Banner Branding Banner Branding https://novostavby.com/ - V Invest Jinonický dvůr

Realitní zprávy

16.6.2024

Připravovaný předprodej bytů v historické budově na Vinohradech → více info

15.6.2024

RD Škvorec: v prodeji jsou RD ve Středočeském kraji

11.6.2024

Habitat: v prodeji je I.etapa nové nízkoenergetické čtvrti v Malešicích

11.6.2024

Kozojedka: v prodeji jsou jednotky v komorním BD ve Středočeském kraji

10.6.2024

Bydlení Hořovice: v prodeji jsou byty v projektu ve Středočeském kraji

Více aktualit

Mezi nabídkami na prodej bytu v Proseku se najdou novostavby a developerské projekty, které byste neměli přehlédnout. Podívejte se, jaké to jsou.

Zobrazeny všechny 10 výsledky
Seřadit podle:
Všechny doporučené developerské projekty

Čtvrť a její charakteristika

Do městské části Praha 9 spadá čtvrť zvaná Prosek. Naleznete ji na severovýchodě Prahy. Zabírá území o rozloze 168 ha a bydlí zde 17,4 tisíc obyvatel. V sousedství se nachází katastrální území Střížkova, Letňany, Vysočan a Libně. Celé čtvrti dominuje především panelové sídliště Prosek vybudované v 70. letech 20. století. Toto sídliště zabírá většinu katastrální rozlohy a dokonce nemalou měrou zasahuje i do sousedního Střížkova. Kromě toho v jižní části čtvrti zde najdete i starý Prosek, který byl vybudovaný ještě před začátkem stavby sídliště. Na tento starý Prosek navazuje také nižší zástavba, a nad Libní a nad Vysočany. Je zde výhled na Prahu a také chráněná oblast prosecké jeskyně. Nový Prosek býval osadou, nyní je uprostřed sídliště. V tomto případě jde o domky postavené v meziválečném období. Nechybí zde také moderní kancelářský komplex Prosek Point u stanice metra Prosek na lince C.

Kulturní památky

Vzhledem k tomu, že velkou část Proseku zabírají moderní sídlištní domy a pouze menší díl připadá na historičtější část zástavby, není zde příliš mnoho historických památek. Nějaké se ovšem přece jenom najdou. Jedná se především o římskokatolický kostel svatého Václava. Jedná se o trojlodní baziliku, jejíž počátky sahají podle kroniky Václava Hájka z Libočan už do roku 970, ovšem historické prameny mluví o jeho založení v mladším období, z poloviny 11. až přelomu 11. a 12. století. Postaven byl na rozhraní náhorní plošiny a svahu údolí říčky Rokytky. Později ale byl svatostánek hned několikrát přestavován, například v roce 1470 do gotické podoby a v roce 1712 k němu v době baroka pro změnu přibyla věž. Dnešní podobu má od roku 1732.

Zábava

Možnost zábavy a rozptýlení se také na Proseku najde. Poměrně blízko to mají obyvatelé této čtvrti blízko do Divadla Gong, které sídlí v Sokolovské ulici a nabízí velmi pestrý program divadelních představení i koncertů různých žánrů. Uspokojeni budou i milovníci filmu, kteří to nemají daleko do kina Cinema City Letňany, které se nachází u stanice metra Letňany na konečné linky C. Sídlí ve Veselské ulici. Jabloneckou ulici si jako své sídlo vybralo Kulturní a rodinné centrum Knoflík, které nabízí nejrůznější kulturní akce a také zájmové kurzy. V Měšické ulici má své sídlo pobočka Městské knihovny. Za dalšími kulturními programy se můžete vydat do centra Prahy. Díky výbornému spojení metrem se můžete linkou C vydat do centra a cca za 20 minut vystupujete na Muzeu na Václavském náměstí. Tam můžete navštívit různá kina i divadla.

Příroda

Rozhodně se zde nezapomíná ani na přírodu a dostatek zeleně. Už mezi sídlištěm je pamatováno na výsadbu stromů a výsev zelený ploch. Rozsáhlejší možnosti k odpočinku potom nabízí zdejší Park přátelství. Rozhodně stojí za pozornost, protože zde například najdete nejdelší vodní kaskádu v Praze, která je dlouhá 450 metrů a vede celým parkem. Tvoří kanály a ostrůvky až vodopádu a končí v jezeře. Kromě toho se na území Proseka rozkládá vodní plocha Prosecký rybník, který napájí Prosecký potok, ovšem nejsou zde žádné ryby, pouze vysazený leknín. Za výlet ovšem zcela určitě stojí přírodní památka Prosecké skály. Procházku si určitě zaslouží naučná stezka Vysočany-Prosek-Střížkov, která seznamuje s přírodními krásami okolí, a to Proseckých skal, parku Podviní a potoka Rokytky.

