Banner Branding Banner Branding https://novostavby.com/ - zahalka

Realitní zprávy

20.11.2024

Idylka Lochkov: v prodeji jsou byty na Praze 5

14.11.2024

Green Oak Residence: v prodeji jsou byty na Praze 4

14.11.2024

Pod Ostrovcem: v prodeji jsou byty ve Středočeském kraji

10.11.2024

Viladomy Uhříněves: v prodeji jsou byty v pražské Uhříněvsi

10.11.2024

Zahrady Škvorec: v prodeji jsou RD v okrese Praha-východ

Více aktualit

Jaké nemovitosti nabízí nové Strašnice? Prozradí naše nabídka nových bytů a developerských projektů v této lokalitě.

Zobrazeny všechny 24 výsledky
Seřadit podle:
Všechny doporučené developerské projekty

Čtvrť a její charakteristika

Území Strašnic patří téměř v celé své rozloze, která činí 618 ha, pod městskou část Praha 10. Pouze pozemky hraničící se Žižkovem, kde se nacházejí sklady strašnické Tesly a bývalého Pramenu Praha a také třebešínské tenisové dvorce, spadají pod Prahu 3. Kolem dokola Strašnice obklopují Vinohrady, Vršovice, Žižkov, Malešice, Záběhlice, Michle a Hostivař. Na území této městské čtvrti našlo svůj domov necelých 35 tisíc obyvatel. Starou část Strašnic tvoří výstavba jednoduchých měšťanských domů především z počátku 20. století a Nové Strašnice, zbytky původní vsi. Vše doplňují sídliště dostavěná později v různých obdobích 20. století (například Sídliště Zborov, Sídliště Skalka).

Kulturní památky

Od konce října roku 2014 zde dokonce existuje naučná stezka Strašnicemi se začátkem u stejnojmenné stanice metra. Kdo chce, může si ji projít a v jedenácti zastaveních se stručně seznámit se všemi zdejšími kulturními památkami. Jde o procházku o délce přibližně 3,5 km. V letech 1992-1994 byl v katastru Strašnic vybudován nový římskokatolický kostel Neposkvrněného početí Panny Marie. Jeho netradiční podoba, trojboký jehlan připomínající stan, se tyčí na rohu ulic Ke Strašnické a Krupské, hned vedle něho najdete i budovu bývalé strašnické fary. Na Vinohradské ulici objevíte evangelický hřbitov založený už kolem roku 1795, který se v současnosti opravuje. Hned vedle je také pražské krematorium z roku 1931. Svoji budovu má v Kralické ulici sbor Českobratrské církve evangelické, ve Vilové ulici sbor Adventistů sedmého dne. Za pozornost stojí i Trmalova vila vybudovaná v období 1902–1903 ve Vilové ulici známým architektem Janem Kotěrou.

Zábava

Za zábavou a kulturou strašničtí vyrážejí do kulturního domu Barikádníků, kterému místní přezdívají „Barča“. Až do roku 1992 se do strašnického divadla Solidarita ve stejnojmenné ulici chodilo na Divadlo Járy Cimrmana, které se ale ve zmiňovaném roce přestěhovalo. Dnes se zde svým divákům pravidelně představuje především Divadlo X10. Na divadlo se ovšem chodí i do bývalé farní kaple, které se stala domovem pro Divadlo Miriam. Hrají se zde představení pro malé diváky včetně škol i pro dospělé. Ve Strašnickém divadle Na solidaritě také funguje kino promítající i ty nejžhavější novinky.

Příroda

Vyskytuje se zde poměrně velké množství zeleně. Největší prostor zaujímá Strašnický park s rozlohou 3,4 ha, situovaný v ulicích V Olšinách, Nosická, K rybníčkům, Gutova a Na Hroudě. Dále za ním dva větší parky o shodné rozloze 2,7 ha jsou v ulici V Úžlabině a druhým je Jiráskova alej mezi ulicemi V Olšinách, Dětská a Novostrašnická. Oddechové prostory dále rozšiřuje park Na Solidaritě u Černokostelecké, park Františka Suchého v ulici Nad Primaskou, Park Ivana Jilemnického u Černokostelecké a park Jiřího Karena v ulici Na Třebešíně. V těchto případech jde ale už o menší zatravněné plochy.

