Úroková sazba není to jediné, co by vás mělo při pořízení hypotéky zajímat
Pořizování hypotéky je jedním z okamžiků, kdy si většina žadatelů porovnává nabídky více bank. Nesprávně ale často žadatelé srovnávají pouze výši úrokové sazby. Dalšími důležitými aspekty, které by každého žadatele měly zajímat, jsou například poplatky, délka fixace, splatnost, podmínka sjednání pojištění nebo nutnost zasílání výplaty na účet v dané bance.
Délka fixace je významný parametr
Délku fixace je při pořizování hypotéky potřeba volit s ohledem na předpokládaný vývoj na trhu. Pokud lze předpokládat, že úrokové sazby v nadcházejících letech porostou, je na místě vsadit na dlouhodobější fixaci.
„Je dobré v dnešní době zvolit fixační období na 10 let i za cenu o něco vyšší úrokové sazby. Řešením na tento problém je určitě volit nákup nemovitosti skrze úvěr ze stavebního spoření, který nepodléhá fixačním trendům a úroková sazba není závislá na intervencích národní banky,“ říká Jakub Veverka, ředitel pro strategii Videobydleni.cz.
Mějte se na pozoru před poplatky
Fakt, že získáte hypotéku s nízkou úrokovou sazbou, nutně nemusí znamenat, že oproti konkurenční nabídce ušetříte. Část bank si totiž „vynahrazuje“ nízké zisky z úroků například poplatky za poskytnutí hypotečního úvěru, za vedení hypotečního úvěru nebo účtu, a podobně.
„Vždy je potřeba se soustředit na reálné náklady, které s hypotečním úvěrem souvisí, a to ať už se jedná o celkovou měsíční splátku včetně všech souvisejících plateb, anebo o poplatky, které se váží k poskytnutí úvěru. Klienta by měla zajímat celková měsíční splátka úvěru včetně pojištění proti případnému nesplácení úvěru. V jednorázových poplatcích souvisejících s poskytnutím úvěrů je potřeba si ohlídat náklady na ocenění nemovitosti a poplatky za další služby k úvěru jako je například možnost čerpat úvěr již po podání zástavních smluv do Katastru nemovitostí a nečekat s čerpáním až na zápis zástavního práva,“ uvádí Radek Vachulka, CEO RX FINANCE.
Dobře volte délku splatnosti
V neposlední řadě je pak potřeba dobře promyslet délku splatnosti úvěru. Čím déle budete hypotéku splácet, tím menší měsíční částku budete platit, což se může hodit v případě, že dočasně například dojde ke snížení vašich příjmů vlivem nemoci, ztráty zaměstnání a podobně. Zároveň se ale od délky splatnosti i fixace odvíjí i výše úrokových sazeb. Při porovnávání nabídek různých bank proto vždy porovnávejte nabídky se stejnou dobou splatnosti a fixace hypotéky.
Zdroj: hypoindex.cz