Sportoviště

Nikdo zde nezanedbává ani sport. Příležitostí ke sportování zde najdete hodně, například vaší pozornosti by rozhodně nemělo ujít nedaleké Aquacentrum Letňany Lagoon sídlící v Tupolevově ulici u konečné metra C hned vedle stanice Letňany. Kdo má rád boby, přijde si na Proseku také na své, protože v Prosecké ulici je umístěna bobová dráha pro veřejnost. Další sportovní nabídku poskytuje TJ Sokol Prosek, který sídlí přímo v ulici Na Proseku. Nachází se zde pestré možnosti ke sportovnímu vyžití, například je možné si zde zahrát fotbal nebo volejbal a eventuálně i zacvičit gymnastiku. Výčet příležitostí pro sportovce tím ale ani zdaleka nekončí. Obsahuje například i Sportcentrum hotelu Duo v Teplické ulici. Nabízí zájemcům vyhřívaný bazén, bowlingové dráhy, posilovnu a saunu, aqua aerobik i masáže. Ve Vysočanech u parku Podviní je kromě toho také velmi dobře dostupné Lanové centrum Proud. Příznivce jízdy na kole potěší cyklostezky A27 Bílá Skála-Bulovka-Prosek-Letňany-Kostelec nad Labem a A28 Bohnické údolí ze Zámků-Bohnic-sídliště Ďáblice na Prosek.

Radnice, zdravotnická střediska, školy

Radnici městské části Praha 9 najdete na Sokolovské ulici. Pro veřejnost zde mají otevřeno v pondělí a ve středu, přičemž úřední hodiny jsou od 8.00 do 18.00 hodin. Zdravotní péči v oblasti Proseku a jeho okolí zajišťuje především Poliklinika Prosek, která sídlí v Lovosické ulici. Najdete zde zázemí jak praktických lékařů, tak i odborných specialistů. Nachází se zde následující jedny jesle v Českolipské ulici, dále mateřské školy v ulicích Veltruská, Šluknovská, Litvínovská, Novoborská a Pod Krocínkou. Na Litvínovské ulici se kromě běžné MŠ nachází také speciální MŠ. Dále je kromě veřejné příspěvkové MŠ na Novoborské ulici také soukromá mateřská škola Pro Family s.r.o. Celkem jsou zde tedy jedny jesle a sedm mateřských škol, z toho šest veřejných příspěvkových včetně jedné speciální a jedna soukromá školka. Základní školu najdete v Novoborské ulici. V Litvínovské ulici se nachází dvě klasické ZŠ a také jedna základní škola praktická. V Českolipské ulici kromě toho narazíte na soukromou základní školu Univerzum. Druhá soukromá základní škola Spektrum se nalézá v Kytlické ulici. Celkem je tu šest základních škol, z toho tři běžné, jedna praktická a dvě soukromé. Kromě toho v katastru městské čtvrti Prosek sídlí tři střední školy, z toho jedna soukromá. První z nich je Střední průmyslová škola na Proseku v Novoborské ulici, dále Gymnázium v Litoměřické ulici a Soukromá střední škola výpočetní techniky v Litvínovské ulici. Vysoké školy zde nejsou žádné.

Nákupní možnosti

Velmi široké příležitosti k nákupům potravin a dalšího zboží včetně například oděvů a obuvi či elektroniky a řady dalších služeb najdete v OC Letňany. Toto obchodní centrum se nachází bezprostředně u stanice metra linky C, která je jeho konečnou stanicí. OC Letňany má své sídlo ve Veselské ulici a narazíte v něm na hypermarket Tesco. Ovšem nejde o jediné možnosti k nakupování v celém Proseku a jeho okolí. Další nabídku poskytuje také Kaufland na Střelničné ulici. Na zákazníky čeká také supermarket Albert v ulici K Ládví. Ve Vysočanské ulici poskytuje nabídku rovněž supermarket Billa.

Doprava

Od roku 2008 na Prosek jezdí metro, konkrétně linka C. V rámci jejího úseku vedoucího z Ládví až do Letňan byly postaveny také dvě stanice metra, které se nacházejí přímo v katastru Proseku. Jedná se o stanici Střížkov umístěnou u křižovatky ulic Vysočanská, Teplická a Lovosická. Druhou stanicí je potom přímo Prosek na křižovatce ulic Vysočanská a Prosecká. Uvedené dvě stanice zajišťují dopravu pro prosecké sídliště a od jejich uvedení se dopravní situace v této oblasti výrazně zlepšila. Z autobusových linek Prosek křižuje číslo 136, 140, 151, 158, 177, 183, 185, 195, 201, 295, 302 a 375. První z linek číslo 136 spojuje Vozovnu Kobylisy a Jižní Město, další 140 propojuje Palmovku s Čakovicemi. Českomoravskou s Novoborskou spojuje linka 151, která podrobně projíždí celý Prosek. Dále linka 158 je spojnicí Českomoravské a Miškovic, linka číslo 177 jezdí mezi Poliklinikou Mazurská a Chodovem, 183 mezi Sídlištěm Čimice a Hájemi, 185 mezi Palmovkou a Vinořským hřbitovem, 195 mezi Sídlištěm Čakovice a Jesenickou, 201 mezi Nádražím Holešovice a Bakovskou mezi Třeboradicemi a Domovem seniorů Ďáblice, 302 mezi Palmovkou a Přezleticemi a 375 mezi Českomoravskou a Brandýsem nad Labem-Starou Boleslaví. V oblasti silniční dopravy na celém Proseku dominuje čtyřproudá Vysočanská ulice. Většina automobilů míří právě touto ulicí. Ještě než byla dokončena Prosecká radiála a severovýchodní část Městského okruhu se používala jako část evropského tahu E55. Další důležitou zdejší tepnou je Prosecká ulice, která je jedním ze způsobů odvádění dopravy Severním městem. Poblíž proseckého sídliště také najdete autobusové garáže Klíčov.