Banner Branding Banner Branding https://novostavby.com/ - Gartal Zelené Kaskády

Realitní zprávy

27.2.2024

Neklanova: v prodeji jsou byty na Praze 2

26.2.2024

Rezidence U Sv. Štěpána: v prodeji jsou byty v centru Prahy

23.2.2024

Nové Chabry: v prodeji je další etapa projektu

22.2.2024

Co znamená dotovaná hypotéka? → článek

20.2.2024

Beroun Hills: v prodeji jsou byty v okresním městě Středočeského kraje

Více aktualit
Zobrazeny všechny 20 výsledky
Seřadit podle:
Všechny doporučené developerské projekty

Čtvrť a její charakteristika

Michle se nachází ve středu Prahy, jihovýchodně od jejího centra. Katastrální území spadá do městského obvodu Praha 4, pouze malá část kolem Slatin a východní část Bohdalce patří k Praze 10. Rozprostírá se na území 551 ha a žije zde 20 tisíc obyvatel. S Michlí sousedí Strašnice, Záběhlice, Chodov, Kunratice, Krč, Nusle a Vršovice. Jádro této čtvrti tvoří především údolí Botiče a také vrch Kačerov a jeho blízké okolí. Ve 20. a 30. letech 20. století vznikaly v okolí Bohdalce a dále na území, které se dnes nachází v katastru Vršovic, Záběhlic a Strašnic, nouzové kolonie, bydlení s charakterem slamu. V části původní kolonie vznikla elektrická rozvodna a obytné domy pro energetiky, dále garáže dopravního podniku. Další rozvoj této oblasti Bohdalce ovšem komplikují vysokonapěťové elektrorozvody. Výstavba je v Michli velice pestrá, a to od secesních činžáků z přelomu 19. a 20. století po chudinské kolonie přes funkcionalistické domy z 1. poloviny 20. století až po Sídliště Michelská a průmyslové a obchodní zóny.

Kulturní památky

Pokud jde o kulturní památky, na území Michle narazíme na kapli Narození Panny Marie, vybudovanou v letech 1724–1726. Jedná se tedy o barokní stavbu nacházející se v Baarově ulici. Uvnitř se nachází milostná soška madony Michelské, jde o jedno z nejvýznamnějších děl vrcholně gotického sochařství z období počátku vlády císaře Karla IV. Ovšem dnes je originál díla v Národní galerii v Anežském klášteře, v kostele se nachází pouze kopie. Mezi další michelské památky patří synagoga v ulici U Michelského mlýna pocházející z 1. poloviny 19. století. Zajímavý je i Michelský dvůr, sídlící v dnešní Michelské ulici. Jde o zemědělský dvůr s velmi dlouhou historií sahající až do 15. Století, kdy byl majetkem dnešní Karlovy univerzity. Pozoruhodná je i vršovická vodárna v Hanusově ulici, její domek byl postaven podle návrhu známého architekta Jana Kotěry. Dalším důležitým objektem ovšem je i neorenesanční vila s třípatrovou věží od architekta Jiřího Stibrala, stojí v ulici U plynárny. Její kompozice bere inspiraci v Itálii. Památkově chráněný je i činžovní dům s lékárnou U černého orla na rohu ulic Nuselská a Na kolejním statku.

Zábava

Vzhledem k tomu, že je Michle poměrně různorodou čtvrtí, do které zasahují i průmyslové podniky, není zde moc kulturních příležitostí. V Michelském dvoře, kde dnes sídlí domov senior Sue Ryder, se nachází také pobočka městské knihovny Michelská. Občas se také v domově konají různé kulturní akce. Je zde například divadelní sál s kapacitou asi 70 lidí a také galerie. Konají se zde například různá divadelní představení, koncerty, ale rovněž i dobročinné bazary. Nejbližší kino přístupné z Michle se nachází na Spořilově, jde o kino Sigma na Hlavní ulici. V prostorách michelského Sokola v Zátopkově ulici funguje keramické studio. Celkově je ale nutné za kulturou spíše dojíždět do centra, což ovšem není problém, protože tramvají číslo 11 jste z Michle na Muzeu a tedy na Václavském náměstí za 20 minut. Je zde také řada restaurací, z nichž zaujme například Magická zahrada v Nuselské ulici, kde jsou večery u piana.

