letadla. Najde se zde vše, co je nějakým způsobem spojeno s letectvím, kosmonautikou, meteorologií a parašutismem. Řadu kulturních akcí nabízí Lidový dům Kbely v Toužimské ulici. Ve stejné ulici se nalézá Kulturní a rodinné centrum CoByDup. Dále o zábavu stará třeba L Bar v Semilské ulici. Knihovna Kbely má své sídlo v Semilské ulici.

Příroda

V popisované lokalitě zastupuje přírodu například Centrální park Kbely. Nalézá se kolem osy Vinořského potoka, který vytéká z horního rybníčka a teče dále přes park do jezírka. V parku se skrývá také amfiteátr nabízející návštěvníkům i posezení s krbem. Velmi blízko je rovněž Lesopark Letňany, který v podstatě přímo navazuje na Centrální park Kbely. Zmiňované lokality od sebe odděluje pouze železniční trať. Lesopark tvoří celková plocha 36 ha, na níž bylo v letech 2008-2012 vysázeno hodně stromů, dále zde byly také založeny louky. V průběhu roku 2009 tu byly vybudovány asfaltové cesty určené k procházkám nebo také k jízdě s kočárkem či na inline bruslích. Lesopark slouží k rekreaci místních obyvatel z širokého okolí.

Sportoviště

Zájemci o sportování v této čtvrti také rozhodně nepřijdou zkrátka. V Hornopočernické ulici má své působiště TJ Sokol Kbely. Nachází se zde sportovní hala a tělocvična. Můžete si zde zahrát basketbal, volejbal, zacvičit aerobik nebo také zahrát stolní tenis. Na Železnobrodské ulici sídli Spartak Kbely, zdejší fotbalový klub. Kromě toho můžete využívat na železnobrodské ulici i velké Fitness centrum nabízející rozsáhlou posilovnu pro veřejnost. Na stejné ulici je umístěno i hřiště pro pozemní hokej, které spadá pod už zmiňovaný Sokol Kbely. Nedaleké SportcentrumAvion v Tupolevově ulici v Letňanech nabízí tenisové a badmintonové kurty. V Satalicích v ulici U Arborky narazíte na Sportovní areál Satalice.

Radnice, zdravotnická střediska, školy

Úřad městské části Praha 19, kam Kbely patří, se nalézá v této čtvrti na adrese v Semilské ulici. Jestliže vás zajímají úřední hodiny, potom veřejnost má na úřad přístup každý den od pondělí do čtvrtka od 8.00 hodin do 12.00 hodin. V pondělí a ve středu také od 13.00 hodin do 17.3.0 hodin. V úterý a ve čtvrtek od 13.00 hodin do 15.00 hodin sem smějí pouze objednaní klienti. V pátek je přístup od 8.00 hodin do 14.00 hodin rovněž jenom pro předem objednané klienty. Na zdravotnické středisko s ordinacemi praktických lékařů narazíte v Bakovské ulici. Mateřská škola se zde nachází na ulici Letců. Jedná se o jednu školku, další školky se pak nacházejí v Letňanech, a sice MŠ generála Fajtla v Rychnovské ulici, dále v Dobratické a Příborské ulici. Nedaleko je i MŠ v ulici U obory v Satalicích a také MŠ v ulici Pod Krocínkou. Základní škola Praha-Kbely sídlí na Albrechtické ulici. Dvě ZŠ jsou potom v Letňanech, a sice ZŠ generála Fajtla v Rychnovské ulici a další ZŠ v Dobratické ulici.

Nákupní možnosti

Nechybí zde dostatek nákupních možností pro zdejší obyvatele. V Žacléřské ulici se nalézá supermarket řetězce Billa. Kromě toho je zde i řada obchodů konkurenčních řetězců, a sice prodejna Lidlu na Kolbenově ulici, další prodejnu Lidlu objevíte na Hartenberské ulici. Také se v katastru čtvrti nalézá Albert v ulici Pod Harfou. Výborně dostupné je rovněž nedávno vybudované Obchodní centrum Letňany, které nabízí nejenom obchody s potravinami, ale i módu, elektroniku a řadu dalšího zboží. V Čakovicích na Kostelecké ulici má své sídlo Globus.

Doprava

Metro sice přímo do Kbel nevede, ale nedaleko je konečná trasy C v Letňanech a je sem velmi dobré dopravní spojení. Řada autobusů směřujících do Kbel odjíždí z konečné metra v Letňanech, další potom ze stanice Palmovka na trase linky metra B, nebo také z Černého Mostu, který se rovněž nachází na trase linky metra B. Velice dobře jsou Kbely dosažitelné díky autobusové dopravě. Jezdí sem linky číslo 159, 185, 201, 202, 269 a dále příměstské linky 302, 376, 378 a 379. Linka číslo 159 jezdí z Nádraží Kbely na Náměstí Jiřího Berana. Linka číslo 185 míří z Palmovky k Vinořskému hřbitovu, linka číslo 201 z Nádraží v Holešovicích do Bakovské. Dále Kbely protíná trasa linky číslo 202 směřující z Polikliniky Mazurská na Černý Most, linka číslo 269 z Obchodního centra Čakovice na Černý Most. Příměstská linka číslo 302 jezdí z Palmovky do Přezletic na Kocandě, linka číslo 376 z Letňan do Brandýsa- Staré Boleslavi. Dále je zde linka číslo 378 z Letňan na Jenštejn a linka číslo 379 z Černého Mostu do Brandýsa- Staré Boleslavi. Pro automobilisty jsou zde důležitými dopravními tepnami ulice Semilská, Mladoboleslavská pro příjezd na Pražský okruh a v druhém směru výjezd ven z Prahy směrem na Mladou Boleslav a také Toužimská pro vjezd do Letňan. Kromě toho kolem Kbel vede železniční trať s číslem 070 směřující na Mladou Boleslav a dále na Turnov.

Máte zájem o přednostní nabídku rezidenčních novostaveb v Praze

Zařaďte se do neveřejné databáze investorů a dostávejte nabídky ještě před oficiálním zahájením prodeje. 

Exkluzivními nabídkami na nové pražské domovy! Připojte se teď a získávejte výhody:

  • 🏠 Exkluzivní přístup k nejlepším nabídkám na trhu
  • ⚡ Rychlý a jednoduchý proces připojení
  • 👀 První pohled na nové domovy v Praze

Chcete jako první objevovat nové domovy a získávat exkluzivní nabídky? Zadejte svůj e-mail a nezmeškejte příležitost!