Banner Branding Banner Branding https://novostavby.com/ - Skanska ČEK

Realitní zprávy

6.6.2024

Nový Rohan: byl spuštěn prodej bytů

5.6.2024

ZIG-ZAG Haus: byl spuštěn prodej bytů v pražských Holešovicích

3.6.2024

Bydlení Na Včelníku: v prodeji jsou RD ve Středočeském kraji

1.6.2024

Residence Benátky: v prodeji jsou RD za Prahou

31.5.2024

Byty Nad Krocínkou: v prodeji je nová etapa projektu

Více aktualit
Zobrazeny všechny 12 výsledky
Seřadit podle:
Všechny doporučené developerské projekty

Čtvrť a její charakteristika

Na severovýchodě Prahy narazíte na čtvrť zvanou Kyje. Spadá pod městskou část Praha 14 a městský obvod Praha 9. Obklopují ji na východě Černý Most a Hostavice, na jihu Štěrboholy, na západě Malešice a na severu Hloubětín. Rozkládá se na ploše 569 ha, žije zde 9 tisíc obyvatel. Původně šlo o zemědělskou obec s velkým množstvím polností v širokém okolí, která se jenom pozvolna měnila a začleňovala do Prahy. V průběhu 20. století, zejména v jeho 2. polovině, se ovšem začala zástavba v Kyjích postupně rozrůstat.

Kulturní památky

Narazíte zde v podstatě na jedinou významnou kulturní památku, a sice kyjský kostel svatého Bartoloměje. Jedná se o nejstarší zde dochovanou stavbu. Původně šlo o jednolodní románskou stavbu z 1. poloviny 13. století. Zároveň zde stála i fara, která se ovšem do dnešních dnů už nedochovala. Dnešní fara, která u kostela stojí, pochází z 18. století. Kolem kostela se rozkládá hřbitov.

Zábava

Příležitosti, jak v Kyjích využít volný čas a pobavit se, se v Kyjích také najdou. Na Kulturní dům v Kyjích narazíte v Šimanovské ulici. Pořádají se zde koncerty, divadelní představení. V Kdoulové ulici funguje noční klub Bumerang, kam se chodí bavit dospělí. Můžete vyrazit také do dobře dopravně dostupného Divadla Gong, které se nachází v Sokolovské ulici. Jedná se o multikulturní prostor, kde můžete navštívit nejenom různá divadelní představení, ale také rozmanité koncerty, přednášky, kurzy a další akce. Pro děti je skvělou zábavní atrakcí Galerie Harfa, na jejíž střeše se nachází Dinopark. Jedná se prostor plný dinosaurů, který rovněž není ve velké vzdálenosti od Kyjí. V Kyjích a nedalekém okolí najdete také hned tři pobočky Městské knihovny, a to v Poděbradské ulici, v ulici Generála Janouška a Zbuzkově ulici.

Příroda

I v katastru městské části Praha-Kyje se nalézá dostatek přírody, která nabízí možnosti relaxace. Jde například o Kyjský rybník na říčce Rokytce. Rybník slouží jako rybářský lovný revír. Žije zde řada živočichů, například druhů ptáků jako kachny, slípky a labutě, ale také obojživelníci, tedy skokan zelený. Nechybí řada rostlin. Podle údajů se tu dokonce vyskytuje 91 druhů motýlů. Nedaleko je také zámecký park v Hloubětíně. Bližší okolí Kyjí zahrnují například také Klíčovské sady, kde roste řada ovocných stromů. Velkou lokalitou plnou zeleně je také Podvinní ve Vysočanech. Byl zde v minulých letech vytvořen výborně upravený park, kde se nalézá například keltské hradiště, jezírka atd. jde o rozsáhlý prostor určený k procházkám a odpočinku pro rodiny s dětmi.

Sportoviště

V hospůdce v Prelátské ulici Bowling-Kyje si můžete zahrát kuželky, jak už ostatně název napovídá. V Sýkovecké ulici najdete středisko Junáka – svaz skautů a skautek. Dále se v ulici Za černým mostem nalézá Fitness centrum PRO-6, kde narazíte na moderně vybavenou posilovnu. Zároveň na této adrese sídlí také Sport Centrum PRO-6, což je squashový kurt. V Hamerské ulici má své sídlo TJ Kyje, která nabízí sportovní činnost v oddílech fotbal, volejbal, tenis, stolní tenis, jachting, florbal, moderní gymnastika. Nechybí zde ani pravidelná tělesná výchova pro seniory. Můžete zde využít sportovní halu s gymnastickou tělocvičnou, dále hernu stolního tenisu, fotbalový stadion se dvěma hřišti. Kromě toho zde naleznete i tři volejbalové kurty s antukovým povrchem a víceúčelové hřiště s umělým povrchem, který se hodí i na tenis. Vede tudy také cyklostezka A246 Spalovna Malešice-Kyje-Kyjský rybník.

