Banner Branding Banner Branding https://novostavby.com/ - Trigema Paprsek Stodůlky

Realitní zprávy

21.5.2024

Žižkovské zahrady: v prodeji jsou byty na Praze 3

20.5.2024

U Práčského dvora: v prodeji jsou byty v pražkých Záběhlicích

18.5.2024

Rezidence Laurová: v prodeji jsou byty na Praze 5

15.5.2024

Pozemky Nedomice: v prodeji jsou pozemky ke stavbě RD ve Středočeském kraji

14.5.2024

Slezská Lofts: v prodeji jsou byty na pražských Vinohradech

Více aktualit
Zobrazeny všechny 17 výsledky
Seřadit podle:
Všechny doporučené developerské projekty

Čtvrť a její charakteristika

Katastrální území Hlubočepy naleznete v městské části a správním obvodě Praha 5 na jihozápadě Prahy. Tuto čtvrť obývá celkem 22 tisíc lidí. Hlubočepy se rozkládají na území 607 ha. Do jejich katastru náleží i Starý a Nový Barrandov, Sídliště Barrandov, Klukovice, Zlíchov a Žvahov. Sousední čtvrtě tvoří Podolí, Braník, Malá Chuchle, Slivenec, Holyně, Jinonice, Radlice a Smíchov. Hlubočepskou zástavbu, která se nachází v údolí Dalejského potoka, tvoří z velké části především rodinné domky, na Barrandově se nachází řada vilek, především z období první republiky.

Kulturní památky

Dochovaných historických památek je na území Hlubočep poměrně velké množství. Za zmínku určitě stojí hradiště Dívčí hrady s archeologickým nalezištěm. Dále barokní kostel svatého Filipa a Jakuba v ulici Na Zlíchově, pochází z let 1713–1714. Samozřejmě také tvrz Raudnitzův dům v Hlubočepské ulici a barokní Zámeček Slovanka z roku 1726, který stojí v téže ulici. Pozoruhodnou technickou památkou je Soubor věcí Buštěhradské dráhy, zahrnuje například mosty, železniční viadukty, strážní domek, opěrné zdi železničního náspu, především pak je ale důležitou železniční památkou Pražský Semmering-jihovýchodní viadukt. Další kulturně historické perly se skrývají na Barrandově. Tady jde především o hlavní budovu Filmových ateliérů Barrandov na Kříženeckého náměstí, dále Barrandovské terasy v ulici k Barrandovu a Zbraslavská, několik vil v Barrandovské ulici.

Zábava

Hlubočepy se nacházejí poměrně stranou od centra, takže pokud budete chtít vyrazit za kulturou, musíte dojíždět. Naštěstí to díky dobrému tramvajovému a autobusovému spojení není nijak složité. Nejblíže lokalitě Hlubočep narazíte na kino, a sice jde o multikino Cinema City, které se nachází u stanice metra Anděl. Pokud jde o dojezd do divadla, například tramvají číslo 12 se dostanete do divadla Pod Palmovkou, tramvají číslo 14 zajedete přímo na Václavské náměstí, kde narazíte na dostatek zábavy. Najdete tam třeba Divadlo Palace, Studio Dva, Divadlo Rokoko, z kin potom Blaník nebo Lucerna. Ovšem i když za tou velkou kulturou musíte do centra, na řadu kulturních příležitostí narazíte i přímo v Hlubočepích. Kulturní akce pořádá například Kulturní a rodinné centrum Barrandov ve Werichově ulici. Ve Wassermannově ulici má otevřeno pobočka Městské knihovny.

Příroda

Charakteristika Hlubočep z hlediska zeleně a chráněných lokalit je velmi zajímavá. Tato oblast spadá už do takzvaného Karlštejnského bioregionu. Díky tomu jde o lokalitu, kde narazíte hned na několik chráněných území. Jde především o přírodní rezervaci Prokopské údolí, kde najdete asi 60 druhů ptáků. V minulosti se zde těžil vápenec a jsou tu stopy po jeho zpracování, jde totiž vlastně o výběžek Českého krasu. Další hodnotnou lokalitou je Národní přírodní památka Barrandovské skály proslulé zajímavým složením hornin a množstvím zkamenělin pocházejících z období siluru a devonu, tyto pozůstatky dávných rostlin a živočichů dokumentují vývoj této lokality hlavně v období prvohor. Proto jsou Barrandovské skály hodnotné hlavně z geologického a paleontologického hlediska. Ovšem to ani zdaleka není všechno. Přírodní památka Železniční zářez se nachází kolem trati Hlubočepy-Rudná u Prahy. V souvislosti s budováním této trati ve 2. polovině 19. století zde došlo k odkrytí profilu hornin. Nalezly se zde také různé fosilie rostlin. Výčet přírodních krás pokračuje přírodní památkou Ctirad na severním okraji návrší Děvín nad Zlíchovem. I zde objevíte odkryvy geologických vrstev siluru a devonu Barrandienu. Krajinu pokrývá hlavně skalní a také stepní vegetace, vyskytují se tu bezobratlí živočichové a z plazů ještěrka. Skalnatý vápencový svah proříznutý železniční tratí, to je přírodní památka Pod Žvahovem. I tady se našlo poměrně velké množství různých zkamenělin a dodnes zde žije řada teplomilných rostlin a živočichů. Bohužel ale dnes tato oblast značně zarůstá. Ve výčtu bychom neměli zapomenout ani na poslední přírodní památku, a sice lokalitu Pod školou, chráněnou skalnatou stráň. Kromě toho se v katastru Hlubočep nalézají také tři naučné stezky, a sice Prokopské údolí – Butovické hradiště, Údolí Dalejského potoka a Barrandovy skály a Chuchelský háj.

