Byty Karlín, developerské projekty a novostavby k prodeji
20.11.2024 | Idylka Lochkov: v prodeji jsou byty na Praze 5 |
14.11.2024 | Green Oak Residence: v prodeji jsou byty na Praze 4 |
14.11.2024 | Pod Ostrovcem: v prodeji jsou byty ve Středočeském kraji |
10.11.2024 | Viladomy Uhříněves: v prodeji jsou byty v pražské Uhříněvsi |
10.11.2024 | Zahrady Škvorec: v prodeji jsou RD v okrese Praha-východ |
Zajímavé developerské projekty a nové byty v Karlíně vám přiblíží následující výběr.
Rezidence Karlínské náměstí
- Lokalita: Praha 8
- Developer: Evropa Development Group
- Počet jednotek: 30
Rezidence Prvního Pluku
- Lokalita: Praha 8
- Developer: Lexxus Norton
- Počet jednotek: 7 mezonetových bytů
Čtvrť a její charakteristika
Katastrální území Karlín leží v městské části Praha 8 lehce severně od středu města. Sousedí na severovýchodě s Libní, na jihu s Žižkovem, na západě s Novým Městem, na severu potom přes řeku Vltavu s Holešovicemi. Rozkládá se na území 216 ha, a to v údolí v nivě řeky Vltavy, která se nachází mezi Libní a Novým Městem. Území vymezují oblasti Vltava, Těšnov, úpatí hory Vítkov, Švábky a Libeňský most. V současnosti zde žije 10,5 tisíce obyvatel. Původní obec Karlín vznikla roku 1817 jako pražské předměstí a své jméno dostala na počest manželky císaře Františka I. Karolíny Augusty. Obrovský rozvoj zažila tato čtvrť hlavně po skončení 2. světové války. V 60. letech 20. století bylo v Karlíně postaveno jedno z vůbec prvních panelových sídlišť u nás. Následovala stavba metra. Na počátku 21. století došlo k masovému rozšíření zástavby, povodeň v roce 2002, která způsobila rozsáhlé škody, také znamenala řadu oprav a stavbu nových domů. Výstavba stále pokračuje, vznikla zde řada nových budov.
Kulturní památky
Přestože je Karlín původně převážně průmyslovým předměstím Prahy, vyrostla zde řada pozoruhodných kulturních památek. Nejvýznamnějším objektem je bezesporu Invalidovna stojící v dnešní ulici U Invalidovny. Vybudovaná byla v letech 1731–1737 jako útulek pro vysloužilé vojenské veterány a invalidy i s rodinami. Tito lidé zde nalezli ubytování, které se financovalo z peněz polního podmaršálka Petra Strozziho ze Schrattenthalu. K Invalidovně náležel také vojenský hřbitov. Velice pozoruhodnou památkou spadající do katastru Karlína je rovněž Negrelliho viadukt, železniční most spojující Masarykovo nádraží s Nádražím Praha-Bubny. Jde o velmi důležitou železniční spojku, která vydává svědectví o nových železničních stavbách v polovině 19. Století. Byl stavěn v letech 1846–1849. Další významnou karlínskou stavbou byla první pražská plynárna dokončená v roce 1847. Tehdy zásobovala svítiplynem asi 200 lamp fungujících přímo v centru české metropole. V roce 1896 tu také vynálezce František Křižík uvedl do provozu svoji první elektrickou tramvajovou dráhu a v roce 1907 ji prodal Praze, aby získal peníze. Kromě toho je významnou stavbou také Kostel svatého Cyrila a Metoděje na Karlínském náměstí. Postaven byl v polovině 19. století ve stylu jako pozdně románská bazilika. Nesmíme zapomenout ani novogotickou Karlínskou synagogu ve Vítkově ulici, postaveno v roce 1861 židovskou komunitou. V roce 1950 ovšem došlo k odprodání synagogy Československé církvi husitské a ta ji vlastní dodnes.
