Banner Branding Banner Branding https://novostavby.com/ - zahalka

Realitní zprávy

15.6.2024

Připravovaný předprodej bytů v historické budově na Vinohradech → více info

15.6.2024

RD Škvorec: v prodeji jsou RD ve Středočeském kraji

11.6.2024

Habitat: v prodeji je I.etapa nové nízkoenergetické čtvrti v Malešicích

11.6.2024

Kozojedka: v prodeji jsou jednotky v komorním BD ve Středočeském kraji

10.6.2024

Bydlení Hořovice: v prodeji jsou byty v projektu ve Středočeském kraji

Více aktualit
Zobrazeny všechny 17 výsledky
Seřadit podle:
Všechny doporučené developerské projekty

Čtvrť a její charakteristika

Na Praze 8 a zčásti i na Praze 9 se nachází čtvrť nazývaná Střížkov. Jedná se o pražské katastrální území ležící na severu našeho hlavního města. Sousedy Střížkova tvoří Letňany, Prosek, Libeň, Kobylisy a Ďáblice. Pokud jde o počet obyvatel, žije jich tu celkem 14 tisíc. Rozloha této městské čtvrti činí 203 ha. Katastrální území se skládá jak z původní vesnice Střížkov, tak i z ďáblického hřbitova a nejvýchodnější části sídliště Ďáblice a autoservisu včetně areálu firmy Porsche. Navíc sem patří také ještě severozápadní polovina sídliště Prosek a také zástavba plná rodinných domů, kterou naleznete jižně od někdejší vesnice Střížkov.

Kulturní památky

Na Střížkově sice nenarazíte na příliš mnoho kulturních památek, ale nějaké tu s trochou štěstí přece jenom objevíte. Tím nejdůležitějším historickým objektem je Ďáblický hřbitov, který najdete v Ďáblické ulici. Leží přímo na rozhraní čtvrtí Střížkov a Ďáblice. Pyšní se rozlohou celkem 29 hektarů a tím pádem je druhým největším pražským prostorem pro věčný odpočinek hned po Olšanských hřbitovech. Založen byl v roce 1896, ovšem tehdy měl jenom 0,2 ha. V letech 1912-1914 tu byl vybudován hřbitov v kubistickém slohu. Nyní se zde nachází asi 20 tisíc evidovaných hrobů. Kromě toho se sem od roku 1943 pohřbívaly i mrtvoly po pitvách, sebevrazi a neidentifikované osoby. Navíc ďáblický hřbitov posloužil i jako pohřebiště lidí umučených a popravených komunisty v 50. letech 20. století. Pohřbeni zde jsou také účastníci protinacistického odboje, kteří padli, především aktéři atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha, a to Jan Kubiš a Josef Gabčík, či jeden ze tří králů štábní kapitán Václav Morávek. Pohřben zde byl i kněz Josef Toufar známý z čihošťského zázraku. Dále je zde Svatojánský poplužní dvůr, někdejší zemědělská usedlost, která se nachází ve Střížkovské ulici. Poslední je drobná pamětihodnost v podobě kaple se zvoničkou.

Zábava

Příležitosti k zábavě se ve Střížkově také najdou, když ne přímo ve čtvrti, tak v jejím bezprostředním okolí. Poměrně blízko se nalézá Divadla Gong, které sídlí v Sokolovské ulici a nabízí velmi pestrý program, a to jak divadelních představení, tak i koncertů různých žánrů, nebo také přednášek. Dobře dostupné je i kino Cinema City Letňany, které se nachází hned u stanice metra Letňany, konečné linky metra C. Adresa je Veselská ulice. Za dalšími kulturními programy se můžete vydat do centra Prahy. Díky výbornému spojení metrem se můžete linkou C projet do středu města a cca za 20 minut už vystupujete na Muzeu na Václavském náměstí. Tam můžete navštívit různá kina i divadla. Pobočka Městské knihovny, která poskytuje zázemí čtenářům ve Střížkově, se nalézá v Měšické ulici.

Příroda

Park přátelství, který spadá do sousední čtvrti Prosek, se plánuje rozšířit až na Střížkov. To by určitě bylo chvályhodné, jelikož tento park je skvělou oázou odpočinku uprostřed proseckého sídliště. Má i četné zajímavosti, narazíte tu například na vůbec nejdelší vodní parkovou kaskádu, která se v Praze nalézá. Zaujme svojí úctyhodnou délkou 450 metrů a je rozložena po celé délce parku. Až budete mít čas, projděte si naučnou stezku Vysočany-Prosek-Střížkov, která ukazuje přírodní krásy v bezprostředním okolí čtvrti, jedná se o Prosecké skály, park Podviní a potok Rokytka. Nedaleko je rovněž Prosecký potom a na něm ležící Prosecký rybník. Další nepříliš vzdálenou pozoruhodností je přírodní památka Prosecké skály.

