Developerský projekt Centrum Nového Žižkova

V přípravě
Olšanská, Žižkov, Praha 3

Detaily

O projektu

O projektu: Developer CENTRAL GROUP a.s. dlouhodobě řeší připravovaný projekt na pozemku v pražském Žižkově, kde stojí velký komplex ÚTB - Ústřední telekomunikační budovy (neboli areál bývalého Telecomu), v němž do 1.1.2020 sídlila telekomunikační společnost CETIN. Dominantou areálu s téměř 40 000 m2 je brutalistická stavba telekomunikační věže ze 70. let minulého století vysoká 85 metrů, 96 metrů včetně antény. Komplex je určen k demolici z důvodu vysokého obsahu nebezpečného azbestu a nevhodnosti k dalšímu využití.

V roce 2019 byla vyhlášena mezinárodní architektonická soutěž na rezidenční projekt, který místo současné budovy CENTRAL GROUP plánuje vybudovat. Ze soutěže vzešel vítězný návrh od známé architektky Evy Jiřičné a jejího atelieru Al Design. Ten je navrhuje městský blok a tři věžové bytové domy s kruhovým půdorysem a fasádou s rozvlněnými balkony se zábradlím z ohýbaného skla. Pro rozvlněnou formu architektka našla inspiraci v přírodě, ale tvar balkonů má i praktickou funkci – díky jejich zvlnění by měla budova lépe odolávat větru. Věže výškově gradují, s výškou 80, 90 a necelých 100 m drží výškovou úroveň stávající telekomunikační věže. Celkově projekt přináší oproti stávajícímu stavu i nižší dopravní zátěž.

Počítá se celkem s více než 1000 bytovými jednotkami, luxusnějšími ve věžích a byty standardní a cenově dostupné v nižším bloku. Zároveň se vítězný projekt zabývá i kvalitou veřejného prostoru v okolí budov. Na veřejně přístupné prostory je využito 70 % plochy komplexu a zahrnují i upravenou zeleň včetně velkého parku s bohatým městským mobiliářem, uměleckými díly a fontánou. Mimo jiné také návrh přidává do mixu funkcí mateřskou školku s velkou zahradou, kterou má na základě uzavřené smlouvy s městskou částí developer zdarma převést do vlastnictví města. Architekti vnímali potřebu vytvořit atraktivní a živý veřejný prostor, který v okolí chybí. Partery domů jsou proto určeny k využití komercí jako jsou služby, obchody, restaurace a kavárny. To by společně s kvalitním veřejným prostorem mělo podpořit život v místě, které má potenciál stát se novým centrem Žižkova.

Návrh Evy Jiřičné je od svého vítězství developerem diskutován s veřejností, politiky i úřady. Někteří ho přijímají s uznáním, jiní se k němu naopak staví rezervovaně. Projekt je kritizován pro velký zásah do pražského panoramatu i přesto, že se nachází mimo Pražskou památkovou rezervaci a respektuje výškové limity zástavby stanovené Metropolitním plánem (dle tohoto dokumentu, který by měl začít platit od roku 2023 a přinést Praze nová stavební pravidla a regulativy, nemají stavby přesahovat výšku 100 m). Rozpor s Metropolitním plánem je ale v typologii zástavby – dle něj je pro tuto oblast doporučována typicky městská zástavba, Eva Jiřičná však navrhuje solitérní věžové domy.

V současnosti se rozhoduje o tom, jestli se projekt bude realizovat, nebo ne. Variantou je několik úprav návrhu Evy Jiřičné - snížení výšky věží, zřízení veřejně přístupné vyhlídkové terasy s kavárnou v posledním patře nejvyšší věže, využité zeleně na fasádách a vytvoření vertikálního parku na terasách věží či využití ekologických a SMART technologií k výstavbě. Zvažováno je také využití pozemku pro velký administrativní komplex. Otázkou totiž zůstává, jestli developer dosáhne změny územního plánu, kterou by pro výstavbu rezidenčních budov potřeboval, jelikož komplex je v něm prozatím klasifikován jako pozemek s administrativně-technologickou funkcí. Vedení městské části Praha 3 se stavbou v podobě, která vzešla ze soutěže, zatím nesouhlasí. Plánuje před rozhodnutím vypracovat urbanisticko-dopravní studii pro širší území včetně přilehlé Olšanské ulice a Nákladového nádraží Žižkov. Developerská společnost CENTRAL GROUP by si v ideálním případě představovala změnu územního plánu do 2 let a výstavbu dokončenou v horizontu 6 let.

Lokalita: Pozemek leží v atraktivním místě - je součástí Prahy 3 - Žižkova, nachází se na exponované křižovatce ulic Olšanské a Jana Želivského, nedaleko Nákladového nádraží Žižkov. Spolu s nákladovým nádražím se jedná o rozlehlou rozvojovou plochu v širším centru města s velkým potenciálem rozvoje do budoucna. Plánovaný komplex podle návrhu Evy Jiřičné by se měl stát novým centrem této části Žižkova. Velkou výhodou jeho polohy je také výborná dopravní dostupnost jak pro automobily, tak i pomocí MHD – zastávky tramvaje se nacházejí přímo u areálu a stanice linky metra A – Želivského je vzdálena 400 m.

Centrum Nového Žižkova

Realitní zprávy

20.2.2024

Beroun Hills: v prodeji jsou byty v okresním městě Středočeského kraje

14.2.2024

Záhřebská 28: v prodeji jsou byty na pražských Vinohradech

12.2.2024

Loft byty Svatoslavova: v prodeji jsou jednotky na Praze 4

12.2.2024

Rezidence V Údolí: v prodeji jsou byty na Praze 9

10.2.2024

Rezidence Nad skálou: v prodeji jsou byty na pražském Barrandově

Více aktualit

Související nemovitosti

Všechny doporučené developerské projekty