Sportoviště

V oblasti sportovišť Hlubočepy také nezaostávají za ostatními. U Hlubočepské ulice naleznete hřiště FK Motorlet Praha Football na fotbal. Ovšem to pochopitelně není jediná příležitost. Neméně zajímavé sportovní využití zájemcům poskytne Aquapark Barrandov nazývaný AquaDream. Moderně vybavené centrum vodních radovánek nabízí nejenom bazény k plavání, ale i řadu dalších vodních atrakcí. Za pozornost stojí také Rsc Barrandov-Klub Lávka v Krškově ulici, kde je wellness centrum. V Högerově ulici má své sídlo Studio K Barrandov, které se specializuje na dětské gymnastické cvičení. Na Kříženeckého náměstí na Barrandově má své sídlo Jezdecký klub Filmka, kde se zabývají i chovem a výcvikem koní pro kaskadérské účely. V Hlubočepích se plánuje vybudování cyklostezek, a sice A12 z Hlubočep přes Řeporyje do Jinočan, dále A32 z Hlubočep do Bubenče, A114 Hlubočepy-Barrandov.

Radnice, zdravotnická střediska, školy

Úřad pro městskou část Praha 5 sídlí na Náměstí 14. října na Smíchově. Veřejnosti se pravidelně věnuje každé pondělí a středu od 8.00 do 18.00 hodin. Mateřské školy se v Hlubočepích nacházejí na těchto adresách: Chaplinovo náměstí, dále Hlubočepská ulice, Lohniského ulice, kde jsou hned dvě mateřské školy, Tréglova ulice a ulice Kurandové. Je zde tedy celkem šest mateřských škol. Na základní školy v této čtvrti narazíme na Chaplinově náměstí, dále Barrandov II v ulici V remízku, v tomto případě jde o fakultní základní školu. Další fakultní základní škola se nalézá ještě v ulici Záhorského. Tedy jde celkem o tři základní školy, z toho dvě fakultní. Ze středních škol v katastru Smíchova najdeme Střední školu uměleckou a řemeslnou se sídlem na Novém Zlíchově. V ulici Pod Žvahovem působí konzervatoř Taneční centrum Praha. Nacházejí se tu tedy dvě střední školy. Vysoká škola zde nemá sídlo žádná

Nákupní možnosti

Obyvatelé si rozhodně na nedostatek nákupních příležitostí nemohou stěžovat. Nachází se zde prodejna supermarketu Albert v Högerově ulici a dále Billa na Tilleho náměstí. Kromě toho je také v ulici K Barrandovu otevřená prodejna Lidlu. Velmi dobrou dostupnost má pro obyvatele Hlubočep také OC Nový Smíchov, kam se velice rychle dopraví například tramvají číslo 12 nebo 14. Tam najdou i široké zázemí dalších obchodů, nejenom potravin, ale i módy, spotřebního zboží či elektroniky. Právě zde na v obchodním centru Novém Smíchově sídlí obrovský hypermarket Tesco.

Doprava

Linky pražského metra bohužel Hlubočepy neprotínají, ovšem v roce 2003 sem byla dobudována tramvajová trať, která částečně ulevila autobusům. Ty dříve jezdily přes Hlubočepské údolí. Nová tramvajová trať dnes končí na barrandovském sídlišti. V současnosti na konečnou do Hlubočep jezdí tramvajové linky 6, 12, 14 a 20. Linka číslo 6 se provozuje mezi Spořilovem a Sídlištěm Barrandov, další tramvaj s číslem 12 spojuje Palmovku a Sídliště Barrandov. Konečně tramvajová linka číslo 14 jezdí mezi Ortenovým náměstím a Sídlištěm Barrandov. Jako poslední obslužnost zajišťuje linka s číslem 20, která tvoří dopravu mezi Nádražím v Podbabě a Sídlištěm Barrandov. Z autobusů potom Hlubočepy projíždějí linky 105, 120, 128, 170 a 230. Linka 105 vyjíždí ze Smíchovského nádraží a okružní cestou se k němu znovu vrací. Linka 120 spojuje Na Knížecí a Nádraží Radotín, případně končí Pod Lochkovem. Další z autobusových linek s číslem 128 jezdí okružně po Hlubočepích. Linka 170 spojuje Jižní Město a Pražskou čtvrť a nakonec ještě je třeba zmínit autobus číslo 230, který spojuje Sídliště Stodůlky a Filmové ateliéry. Silniční doprava je zde zastoupena hlavně frekventovanou ulicí K Barrandovu. Ta odvádí dopravu z Barrandovského mostu směrem na obchvat. Podél řeky Vltavy vede ulice Strakonická, která je výpadovkou ve směru na Mníšek pod Brdy a Strakonice. Stejně tak vede podél řeky i železnice, a to do Radotína a pak podél Berounky do Berouna a směrem na Plzeň. Jsou zde železniční zastávky Praha-Hlubočepy a Praha-Žvahov. Jde o zastávky na již zmiňované trati ze Smíchovského nádraží ve směru Rudná u Prahy, Nučice a Beroun.