Zábava
Ochuzeni o zábavu v Karlíně rozhodně nezůstanete, proto přímo vedle autobusového nádraží Praha-Florenc se nalézá Hudební divadlo v Karlíně, kam můžete zajít na operetu nebo muzikál podle vlastní chuti. V Nekvasilově ulici v Karlíně potom narazíte na uměleckou scénu Divadlo Kámen. V Karlíně rovněž funguje letní kino Regina v Hybešově ulici. Na Sokolovské můžete navštívit klasické kino Atlas. V poměrně dobré docházkové vzdálenosti je z Karlína i žižkovské kino Aero v Biskupcově ulici. Naleznete zde dva zábavní a noční kluby, a sice Argo na Karlínském náměstí a Non stop Vetřelec v Křižíkové ulici. Dále jsou zde podniky Café bar Štísko na Sokolovské ulici, Carl Winn tamtéž, Café bar herna 777 také na Sokolovské ulici a Viktory Route tamtéž. Na Křižíkově ulici je Multi Casino. V Kollárově ulici mohou přátelé fotografie navštívit Galerii svazu českých fotografů. Dále se na Křižíkově ulici nachází galerie umění Karlin Studios. Milovníky výtvarné činnosti potěší studio keramiky v Kollárově ulici. Na Karlínském náměstí se také nachází Dům dětí a mládeže karlínské Spektrum, které nabízí různé tvořivé kurzy. Pobočka městské knihovny sídlí v Tusarově ulici v nedalekých Holešovicích nebo také na Žižkově v Husitské ulici. Metrem linkou B nebo C se můžete vydat do centra, kde na Václavském náměstí najdete několik divadel a kin. Linkou B se dostanete do spodní části Václavského náměstí na Můstek, linkou C do stanice Muzeum v horní části Václavského náměstí. V obou případech vám cesta do centra nebude trvat déle než 10 minut. Řadu kulturních příležitostí pak najdete v sousedním Žižkově a na Novém Městě.
Příroda
Radost budou mít i milovníci přírody. Vrch Vítkov spadá sice už do žižkovského katastru, ale je velmi dobře dostupný, protože se nachází hned za hranicemi Karlína se Žižkovem. Navíc spojení tunelem pod Vítkovem zajišťuje nejkratší přechod mezi Žižkovem a Karlínem, takže se k vrchu Vítkov dostanete velice rychle. Tyčí se do výše 270 metrů nad mořem a na něm se nachází lesopark, na bocích poté les. Jde o ideální příležitost pro vycházky a výlety. Na dva menší parčíky narazíte na Karlínském náměstí a Lyčkově náměstí. Velký park se rozkládá kolem Invalidovny, jde o takzvané Kaizlovy sady, které poskytují dostatek příležitostí k procházkám i k relaxaci.
Sportoviště
V Karlíně fungovala celá řada sportovních klubů, z nichž některé bohužel zanikly. Například Čechie Karlín, AFK Karlín a pokračovatel Tesla Karlín. Do roku 1950 byl velmi proslulý klub SK Úředníci Karlín. V současnosti zde funguje řada úplně nových sportovišť. Na staré dobré tradice karlínského sportování navazuje například futsalový a fotbalový klub SK Futsal Karlín. Dále zde funguje Dojo Aikido Karlín v Křižíkově ulici, kde si můžete na vlastní kůži vyzkoušet toto tradiční východní bojové umění. Radost vám udělá i golfové odpaliště. Nechybí tělocvična patřící Tělocvičné jednotě Sokol Karlín. Na tenisových kurtech TJ Spartak Tesla Karlín na Libeňském ostrově je možné si zahrát tenis. Vzhledem k tomu, že zde funguje již popisovaný futsalový klub, je možné si tuto hru zahrát v Karlínské minifutsalové lize. V Kollárově ulici narazíte na studio Orientální břišní tance, Bollywood, Jóga, Rehabilitace, kde se můžete věnovat různým těmto aktivitám. Ve Vítkově ulici se nachází tělocvična SMS Systém, kde si můžete zacvičit. Na Rohanském nábřeží najdete studio BodyBody Karlín, na Karolinské ulici studio Nolimits Karlín, kde si můžete protáhnout a posílit tělo. Yoga Shala Karlín v Křižíkově ulici také nabízí jogínské uklidnění, protažení a meditaci, Poletime rovněž v Křižíkově vás naučí tancovat u tyče, Fit klub v Kubově ulici nabídne možnost posilování. Barbar gym v ulici Na Špitálsku gymnastiku a protažení. Bowling si můžete zahrát v Seifertově ulici ve Viktoria Bowling nebo v Bowling Baru Čechie v ulici U Sluncové.