Sportoviště

Jižně nedaleko stanice metra Strašnická narazíte na sportovní areál Gutovka těsně sousedící se základní školou. Nalézá se zde například hojně využívaná umělá lezecká stěna nebo také skatepark pro jízdu na skateboardu. Pořádají se zde i soutěže v tomto sportu. Na Třebešíně se nacházejí tenisové kurty, které může široká veřejnost pravidelně využívat. Už od roku 1908 existuje ve Strašnicích Sokol. V roce 1991 dostal zpět svojí budovu v Saratovské ulici. V současnosti se objekt opravuje a fungují zde sokolské oddíly, které pravidelně cvičí. Mezi domy je ve čtvrti spousta volně přístupných hřišť. Plánují se zde vybudovat dvě cyklostezky, jedna z Vršovic od Edenu přes Strašnice dále na Skalku, do Hostivaře a Petrovic, druhá potom ze Záběhlic přes Strašnice až Na palouk.

Radnice, zdravotnická střediska a školy

Úřad městské části Praha 10 sídlí na Vršovické ulici u Edenu. Všechny odbory úřadu může veřejnost navštívit v pondělí a v pátek. V oblasti zdravotnictví zde funguje Medi-centrum Skalka s.r.o. v Nedvězské ulici a Poliklinika Medifin, která už se nachází v Plaňanské ulici na území Nových Malešic, ale poskytuje i péči obyvatelům Strašnic. Mateřské školky se zde nacházejí v ulici Rembrandtově, Přetlucké, Mrštíkově a Nučické, Dvouletky, Nedvězská, Štěchovická, Útulná, Ve Stínu a Hřibská, je jich celkem deset. Základních škol tu napočítáme celkem pět: Gutova, Brigádníků, Břečťanová, Olešská a V Rybníčkách. Ze středních škol jmenujme Střední průmyslovou školu Na Třebešíně, Střední odborné učiliště gastronomie v ulici U krbu (už na rozhraní Strašnic a Malešic), Křesťanské gymnázium v Kozinově ulici (také na rozhraní Strašnic a Malešic), Střední průmyslová škola elektrotechnická v ulici v Úžlabině, Gymnázium Voděradská a Soukromé gymnázium MINERVA v Dubečské ulici. Celkem šest středoškolských vzdělávacích institucí. Kromě toho má v katastru Strašnic svoje sídlo i jedna soukromá vysoká škola, a sice Metropolitní univerzita Praha v Dubečské ulici.

Nákupní možnosti

V oblasti Strašnic sice nestojí žádné velké obchodní centrum, ale je odsud dobré spojení k NC Eden U Slavie ve Vršovicích, kam strašničtí obyvatelé jezdí pro větší nákupy. Ovšem supermarketů je zde dost: Billa sídlí na ulici V Olšinách, prodejny Albert potom v ulicích Goyova, Tuklatská a V Předpolí. Další je Tesco Expres v Přetlucké a v ulici V Korytech také Lidl.

Doprava

Strašnice leží blízko centra města. Čtvrtí vede trasa metra A, tři stanice Strašnická, Skalka a Depo Hostivař se nacházejí přímo v jejím katastru. Na Václavské náměstí se metrem dostanete zhruba za čtvrt hodiny. Na stanice podzemní dráhy navazují terminály pro městské autobusy, největší počet jich připadá na Depo Hostivař. První tramvajové spojení v této lokalitě začalo fungovat už v roce 1908. V současnosti ho tvoří především páteřní linky číslo 7 z Radlic až do Hostivaře, číslo 19 z Kubánského náměstí do Hloubětína a 26 z Divoké Šárky na Nádraží Hostivař. Na železniční zastávce Nádraží Hostivař staví vlaky mířící do Benešova u Prahy a dále na jih Čech do Českých Budějovic.