Příroda

Ve čtvrti Michle zastupují přírodu především Les Bohdalec a Tyršův vrch. Například na jižní straně bohdaleckého lesa je výhled na Cukrák, Jižní Město, údolí Botiče. Severní strana je sice hodně zarostlá, ale i tady narazíte na vyhlídky na Vinohrady, Vršovice, Žižkov, Petřín nebo Strahov. Původně šlo o jeden kopec s názvem Bohdalec, ovšem roku 1930 došlo bohdaleckým zářezem k jeho rozdělení na Tyršův vrch a Bohdalec. Obojí je dnes dostupné městskou dopravou a to buď tramvají z Muzea, nebo také pomocí autobusů, a sice buď z Kačerova a nebo ze směru od Skalky. V lese je možné jezdit na kole, je zde řada cyklistických tras. Stejně tak tu ovšem najdete i řadu vycházkových cest vhodných k pěším procházkám.

Sportoviště

Na Bohdalci se nachází I. Královský lukostřelecký klub, který představuje centrum lukostřelby. Najdete zde dvě venkovní střelnice, okruh pro trénink střelby v terénu a dále lukostřeleckou halu hlavně pro zimní využití a závody. V Zátopkově ulici má své sídlo Sokol Michle. Ve zdejší tělocvičně si můžete zahrát basketbal, volejbal, nachází se zde rovněž herna stolního tenisu určená i pro veřejnost. Kromě toho se zde dají využít i masáže, nebo taneční studio. V Michli narazíte také na areál Brumlovka, respektive Balance club Brumlovka, který nabízí rozsáhlé wellness a fitness služby včetně aqua zóny zahrnující i aqua aerobní cvičení ve vodě. V Ohradní ulici je centrum pro squash, na Budějovické ulici naleznete FitClub Kozák. V Hornokrčské se usídlily Lázně Jupiter. Ve Vyskočilově ulici narazíte na tenisový klub LTC 1927. Ve čtvrti nechybí ani možnost vyzkoušet umělou stěnu na lezení, která se nachází v ulici Na lánech. Mixfit je pro změnu studio v Ohradní ulici zaměřující se na cvičení jógy, zumby a aerobiku. Vedou tudy rovněž cyklostezky, takže na své si přijdou milovníci cyklistiky. Například trasa A42 míří z Hodkovic přes Písnici a Libuš dále na Kačerov, do Michle přes Záběhlice na Bohdalec. Další cyklistickou trasou je A23 z Výtoně přes Vršovice do Michle, Záběhlic přes Hostivař do Petrovic, Křeslic a na Újezd.

Radnice, zdravotnická střediska, školy

Úřad městské části Praha 10 se nachází ve Vršovické ulici hned vedle Edenu. Zdravotnická střediska v Michli a okolí zastupuje Poliklinika Pacovská v Pacovské ulici se zázemím praktických lékařů i specialistů. Dále nabízí velmi rozsáhlé služby Poliklinika Budějovická v ulici Antala Staška, blízko je rovněž Poliklinika Vršovice v Ukrajinské ulici. Mateřské školy sídlí v Michli na následujících adresách: Sedlčanská ulice, dále MŠ Zahrádka v Ohradní ulici, MŠ v Přímětické ulici, v ulici Mendíků, v ulici Sdružení, dále MŠ Diakonie ČCE –Praha 4 v ulici V Zápolí a klasická MŠ V Zápolí a ještě MŠ svatého Augustina v Hornokrčské ulici. Křesťanská mateřská škola Elijáš v Baarově ulici. Můžete zde navštěvovat také tři soukromé mateřské školy, a sice Veselé slůně v Hanusově ulici a Jeníček v Pekárenské ulici, jako poslední ještě Kindergarten, anglická škola ve Vyskočilově ulici. Jde tedy o celkem osm veřejných příspěvkových školek a tři školky soukromé. Základní školy v Michli tvoří následující výčet: ZŠ Ohradní, ZŠ Bítovská, dále ZŠ Sdružení, Křesťanská základní škola Elijáš v Baarově ulici, ZŠ speciální Diakonie ČCE –Praha 4 v ulici V Zápolí, navíc i ZŠ svatého Augustina v Hornokrčské ulici, ještě ZŠ v ulici Na Líše. Jde celkem o sedm základních škol. Sídlí zde ovšem i střední školy. Například jde o Střední odborné učiliště v Ohradní ulici, dále Škola mezinárodních a veřejných vztahů Praha a Vyšší odborná škola a Střední odborná škola, všechny tři na adrese v Michelské ulici. V ulici Družstevní ochoz potom narazíte na Střední průmyslovou školu stavební Josefa Gočára. Dále ještě ve výčtu zbývá Gymnázium Ohradní. Celkem tedy jde o šest středních škol.