Radnice, zdravotnická střediska, školy
Na úřad městské části Praha 8, kam spadá také Karlín, narazíte na Zenklově ulici. Úřední hodiny jsou zde v pondělí a ve středu od 8.00 do 12.00 a od 13.00 do 18.00 hodin. Poklinika, kde najdete zázemí praktických lékařů, ochotných pečovat o obyvatele Karlína najdete v Šaldově ulici pod názvem Ordinace Karlín. Větší a dobře dostupná poliklinika je také Medipevo s. r. o. na adrese v Holešovičkách v pražské Libni. Mateřské školy se v Karlíně nacházejí ve Vítkově ulici, v ulici Za Invalidovnou a na Lyčkově náměstí, dále v ulici U Sluncové. Jedná se o celkem čtyři mateřské školy. Pokud jde o základní školy, ZŠ Petra Strozziho se nalézá v ulici Za Invalidovnou, další ZŠ najdete na Lyčkově náměstí, soukromá ZŠ se nalézá v Pernerově ulici. Tedy celkem tři základní školy, z toho jedna soukromá. Jsou zde rovněž tři střední školy, a sice Střední odborné učiliště kadeřnické na Karlínském náměstí, Soukromá střední odborná škola v Pernerově ulici a ještě Karlínská obchodní akademie a VOŠE na Kollárově ulici. Sečteno a podtrženo čtyři střední a vyšší odborné školy, z toho tři soukromé. V ulici Prvního pluku sídlí Vysoká škola umělecko-průmyslová.
Nákupní možnosti
Pochopitelně, že tu také nechybí supermarkety. V Křižíkově ulici narazíte na prodejnu Alberta, na Sokolovské ulici je pro zákazníky otevřený další Albert a také Billa. V Pražské tržnici najdete Penny Market, ovšem ten už spadá do katastru Holešovic. Na prodejnu hypermarketu Albert narazíte také v nově vybudovaném obchodním centru Palladium, které se nalézá na Novém Městě na Náměstí Republiky. Je zde kromě obchodu s potravinami i řada dalších obchodů s módou či elektronikou a dalšími věcmi. Z Florence je vzdálený asi 5 minut cesty tramvají. Prodejna Alberta je také na Náměstí republiky v obchodním domě Kotva.
Doprava
Páteř dopravního spojení do Karlína tvoří metro. Stavba metra se Karlína dotkla už v momentě, kdy se stavěla první linka metra C. Stalo se tak v roce 1974. Tehdy byla první etapa stavby metra ukončena právě v katastru karlínské čtvrti, jde o dnešní stanici metra Florenc. Tato stanice se stala už tehdy velmi důležitým pražským dopravním uzlem a je jím dodnes. Roku 1990 pak došlo k prodloužení metra Křižíkova a Invalidovna, obě stanice se rovněž nacházejí v katastru Karlína. V tomto případě šlo o stavbu linky metra B, která později pokračovala dál na okraj města a dnes je ukončena na Černém Mostě. Florenc je dnes přestupní stanicí linek metra B a C. Zároveň je na Florenci autobusové nádraží, kam přijíždí dálkové autobusové linky. Metro B a C zajišťuje rychlé spojení přímo do centra Prahy na Václavské náměstí, kam se dostanete z Karlína maximálně do 10 minut. Dále Karlín protínají tramvajové linky 3 a 8. Linka 3 spojuje Levského a Kobylisy, linka 8 Nádraží Podbaba a Starý Hloubětín. Samozřejmou součástí dopravy v Karlíně jsou i autobusové linky, a to čísla 133, 135, 175, 194 a 207. Linka číslo 133 propojuje Florenc a Sídliště Malešice, linka číslo 135 Florenc a Chodov, linka číslo Florenc a Sídliště Petrovice, linka číslo 194 dělá okružní jízdu a začíná i končí na Florenci, linka 207 spojuje Staroměstskou a Ohradu. Snadné to zde má i automobilová doprava. Její páteř až do 90. let 20. století tvořila Sokolovská ulice, ovšem během tohoto období byla část dopravy přesunuta na nově zbudované Rohanské nábřeží, aby došlo k odlehčení této přetížené tepny.