Banner Branding Banner Branding https://novostavby.com/ - Lihovar Smíchov

Realitní zprávy

21.4.2024

Boleslavova 3: v prodeji jsou byty v pražských Nuslích

18.4.2024

Čtvrť Emila Kolbena: byl spuštěn prodej nové etapy projektu

17.4.2024

Tachovské náměstí 5: v prodeji jsou byty na pražském Žižkově

15.4.2024

Trio Radotín: byl zahájen prodej bytů na Praze 5

12.4.2024

Top rezidence Jenerálka: v prodeji jsou rodinné domy a vily na Praze 6

Více aktualit
Zobrazeny všechny 25 výsledky
Seřadit podle:
Všechny doporučené developerské projekty

Čtvrť a její charakteristika

Na Praze 5 v údolí Motolského potoka skrytého v trubkách se nachází katastrální území Košíře. Leží v západní části hlavního města. Své útočiště zde našlo 14,6 tisíc obyvatel a čtvrť má rozlohu 323 ha. Pokud jde o sousedy, na východní a severní straně Košíře je to Smíchov, na západě Motol, na jihu potom Radlice a Jinonice. Původně byly Košíře vesnicí, kterou obestíraly vinice, ovšem později sem pronikl i průmysl ze Smíchova. Údolí kolem motolského potoka se nyní skládá hlavně ze zástavby v podobě činžovních domů, svahy přitom obsadily především vily. Hlavní zástavba skončila ještě před 2. světovou válkou, proto se zde nerodila nová panelová výstavba, pouze s výjimkou několika panelových domů kolem Kavalírky. Ve 20. století se čtvrť rozrůstala, na jejím území také v období 50.–70. let 20. století vyrostly kryty pro komunistickou vládnoucí třídu. Ovšem v současnosti ve čtvrti probíhá další moderní výstavba.

Kulturní památky

Mezi košířské kulturní památky bezesporu patří funkcionalistický kostel svatého Jana Nepomuckého dostavěný v roce 1942. Stojí v ulicích Nepomucká a Píseckého. Další zajímavou stavbu tvoří někdejší Závody přístrojů automatizace (ZPA Košíře) a na Vidouli, nyní Areál Tellus. Kromě toho se v katastru Košíř nalézá také několik různých někdejších zemědělských usedlostí, například Šmukýřka (v ulici Na Šmukýřce), Turbová (v Jinonické ulici) Šalamounka (v ulici U Šalamounky), Kotlářka (stejnojmenná ulice) nebo Cibulka (ulice U Cibulky) či Bulovka (ulice Jinonická). Mimo to s Košířemi sousedí pozoruhodný Malostranský hřbitov, na kterém odpočívají některé významné historické osobnosti jako básník Karel Jaromír Erben a také hudební skladatel Václav Jan Tomášek. V ulicích U Tenisu, Hrozenkovská a Halenkovská se nachází také zbytky bývalého vodovodu města Košíř.

Zábava

Pokud jde o zábavu, i ta má v Košířích také svoji dlouhou tradici. Zdejší rodák režisér Karel Lamač v Košířích založil filmový ateliér Kavalírka, který byl druhým stálým a také plně vybaveným profesionálním filmovým studiem na československém území. Točily se zde hlavně němé filmy a hodně úspěšně konkurovaly společnosti AB, tedy barrandovským studiím. Ovšem když v roce 1929 došlo k požáru studia, už nebylo obnoveno. Vilu Turbová měl v letech 1938-1958 pronajatou malíř Jiří Tranka a zahrada v Jinonické ulici ho také inspirovala k jeho proslulé knize Zahrada. V současné Musílkově ulici býval Schmitzerův hostinec, kde už jako ochotník hrával herec Jiří Sovák (původním jménem Schmitzer). I dnes jsou Košíře spjaty s divadlem, protože v prostoru bývalého krytu na Plzeňské ulici získalo azyl Divadlo Orfeus. Na Plzeňské ulici také funguje Klub Biograf, bývalé kino Na Zámečnici. V současnosti je zde kulturní objekt s různým využitím, hraje se zde amatérské divadlo, pořádají koncerty, různé kulturní a společenské akce. V Musílkově ulici se nachází pobočka Městské knihovny, která nabízí své služby čtenářům.

Příroda

Zdejší obyvatelé si nemohou stěžovat na nedostatek zelených ploch. Hlavní oázou klidu a relaxace je přírodní park Košíře-Motol, kde se nachází také někdejší viniční usedlost Cibulka, podle ní se také lesopark mnohdy nazývá. Park se rozkládá na ploše 354 ha. Naleznete v něm hned tři významné přírodní památky, a sice přírodní památku Vidoule, Motolský ordovik a Kalvárii v Motole. Na Vidouli narazíte na jeden z nejvyšších pražských vrcholků se 371 metry nad mořem. Byla zde řada lomů a pískoven. V Motolském ordoviku objevíte velké naleziště trilobitů. Centrum parku tvoří lokalita Na Cibulce, kde je řada romantických staveb včetně kamenné rozhledny a památných stromů. V parku se skrývá také rybník-jezírko Pod Dianou-Cibulka.