Nákupní možnosti

V Michli najdete i řadu nákupních možností. Patří mezi ně zejména Kaufland v ulici U Plynárny. Dále je k dispozici v poměrně blízké vzdálenosti i hypermarket Tesco Eden ve Vršovické ulici. V Želetavské ulici se nalézá supermarket Albert. Na Budějovické ulici potom najdete další ze supermarketů, a sice v tomto případě Billu. Ulice Na Úlehli potom skrývá ESO market. Stejně tak nedaleko Michle je i spořilovská prodejna Albert sídlící na ulici Hlavní.

Doprava

Metro sice Michlí nevede, ale můžete se svézt tramvajovou tratí z Nuslí na Spořilov. Dnes tudy jezdí tramvajové linky 6 a 11. Linka číslo 6 jezdí nyní na Smíchovské nádraží, linka číslo 11 na Spojovací. Přes Bohdalec dokonce vedla od roku 1925 první novodobá autobusová linka městské dopravy Vršovice-Záběhlice, touto trasou dnes jezdí linka 101. Linka 213 v současnosti projíždí Bohdalcem a jede z Vinohrad přes Vršovice až do sídlišť na Praze 4. Autobusy linky číslo 135 jezdí z Florence na Chodov také přes Bohdalec a 136 z Vozovny Kobylisy na Jižní Město. Kromě toho přes čtvrť míří i autobusy 150, 188 a 196. Linka 150 odjíždí z Želivského do lokality Na Beránku, linka 188 mezi stanicí metra Želivského a Kavčími horami. Konečně linka 196 propojuje Strašnickou a Kačerov, případně zajíždí až na Smíchovské nádraží. V katastru Michle se nachází odstavné nádraží Praha-jih pro vlaky osobní dopravy. Budováno bylo v letech 1961–1999. Michli protíná železniční trať Nusle-Modřany. Silniční dopravu zde tvoří několik významných komunikací. Jihovýchodní směr od centra Prahy ven protíná Michli Severojižní magistrála s názvem 5. května, která pokračuje jako dálnice D1. Jihovýchodním okrajem Michle prochází Jižní spojka, která tvoří část Městského okruhu. Z hlediska místní dopravy je důležitá i Nuselská ulici propojující centrum Nuslí a úpatí Bohdalce s centrem Staré Michle. Směrem na Kačerov se z ní odděluje Michelská ulice. Východním směrem odsud odvádí dopravu ulice U plynárny a to po jižní části Bohdalce k Chodovské ulici. Kačerov protíná Vyskočilova ulice. Velmi frekventované jsou také Bohdalecká a Chodovská ulice, které tvoří křižovatku.

Máte zájem o přednostní nabídku rezidenčních novostaveb v Praze

Zařaďte se do neveřejné databáze investorů a dostávejte nabídky ještě před oficiálním zahájením prodeje. 

Máte zájem o přednostní nabídku rezidenčních novostaveb v Praze?

Zařaďte se do neveřejné databáze investorů a dostávejte nabídky ještě před oficiálním zahájením prodeje.

Díky spolupráci s významnými developerskými společnostmi máme přístup k nejvýhodnějším nabídkám na českém trhu jako první.