Radnice, zdravotnická střediska, školy

Úřad městské části Praha 14, pod kterou patří také Kyje, najdete na adrese v ulici Bratří Vencílků. Úřední hodiny jsou zde každé pondělí a středu od 7.30 do 18.00 hodin, potom v úterý a ve čtvrtek od 7.30 do 15.00 hodin a v pátek od 7.30 do 14.00 hodin. Zdravotní péči o občany Kyjí má na starosti převážně Poliklinika Černý Most zvaná Parník a také Polikliniky Bioregena Mediclic ve Vajgarské ulici. Všechny tyto tři uvedené polikliniky nabízejí všestrannou péči, tedy nejenom praktické lékaře, ale i odborné ambulance. Mateřské školy se v Kyjích nacházejí v ulici Kostlivého – MŠ Jahodnice a dále Domeček – MŠ v Herdovské ulici, tato mateřská škola je soukromá. Dále narazíte na mateřskou školu v Zelenečské ulici v Hloubětíně, ta se nachází na rozhraní Kyjí a Hloubětína, podobnou polohu má i mateřská škola v Chvaletické ulici. Jde tedy o čtyři mateřské školy, přičemž jedna z nich je soukromá. Základní škola sídlí v Šimanovského a Vybíralově ulici, dále v ulici Bratří Venclíků a v Chvaletické ulici, ZŠ Tolerance v Mochovského ulici a ZŠ Hloubětín v Hloubětínské ulici, ta je na rozhraní Kyjí a Hloubětína. Celkem jde o šest základních škol.

Nákupní možnosti

Samozřejmě, že i v Kyjích a jejich nejbližším okolí je dostatek nákupních možností. Na Cíglerově, Breitcetlově, Poděbradské a Českobrodské ulici jsou supermarkety obchodního řetězce Albert. Na Kolbenově a Českbrodské ulici je otevřena prodejna Lidlu. Na stejné, tedy opět Kolbenově ulici můžete využít služeb Penny marketu. Navíc se Penny Market nalézá také na Poděbradské ulici.

Doprava

V oblasti dopravy mají Kyje poměrně dobré spojení. Protíná je, respektive jejich horním okrajem vede linka B. Na rozhraní Kyjí a Hloubětína se nachází dvě stanice této linky, a sice Hloubětín a Rajská zahrada. Po Poděbradské ulici jezdí tramvajové linky číslo 16 a 25. Dále je zde autobusové spojení v podobě linek číslo 110, 186, 273. Tyto tři linky projíždějí Kyje a zároveň jedou i po důležité zdejší dopravní tepně, Poděbradské ulici. Autobus pyšnící s číslem 110 míří od Teplárny Třeboradice do Hostavic. Druhý z nich, číslo 186 jezdí mezi Hloubětínskou a Satalickou oboru. Konečně třetí, linka 273 má namířeno z Hloubětínské do ulice Ve Žlíbku. Kromě toho Kyjemi projíždějí i další autobusové trasy, které ovšem Poděbradskou ulici míjí, a sice 109, 181, 223 a 296. Linka číslo 109 jezdí z konečné na Palmovce k Výzkumnému ústavu Běchovice. Linka s číslem 181 propojuje Černý Most a Opatov. Dále linka číslo 186 spojuje Hloubětínskou a Satalickou oboru. Autobus číslo 223 jezdí pro změnu mezi Depem Hostivař a Ratibořickou, autobus číslo 296 mezi Hájemi a Nádražím Počernice. Zajištěna je zde i železniční doprava, a to nádražím Praha-Kyje, které leží na významné železniční trati Praha-Kolín. Vlakem se odsud můžete dostat do centra města na Masarykovo nádraží. Poměrně snadné to mají v Kyjích i automobilisté. Jak již bylo řečeno, jednou z páteřních dopravních tepen je Poděbradská ulice, další potom Českobrodská. Můžete se po nich dostat jak směrem do centra, tak i na druhou stranu ven z města. Kromě toho se dá z Kyjí snadno a lehce najet na Průmyslovou ulici z ní mířit dál po Pražském okruhu.