Sportoviště

Zdejší obyvatelé mají také poměrně dost možností ke sportování. V první řadě vás určitě zaujme Aquacentrum Letňany Lagoon, které najdete v Tupolevově ulici hned vedle konečné stanice metra C Letňany. Kdo má rád boby, může vyrazit na sousední Prosek, kde v Prosecké ulici stojí bobová dráha pro veřejnost. Sportovní vyžití poskytuje TJ Střížkov, který má sportovní halu a tělocvičnu v Habartické ulici, nabízí florbal, tenis, lekce bojových umění i řadu dalších sportovních hodin. Sportovním zázemím disponuje i TJ Sokol Prosek v ulici Na Proseku. Je možné tu hrát fotbal či volejbal a případně si i zacvičit gymnastiku. Další možnosti pohybu můžete využít ve Sportcentru hotelu Duo v Teplické ulici. Tady byl vybudován vyhřívaný bazén, bowlingové dráhy, posilovna a sauna, cvičí se tu aqua aerobik a využít můžete i masáže. Dále své služby v Litvínovské ulici nabízí Sportcentrum Prosek. Tady si můžete vyzkoušet malou kopanou, nohejbal, tenis, volejbal, ale také atletické a in-line dráhy, stěnu na lezení, skate park nebo minigolf. Moderní je hlavně běžecká dráha a tenisové kurty. Nedaleké Vysočany hned u zdejšího parku Podviní nabízí výborně dostupné Lanové centrum Proud. Milovníci cyklistiky budou nadšení z cyklostezky A27 Bílá Skála-Bulovka-Prosek-Letňany-Kostelec nad Labem a A28 Bohnické údolí ze Zámků-Bohnic-sídliště Ďáblice na Prosek.

Radnice, zdravotnická střediska, školy

Úřad městské části Praha 8, tedy zdejší radnice se nalézá na Zenklově ulici v Libeňském zámečku. Veřejnosti nabízí úřední hodiny pravidelně v pondělí a ve středu, a to od 8.00 do 12.00 hodin a poté ještě od 13.00 do 18.00 hodin. V oblasti Střížkova a jeho okolí zajišťuje zdravotní péči především Poliklinika Prosek, která sídlí v Lovosické ulici. Samozřejmě jsou zde nejenom ambulance praktických lékařů, ale i specialistů. V Litvínovské ulici se nacházejí hned tři mateřské školky, z toho jedná speciální a jedna praktická, další mateřské školy sídlí v ulicích Štěpničná, Na Slovance a Na Pěšinách. Mateřská Kindergarten v Habartické ulici je soukromá a stejně tak soukromé je i rodinné centrum Čertíci v Teplické ulici. Celkem tu tedy máme osm školek. Čtyři základní školy se na Střížkově nachází v Litvínovské ulici, dvě z nich jsou klasické ZŠ, jedna je praktická a jedna speciální. Dále zde sídlí základní školy Na Slovance, V ulici U Prosecké školy vychovává budoucí umělce Základní umělecká škola. Kromě toho ve Střížkovské ulici přijímá žáky i Základní škola německo-českého porozumění, která je soukromá. Na Střížkově tedy v konečném souhrnu máme sedm základních škol. Ze středních škol najdete na Litoměřické ulici gymnázium, na Střížkovské ulici soukromé Gymnázium Thomase Manna a na Litvínovské ulici Soukromou školu výpočetní techniky, součet tedy dává tři střední školy. V Lindnerově ulici, která je už na pomezí Libně, sídlí Soukromá vysoká škola ekonomických studií.

Nákupní možnosti

Nedaleké OC Letňany je velice dobře dostupné metrem, stojí na konečné linky C. Narazíte zde na obrovské příležitosti k nákupům nejenom potravin, ale i dalšího zboží včetně například oděvů a obuvi či elektroniky a mnoha různých služeb. OC Letňany sídlí ve Veselské ulici a nachází se v něm na hypermarket Tesco. Kaufland, který má otevřeno na Střelničné ulici, nabízí střížkovským obyvatelům další možnosti k nákupům. Přivítat zákazníky je připraven i supermarket Albert v ulici K Ládví. Supermarkety Billa a také Norma se nalézají ve Vysočanské ulici. Stavět se má také obchodní centrum Střížkov Plazza.

Doprava

Od roku 2008 na Střížkov jezdí metro, prodloužena sem byla linka C. Další nový úsek, který vede z Ládví až do Letňan, zahrnuje také stanici metra, která se nalézá přímo v katastru Střížkova a jmenuje se prostě Střížkov. Situována je přímo u křižovatky ulic Vysočanská, Teplická a Lovosická. Z autobusových linek Střížkovem projíždí čísla 136, 151, 177, 183, 201, 295. První z linek číslo 136 spojuje Vozovnu Kobylisy a Jižní Město, dále Českomoravskou s Novoborskou spojuje linka 151, která podrobně projíždí celý Střížkov. Linka číslo 177 jezdí mezi Poliklinikou Mazurská a Chodovem, 183 mezi Sídlištěm Čimice a Hájemi, 185 mezi Palmovkou a Vinořským hřbitovem, 201 mezi Nádražím Holešovice a Bakovskou a také linka číslo 295 mezi Třeboradicemi a Domovem seniorů Ďáblice. Po nedaleké Střelničné jezdí autobus číslo 103, který propojuje Ládví a Březiněves. Na Střelničné je konečná tramvají, zajíždí sem tramvaj číslo 10, která má jednu konečnou na Sídlišti Ďáblice, což je o stanici dále a druhou na Sídlišti Řepy. Hlavní silniční dopravní tepnou je ulice Vysočanská, kde se soustřeďuje naprostá většina provozu. Z ní se dá plynule a bez potíží najet na Cínoveckou a na pražský Městský okruh.