Sportoviště

V Košířích si samozřejmě můžete také velice dobře zasportovat. Možnosti k pohybu nabízí TJ Sokol Praha-Košíře na Klamovce. V ulici V Stráni se nalézá tenisový kurt Tenis Cibulka. Další kurt potom najdete v ulici Na Výši, v tomto případě jde o Tenis Šmukýřka. Zázemí pro tenis je této čtvrti opravdu skvělé, v ulici Nad Hliníkem narazíte navíc i na tenisový klub VISTA resort & club. Ten sídlí přímo v parku Košíře-Motol. Ve Fabiánově ulici je Squashpark, sportovní hala a tělocvična, kde si můžete zahrát squash. Velká posilovna a fitness studio Holmes Place je výborně dostupná u metra u stanice Anděl. Relaxační centrum a bazén Homolka láká zájemce do Roentgenovy ulice. Na rohu ulic Beníškové a Na Pomezí stával bazén, ovšem na pozemky se vztahovaly restituční nároky, a proto byl uzavřen a následně stržen.

Radnice, zdravotnická střediska, školy

Radnice Prahy 5, kam spadají také Košíře, má své sídlo na Náměstí 14. října. Úřední hodiny jsou zde každé pondělí a středu od 8.00 do 18.00 hodin. Nejbližší velkou poliklinikou, která může zajistit zdravotní péči pro obyvatele Košíř, je Poliklinika Pod Marjánkou, druhým zdravotnickým zařízením potom také Městská poliklinika Praha ve Zvoníčkově ulici. V obou případech jde o polikliniky, kde narazíte jak na praktické lékaře, tak na specialisty. Mateřské školy najdete v ulici Beníškové, jedná se o MŠ Slunéčko, dále v ulici Pod Lipkami, Podbělohorské, Peroutkově a MŠ se speciálními třídami Duha v ulici Trojdílná. Nechybí ani soukromá mateřská škola Pro rodinu v ulici Pod radnicí. Další soukromou mateřskou školu objevíte v Přímé ulici, jedná se o MŠ Lipka. Celkem je zde sedm mateřských škol, z toho dvě soukromé. Základní školy se nalézají v Nepomucké, na Plzeňské ulici jsou hned dvě školy, další stojí v Beníškově a Weberově ulici, dále V Cibulkách. V Cibulkách se nachází také Základní škola praktická a Základní škola speciální. Najdeme zde rovněž Základní uměleckou školu v ulici Na Popelce. V ulici Pod radnicí, zde je soukromá základní škola pod hlavičkou centra Pro rodinu. Jde celkem o deset škol, z toho jedna umělecká, jedna speciální, jedna praktická a také jedna soukromá. Sídlí zde i dvě střední školy, tedy Gymnázium Nad Kavalírkou ve stejnojmenné ulici, dále soukromá Střední průmyslová škola dopravní na Plzeňské ulici. Vysoké školy zde nejsou žádné.

Nákupní možnosti

Nákupy zajišťuje například supermarket Albert na ulici U Šalamounky, dále je poměrně dobře dostupná i Billa v ulici 8. listopadu a Kaufland na Bělohorské ulici. Velmi dobře je odsud dostupné také obchodní centrum Nový Smíchov. Na Plzeňské ulici je také Albert, ale ten spadá do smíchovské části.

Doprava

Dopravní situaci v Košířích výrazně zlepšilo postavení tramvajové trati Anděl-Sídliště Řepy. Jezdí tudy tramvajové linky číslo 4, 9, 10 a 16. Linka číslo 4 spojuje Kotlářku s Kubánským náměstím, linka číslo 9 vede ze Spojovací na Sídliště Řepy. Linka číslo 10 jezdí ze Sídliště Řepy na Sídliště Ďáblice. Trasa linky číslo 16 míří z Lehovce na Sídliště Řepy. Nechybí také autobusová doprava. Velmi důležitá je hlavně linka číslo 123, která propojuje Na Knížecí a Šmukýřku a křižuje velkou část Košíř. Dále tudy jezdí autobus číslo 149, který míří z Dejvické na Bavorskou a konečně po Plzeňské jezdí i autobus číslo 167 mezi Na Knížecí a Vypichem. Okrajem čtvrti míří i železniční trať číslo 122, která zde má dvě zastávky, a sice Praha-Cibulka a Praha-Stodůlky. Velice důležitou silniční tepnou, která protíná Košíře, je ulice Plzeňská, která tvoří rozhraní Košíř a Smíchova. Další frekventovanou ulicí je také Vrchlického.

Máte zájem o přednostní nabídku rezidenčních novostaveb v Praze

Zařaďte se do neveřejné databáze investorů a dostávejte nabídky ještě před oficiálním zahájením prodeje. 

Máte zájem o přednostní nabídku rezidenčních novostaveb v Praze?

Zařaďte se do neveřejné databáze investorů a dostávejte nabídky ještě před oficiálním zahájením prodeje.

Díky spolupráci s významnými developerskými společnostmi máme přístup k nejvýhodnějším nabídkám na českém trhu jako první.